Miten Aloe-juoma tehdään?

Miten Aloe-kasvista valmistetaan geelijuomaa tai mehua?
Puristamalla?
Missä lämpötilassa?
Poistetaanko kasvista jotakin?
Onko kasvissa myrkyllisiä osia?
4505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Se riippuu aivan valmistajasta. Toiset valmistajat jauhavat, ja sen jälkeen siivilöivät lehden massan pois. Toiset puristavat.

Kyllä, toisissa geelijuomissa on enemmän aloeiinia, kuin toisissa ja se on myrkylliseksi luokiteltu aineosa. Pitoisuudet vaihtelevat suurestikkin. Toiset saavat pahojakin oireita liiallisesta aloeiinipitoisuudesta.

Äänestä
  • Mikä aloeiinin pitoisuus on liiallinen? Onko myrkkyä lehden sisällä, kuoressa vai koko kasvissa tai lehdessä?

    Äänestä

  • Kiitos linkistä. On ollut ongelmiasekä hahukoneen että selaamisen kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maallikko kirjoitti:

Miten Aloe-kasvista valmistetaan geelijuomaa tai mehua?
Puristamalla?
Missä lämpötilassa?
Poistetaanko kasvista jotakin?
Onko kasvissa myrkyllisiä osia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu