LUMO asunnoissa EI toimi lämmitys

tähän aikaan vuodesta kannattaa kiinnittää erityistä huomiota mistä asunnon vuokraa.
koska lämmitys on yksi asumisen perusedellytys/tarve ÄLKÄÄ LUMOlta vuokratko!
lämmitys ei toimi lainkaan, patterit siis, eivätkä suostu ilman käräjäoikeuden jupakointia mitään korjaamaan.

pasilassa/hki pihamaat myös vilisee rottia, jollain multakasoilla ovat koittaneet tukkia kulkukoloja.

törkykallis vuokra tästä huolimatta.

naapurit/naapurikiinteistöt eivät myöskään maineeltaan/väeltään liene aivan lain oikealla puolen.
8744
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei hemmetti!!!

Äänestä

Lumo asunnoissa vakiona aina kylmä, +¨-0 kelillä ei lämmittystä -5 asteessa ei paljon eroa joskus alle -10 ulkolämmössä menoputki jopa haalea mutta paluuputket aina jäätäviä. Ilman lisälämmitystä sähköllä ei selviä, tuuleettamista ei voi edes harkita paitsi helteellä pakko koska ilmanvaihto aivan mitätön. Todella kallista, vanhemmat asunnot kamalassa kunnossa hintaan nähden, monikulttuurisuus pks seudulla 50/50% minimissään josta johtuu piha alueilla jatkuvia "suku, grilli ym. juhlia", auton pesu ja korjaus tilaisuuksia, pihaalueet jatkuvina autoparkkeina, musiikin huudattamista, jätekatokset kaatopaikkoina kaikelle irtaimistolle ilman mitään lajittelua, ylipäätään kaaosta ja turvattomuutta johtuen taloyhtiösääntöjen tietämättömyydestä. Useita ulkomaalaisia asukkaita samaan aikaan vaihtelevasti samoissa huoneistoissa, sukulaisia, työporukka majoitusta ym. joka varmaan johtuu omatoimisista jälleenvuokraajista lisätulojen toivossa. Lumo kerää rahat ja viis veisaa kunhan saa veronmaksajien rahat sosiaalitukien muodossa.

Äänestä
  • Yrittävät ajaa kantaväestön muualle asumaan.

    Äänestä

Kannattaa ostaa pikku mökki Kainuusta omalla tontilla. Loppuu kiskurien ukotus.

Äänestä

Kesällä yli kolmekymmentä lämmintä ja talvella palelee. Älä vuokraa jos olet eläkkeellä!

Äänestä
  • Niin, talvella pitää olla sisällä +27 °C ja kesällä +23 °C

    Äänestä

Lumon ohjeissa kerrotaan, että tarkista ikkunat, parvikkenovet ja venttiilit ettei varmaan ruumiinlämpö karkaa harakoille.

Äänestä

Kylmänä on kämppä lumossa ja ulkona +5 yö

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

tähän aikaan vuodesta kannattaa kiinnittää erityistä huomiota mistä asunnon vuokraa.
koska lämmitys on yksi asumisen perusedellytys/tarve ÄLKÄÄ LUMOlta vuokratko!
lämmitys ei toimi lainkaan, patterit siis, eivätkä suostu ilman käräjäoikeuden jupakointia mitään korjaamaan.

pasilassa/hki pihamaat myös vilisee rottia, jollain multakasoilla ovat koittaneet tukkia kulkukoloja.

törkykallis vuokra tästä huolimatta.

naapurit/naapurikiinteistöt eivät myöskään maineeltaan/väeltään liene aivan lain oikealla puolen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu