Hesarissa tänään Hukkajoen raakkujoesta juttu tai siitä aliurakoitsijasta ja hänen työntekijästään. Hyvä että heitäkin haastatellaan ja kerrotaan heidän tarina. Ja onhan tuo täysin väärin että tämän aliurakoitsijan työt katkesi kuin seinään ja koneet seisoo nyt kotipihassa.
Olisivat haastatelleet metsänomistajaa mutteivat saaneet yhteyttä. Kuka siellä sellainen pelkuri on. Nyt nämä jotka noudatti annettuja ohjeita joutuvat ahdinkoon. Rivien välistä sai kuvat että yritetään vierittää syy tietämättömille tekijöille. Jutun mukaan metsänomistajakin olisi tiennyt näistä simpukoista.
Puolankalainen suurmetsänomistaja
19
1185
Vastaukset
- Anonyymi
Stora Enso on tehnyt päätöksensä. Kenkää sai porukkaa. Kaikki ne, jotka olivat osallisina. Rapatessa
roiskuu. Eihän maanomistaja ole Enson palveluksessa. - Anonyymi
Tämä oli hyvä opetus koneyrittäjille sekä pöljille kuskeille,tyhmien on aina oppirahat maksettava.
- Anonyymi
Älä puhu skeidaa! Syy ei ole koneyrittäjän eikä kuskin. Stora Enso on ainoastaan yksin vastuussa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä puhu skeidaa! Syy ei ole koneyrittäjän eikä kuskin. Stora Enso on ainoastaan yksin vastuussa!
On nähty millaisia koheltajia metsäkonekuskit on vissiin apukoulun käyneitä.
- Anonyymi
Vit.t raakuista, pääasia että rahaa tulee.
- Anonyymi
Stora Enso maksaa. Rahan äänellä huutelevat.
- Anonyymi
Menihän tuossa samalla muutamalta ihmiseltä elämäntyö vessanpytystä alas. Ja kaikki aivan turhaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Menihän tuossa samalla muutamalta ihmiseltä elämäntyö vessanpytystä alas. Ja kaikki aivan turhaa.
Jouti mennä tyhmiltä.
- Anonyymi
Suren kaikkien viattomien puolesta, niin ihmisten kuin raakkujen.
Syyllisten etsiminen varmaan jatkuu, sillä tuhansien raakkujen tappamisesta kilahtaa isot korvaukset, jahka oikeudenkäynnit on saatu päätökseen.
Mutta tärkeämpää olisi ottaa tästä opiksi, joka taholla.- Anonyymi
Ainakaan Puolangan kunta ei ota mitään oppia tai vastuuntuntoa nykyvirkamiehillä ja päättäjillä. Pormestari on tehnyt ja tekee kaikista raakkupuroista puolueensa tuella tuuliteollisuuskaavoitussopimukset. Kunta vastaa kaavoitusvastaavana kaavoituksella valtuuttamistaan raakkutuhoista ja muista haittakuluista.
Pormestarilla on kuitenkin uusi talo. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainakaan Puolangan kunta ei ota mitään oppia tai vastuuntuntoa nykyvirkamiehillä ja päättäjillä. Pormestari on tehnyt ja tekee kaikista raakkupuroista puolueensa tuella tuuliteollisuuskaavoitussopimukset. Kunta vastaa kaavoitusvastaavana kaavoituksella valtuuttamistaan raakkutuhoista ja muista haittakuluista.
Pormestarilla on kuitenkin uusi talo.Onko rosvolla ollut taas kädet syvällä toisten taskussa. Kun asuu epäilyssä korruptiotalossa.
Tämä rosvo elänyt elämänsä loisimalla ja upottamalla kätensä kuntalaisten taskuun. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko rosvolla ollut taas kädet syvällä toisten taskussa. Kun asuu epäilyssä korruptiotalossa.
Tämä rosvo elänyt elämänsä loisimalla ja upottamalla kätensä kuntalaisten taskuun.Oli se sentään järkevää aikaa Kekkosen ja maalaisliiton aika.
Kauaksi on keskustapuolue ajautunut maaseudusta korruptiossaan ja ulkomaisten oligarkkiyhteistyökumppaniensa myötä.
Nyt on pormestarin syvin intohimo saada raakkupurot ja viljelijöiden viljelys- ja elinkeinomaat kaavoitettua oligarkkien haltuun.
Pormestarilla on toki uusi talo ja naamiona mihinkään edistämätön Harmajapään tuulivoimahanke Suolijärvellä.
Tämä Suolijärven tuuliteollisuusalue olisi ainut etäisyyksien ja luontoarvojen suhteen toteuttamiskelpoinen Puolangalla, mutta se ei etene koska tuulivoimalat näkyisivät pormestarin uuteen taloon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oli se sentään järkevää aikaa Kekkosen ja maalaisliiton aika.
Kauaksi on keskustapuolue ajautunut maaseudusta korruptiossaan ja ulkomaisten oligarkkiyhteistyökumppaniensa myötä.
Nyt on pormestarin syvin intohimo saada raakkupurot ja viljelijöiden viljelys- ja elinkeinomaat kaavoitettua oligarkkien haltuun.
Pormestarilla on toki uusi talo ja naamiona mihinkään edistämätön Harmajapään tuulivoimahanke Suolijärvellä.
Tämä Suolijärven tuuliteollisuusalue olisi ainut etäisyyksien ja luontoarvojen suhteen toteuttamiskelpoinen Puolangalla, mutta se ei etene koska tuulivoimalat näkyisivät pormestarin uuteen taloon.Tuohon Harmajapään tuuliteollisuusalueen etenemättömyyteen voi osaltaan vaikuttaa myös Suolijärvisten vajaan sadan nimen adressi lausuntoihin.
Eli tämän Harmajapään toteuttaminen tekisi pormestarin elämästä uudessa talossaan Suolijärvellä entistä haasteellisempaa.
Keskustapuolue ei kuitenkaan halua huomioida mitenkään Tuulivoimavapaa Puolanka adressin 616 allekirjoittajaa. Nämä ovat Puolangan keskustapuolueen kuntajärjestölle ihmisroskaa, mutta yhteiskunnan ylläpitäjiä keskustapuolueen jäsenkirjattomille kansalaisille.
- Anonyymi
Nyt joutaa pornoo katselee Kainuun sano mista
- Anonyymi
Puolangan kunnalla ei ole mitään tekemistä kyseisen tapauksen kanssa . Puolangalla on asioita hoidettu todella mallikkaasti ja pormestari saa valtavasti ääniä.
- Anonyymi
Elikkä keskustapuoluelainen uhkaa rikollisen toiminnan jatkumisella ja tuo esille, ettei keskustapuolueen ideologiassa ole raakkupurojen tuhoaminen tuuliteollisuudella rikos.
Oikeusjärjestelmä ja Myyri taitaa olla eri linjoilla Puolangan keskustapuolueen eli rikollisjärjestön kanssa.
Lakiin kun vähän perehtyy, niin on yksiselitteinen asia ettei nykyinen pormestari voi pormestarina jatkaa. Oikeustoimet näyttävät, voiko hän olla edes valtuustoehdokkaana.
- Anonyymi
Kannattaa muistaa, että ennen tätä raakkutappausta raakkujen sijainti oli salattua tietoa. Ei ihmekään jos tieto ei kulkenut perille aliurakoitsijalle asti.
Leimikon suunnittelijahan tässä kaikista suurimmassa vastuussa on. Taitaa jo lusia rangaistustaan työttömyyskortistossa?
Metsänomistajan nimikin löytyi aika helposti, mutta ei siitä enempää, kun hän ei varmasti ole mihinkään syyllinen.
...
Ministeri Kai Mykkänen teki hätäpäissään suurimpien mehtäyhtiöden kanssa sopimuksen, että tästä lähtien ei 50 m lähempänä jokirantaa hakata. Koska sopimuksella ei ole lakipohjaa, maanomistajat menettävät valtavat määrät metsätuloja näiden muka-raakkujokien rannoilla.
Siis miksi niin 'muka'?
No siksi, kun monissa noissa suojelluissa joissa ei vuosikymmeniin ole ollut raakun raakkua elossa. Raakut ovat aikaa sitten kuolleet metsäojitusten tuomaan kanahkaan. Turha niitä enää on suojella ja haikailla!- Anonyymi
Kunnalla on ja on ollut tieto kaikesta. Joutuu pormestarin tekninen toimielin tuomion alle laiminlyönneistään.
Puolangan kunnan ympäristösuojeluviranomaisena toimii tekninen lautakunta.
https://puolanka.fi/asuminen-ja-ymparisto/ymparistovalvonta-ja-luvat/ - Anonyymi
Raakut ovat kristallinkirkkaan lähdeveden sivutuote.
Itse vesi tulee olemaan tulevaisuudessa niin arvokasta, että lähdepuroja ei kannata pilata.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490