Latureista kysymys

Anonyymi-ap

Nyt kun laturit ei tule enää mukana niin kestääkö esim max 20W latauksen kännykät tehokkaampia latureita? Kannattaisi ostaa valmiiksi tehokkaampi kun lataustehot nousee koko ajan, vaikka 100W. Tuskin tuo säästää yhtään elektroniikkajätettä jos ihmiset ostaa kuitenkin aina uuden ja tehokkaamman.

8

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Isäntälaite eli tässätapauksessa puhelin määrittää itse latausnopeuden. Siksi laturin tehoilla ei ole suurta merkitystä kunhan se on usb laturi.

      • Anonyymi

        Se tekee sen kysymällä akulta lataustehoa - samalla tavalla kuin läppäreissä. Entisaikaan se oli ihan fyysinen vastus, jonka arvo määräsi lataustehon. Alueita oli yleensä kolme eli 120mA hitulataus, n. 250..750mA keskinopea lataus ja sitten teholataus, joka saattoi olla 1..2A ja vaati puhelimelta mm. jännitteen ja akun lämpötilan tarkkailua.
        Noissa oli muitakin hauskoja rajoituksia, mikä käytännössä esti käyttämästä mitään muuta kuin puhelimen mukana tullutta laturia. Nykyään latauslogiikka on siirtynyt akun sisälle. Puhelin pystyy vain kytkemään latauksen pois päältä kun akku tulee täyteen tai jos tulee jokin virhetilanne esim. akku lämpenee.


      • Anonyymi00008

        > Isäntälaite eli tässätapauksessa puhelin määrittää itse latausnopeuden. Siksi laturin tehoilla ei ole suurta merkitystä kunhan se on usb laturi.

        Typerin vastaus ikiaikoihin.

        "Kunhan on USB laturi". Paitti että laturin ollessa muinainen USB 2.0 aikakauden tuote, niin jännite 5 V ja virta huikea 0,5 A. Ei monet nykylaitteet edes lähde lataamaan tällaisen kanssa.

        USB 3.1 nosti virran max. 3 A (=15 W), mutta edelleen näkee halpislatureita, joista irtoaa vain 2 tai 2,5 A. Ja edelleen on latureita, joissa on useampi USB liitäntä ja joissa antoteho onkin speksattu näille yhteisenä eli kun on monta laitetta kiinni, ei ulos saa kuin pari wattia/USB-liitäntä.

        Eli sillä "mikävaan" laturilla latausteho onkin 5-10 W ja tyhjästä täyteen menee aikaa tunnin verran.

        Uusimmat vehkeet tukee 30+ W lataustehoja, mutta jännitekin pitää tällöin nostaa paljon korkeammaksi kuin 5 V. Edellyttää, että puhelin ja laturi "kättelevät" .... tässä kohtaa alkaa kaapelillakin olla isosti vaikutusta. Halpiskaapelit liian ohuita tai niissä lie vaan 2 johdisnta kytketty = ei toimi pikalautaus lainkaan.


    • Anonyymi

      Jos haluaa todella nopeasti pikaladata puhelintaan, niin latureita joutuu todennäköisesti uusimaan jatkossakin kun pikalataustekniikat kehittyvät. Myös valmistajilla on hieman toisistaan poikkeavia ratkaisuja tekniikoissa.

      Vaikka kaikki laitteeti tukisivatkin jollain tasolla PD-tekniikkaa, niin siinäkin on kuitenkin ollut ja tulee jatkossakin olemaan muutoksia. Nyt on uusimpana käytössä PD 3.0 - Ja jos vanha laturi sattuu tukemaan esim. PD 2.0:aa, niin ei se erityisen nopeasti lataa puhelinta, joka tukee tätä uudempaa tekniikkaa.

      • Anonyymi

        Onneksi ne laturit/lataukset yhtenäistyy varmaan kaikin puolin ja on sama liitinkin.


    • Anonyymi00006

      Hidas lataaminen on akulle parempi vaihtoehto. Jatkuvasti ei kannata ladata pikalaturilla.

      • Anonyymi00009

        Li-ion akut ei tykkää tyhjäksi purkamisesta eikä 100 % täyteen lataamisesta. Taitaa olla akun kannalta tuhoisin käyttötapa laittaa puhelin joka yöksi (hidas)lataukseen. Eli akku painetaan 100 % lataustilaan ja pidetään siinä sitten se 6-8 tuntia (kun täyttymiseen ei kuitenkaan mene kuin ½-1 h ja lopun yötä akku 100 % täynnä).

        Laturissa roikottaminen on siinäkin mielessä typerää, että puhelin roihahtaa tulee, jos se ikinä moisen saa päähänsä tehdä, tyypillisimmin latauksen aikana.


    • Anonyymi00007

      Kaikenlaisia standardeja ja protokollia on olemassa latureihin liittyen.

      PD (USB Power Delivery)
      QC (Quick Charge)
      SCP (SuperCharge)
      VOOC/SuperVOOC
      UFCS (Universal Fast Charging)


      3-Minute Guide to Identifying Fast Charging Protocols
      https://www.vcom.com.hk/shows/169/540.html

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      25
      11014
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8317
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5280
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3656
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3578
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3534
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2529
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2031
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1786
    Aihe