Saahan nähdä kuinka hyrynsalmella tulee onnistumaan tuo kunnallinen työvoimapalvelun toiminta. Epäilen kyllä että menee ainakin aluksi poliitisesti sähläilyksi, jossa työllistämisen
perusteena on poliitisella maailman katsomuksella suuri painoarvo että tulee työllistetyksi
Kunnallinen työllistämispalvelu
26
1689
Vastaukset
- Anonyymi
Asianomaisen työhaluilla on myös ratkaiseva merkitys.
Jos on tottunut pesimään peräkammarissa jossain hiivatin perukassa, töihin ryhtyminen on äärettömän hankalaa.
Ei siinä auta valtio, eikä kunta yhtään...- Anonyymi
Oletko itse aktiivinen.ei kannata mollata heti.mene sinne kömmänääsi mistä huutelet.oleppa sanaa jälessä kuin edellä.
- Anonyymi
Juuri nuin ohjetta nuorille miehille ja naisillekin. Kuka tulee kotiin töitä tarjoomaan, ei liioin kukaan. Ja kun niitä työpaikkoja ei ole kotikulmilla. Ja jos onkin, onko koulutusta niihin. Mutta maalikylistä löytyy kyllä hanttihommia tekeville. Pitää vain osoittaa halunsa tehdä.
- Anonyymi
Paljonko ovat varanneet ensi vuoden budjettiin niitä työllistämistukirahoja kunnassa? Vai onko päässyt unohtumaan kokonaan, että maksuvelvollisuus siirtyy kunnille näissä?
- Anonyymi
Oletko ajatellut tehdä edes jotain työtä?
- Anonyymi
Palkkatukea ei enää ole olemassa vuojen alusta. Kunta voi harkintansa mukaan myöntää ns. kuntalisää pitkäaikaistyöttömän työllistämiseen.
- Anonyymi
Pärstäkerroin ja sukunimi määrittävät sen kuka saa hätäaputyötä ja kuka ei, näinhän se on ollut tähänkin asti tosin
- Anonyymi
Todellakin, vaikka ei ole ihan matsch, niin kyllä se siitä vaikka päteviäkin hakijoita on.
- Anonyymi
Onhan täällä vesomattomia tienvarsia vaikka miten paljon. Ja johonkin voi sijoittaa matonkuteita leikkaamaan enemmän lukenutta porukkaa. Jaetaan kahden kuukauden jaksoja joka sitten lyhennetään yhdeksi kuukaudeksi tällainen meininki oli aikaisemmassa systeemissä.
- Anonyymi
Menee päin helevettiä. Otan osaa.
- Anonyymi
Töitä kyllä on,kun ois vain tekiöitä.
- Anonyymi
Töihin vaan, siitä se lähtee.
- Anonyymi
Ei työ tekemällä lopu, töihin vaan.
- Anonyymi
Alku on varmasti fiasko, kuten silloin, kun kunnilta vietiin sossutuet valtiolle.
- Anonyymi
Kyllähän se tosijaan työllistyminen menee puoluekirjojen mukaan; vasemmalle kallellaan ovat paljon nuivempia tarttumaan työnsyrjään kuin oikeistolaisemman maailmankatosmuksen mukaan ajattelevat. Tämän näkee hyrylläkin, vanhat kommunistit ja nykyputinistit pitää heidän mielestään elättää pirttiin samaan aikaan kun muut koettavat elättää pesueesa omin voimin.
- Anonyymi
Kuntakokeilun päihdeongelmaiset virkailijat eläköityneet tai vaihtaneet työpaikkaa, hyvä alku.
- Anonyymi
Kaikki rapsehtimaan saamiaan tukia vastaan!
Ei ole liioksikaan rapsehtia paria tuntia päivässä jotain työttömyys- taikka muuta julkista tukirahaa vastaan!
Vesakot huutaa vesojia, mummat ulkoiluttajia, lume luomista ja roskat kerääjiään. Ei ole työstä puute, enemmänkin työhaluisista.- Anonyymi
Kyllä mummojen hyysäämisestä pitää oikea palkka maksaa. Ja isännät kun muukuusissaan eivät laittaisi vesakoihinsa rahaa ollenkaan niin saavat jäädä silleen.
- Anonyymi
Näyttää tämä maailman meno menevän sellaiseksi, että kohta ei tarte nuorten miesten työttömänä pötkötellä.
Eu - Sota tarvii uutta miestä jatkuvasti kehiin. Ei vaan kun kuntoa ylläpitämään, jotta jaksaa.
- Anonyymi
Työnteosta kuuluu saada työehtosopimuksen mukaista palkkaa, ei työttömyyskorvausta. Työhalukkaita kyllä olisi vaan ei sen palkan maksajia. Ilmaiseksi pitäisi tehdä.
- Anonyymi
Vuoden 2025 rahat on varmaan jo käytetty. No onhan tuo jo maaliskuu kyllä että sikäli.
- Anonyymi
Miksei onnistusi. Pärjää hyvin yhdellä virkailijalla. Pitää vain ottaa vanha nimike käyttöön toimistolle. Sehän oli ennen työnvälitystoimisto. Kyllä työaika piisaa paperisouviin kun ei ole hyryllä työpaikkoja mitä välittää. Sen kummemmin kuin muissakaan yläkainuun kunnissa.
. - Anonyymi
Tekoälyllä voi rakentaa itselleen CeeVeen muutamassa sekunnissa. Perään soljahtaa tyylikäs työhakemus kaikilla mausteilla. Sitten vaan sähköpostilla menemään vaikaa sataan eri firmaan.
Ei tähän mitään työvoimapalveluja tarvita, jokainen voi omassa peräkammarissaan nuita rustata!!!
CahtGpt. com- Anonyymi
Jos tuolla keinon nipottaa, voi jopa joutua töihin ja nakataan kassalta pihalle.
- Anonyymi
Tuohan olisikin soma kun kun menee työhaastatteluun ja työnantaja kysyy osaatko tehdä tätä ja tätä ja onko äly. Sanoo, että on, minulla on tekoälyä.
- Anonyymi
Yksi hakija oli tehnyt tekoälyllä oman cv:nsä ja tempaissut sen ruutukaappauksesta paperille!
Kyllä me naurettiin persettään reeppin, kun siinä oli kaikki logot ja ikkunoitakin mukana.
Ei jatkoon!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait873492Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41584Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51382- 261236
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es47866Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70852Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35822Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47790Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60764Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4747