https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8167211
"Etelä-Karjalassa työttömien osuus työvoimasta oli 12,9 prosenttia. Kunnittain tarkasteltuna korkein työttömyysaste oli Imatralla (16,8 %) ja matalin Lemillä (9,2 %). Lappeenrannassa työttömyysaste oli 12,4 prosenttia.
Koko Kaakkois-Suomessa työttömyysaste on koko maata kaksi prosenttiyksikköä suurempi."
Kuntavaalit keväällä tulossa ja paikalliset päättäjät siksi varovaisia kommenteissaan pakotteiden ja rajasulkujen vaikutuksista tilastoihin.
"Etelä-Karjalassa työttömien osuus työvoimasta oli 12,9 prosenttia. Kunnittain tarkasteltuna korkein työttömyysaste oli Imatralla (16,8 %) ja matalin Lemillä (9,2 %). Lappeenrannassa työttömyysaste oli 12,4 prosenttia.
Koko Kaakkois-Suomessa työttömyysaste on koko maata kaksi prosenttiyksikköä suurempi."
Kuntavaalit keväällä tulossa ja paikalliset päättäjät siksi varovaisia kommenteissaan pakotteiden ja rajasulkujen vaikutuksista tilastoihin.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Ouu nouu
Ou Jee Ou Jee
Mitenkän sitten käy, kun tämä kauhukuva totuutuu, mistä naton tiedustelu varoittaa. https://www.youtube.com/watch?v=jq9wEL8oWss
Tähän ihmisten pelotteluun pitäisi saada joku tolkku. Ei sellaista päivää etteikö mediassa joku maalaile uhkakuvia ja puhu sodan varmasta eskaloitumisesta.
Välillä tuntuu että mediahan se sotaa vasta lietsookin.
Median lukutaito hukassa jos uskoo kaikki jutut.
Paskalehdet haluaa sotaa, koko media on nykyään ihan perseestä yle:ä myöten.
Sanoppa tuo sellaiselle jolla mielenterveys horjuu jo ennestäänkin.
Eihä medialla ole lukutaitoa, vai tarkoitatko medialukutaitoa,
sinulla pyllytär tuo ulosanti on humalaisen demarilakkoilijan tasolla, noiden takiahan ne työttömyysluvut nousevat.
uppia
Miulo ain töitä, etenki yötöitä.
T:Pena
Ootko katkera?
Vahinko, että Venäjä on meidän naapurina aiheuttamassa pelkkiä ongelmia.
Yhdysvallat Venäjän paikalla toisi meille vaurautta, rauhaa ja hyvinvointia. Mahdollisuut olisivat suuret, ja aseistusta voitaisiin vähentää paljon.
Uskotko tuohon itsekään:)
Mehän tehdään kaikessa yhteistyötä USA:n kanssa. Eikä maa ole meille uhka, vaan nytkin eräs parhaista kauppakumppaneista. Sinne matkustetaan opiskelemaan, ja matkailemaan.
Yhdysvallat, tuo kaksinaismoralismin kehto. Tuosta voi katsoa hyvinvointia. Näitä videoita ei tietenkään näytetä uutiskuvissa.
https://youtu.be/jnOoHQuOC-w?si=oJTdLIFEDW8PNRNg
Upea matkailu maa. Monipuolinen luonto, ja moniarvoinenkin yhteiskunta. Mahdollisuuksien maa, josta saa väärän kuvan pelkkiä uutisia katsomalla. Ehkä paremman läpileikkauksen saa matkailuohjelmista, ja vaikkapa katsomalla suomalaisten rekkakuskien työntekoa, jota televisiossa seurataan.
Venäjältä ei koskaan voitaisi tehdä edes tuollaisia ohjelmia.
"Mahdollisuuksien maa, josta saa väärän kuvan pelkkiä uutisia katsomalla. "
Totta. Siksi kannattaa katsoa mielummin tuollaisia videoita Kensingtonista, niin karu todellisuus tulee paremmin esiin.
Tästäkin saamme kiitellä tunari persuja !
"Tästäkin saamme kiitellä tunari persuja !"
Suomennatko tuon oksennuksesi, pyllyttäreni?
Ketä kutsut tunariksi?
Mistä saatte tunarin kanssa syytellä persuja?
Selvää suomeahan tuo on.Eikö putlerin trollilta taivu🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮
Ei tarttee olla mikään tyhmä Putlerin trolli et tajuaa kui nää Persut on tyriny ja tunaroinu sellasia on tunarit !
Pidetään raja edelleen kiinni, niin lähikuukausina Imatra on ykkönen työttömyysluvuissa. Saavutus sekin!
Emme halua tänne putinin porukkaa, emmekä sieltä pakoon lähteviä kehitysmaamuslimeja.
Kaiken lisäksi ruplan arvo on romahtanut, ei niillä ole varaa kaupassa käydä täällä.
Nykyinen Venäjä on pahin mahdollinen naapuri.
Mutta siellä ruplalla saa paljon😁😁
Älä köyhä vingu .
Pakkohan se on ku mersun osarit ahistaa.
Mitä sillä saa kun siellä kaik on bashaa paitsi kushi ???
Vessapaperiksikin kelpaamatonta.
Mikähän mahtaa olla tämän päivän inflaatio? Kannattaa kuitenkin kärrätä pankkiin kasvamaan korkoa, sillä talletuskorothan pitäisivät olla nyt hurjia.
Se on sitten eriasia mitä ruplilla tulevaisuudessa saadaan kun kottikärryillä niitä kauppaan joutuu raahaamaan. Sytykkeinäkin ovat huonoja.
UP!
UP!
Demareiden poliittiset lakot nostivat lomautettujen ja irtisanottujen määrää 20 000 - 30 000 ihmisellä. Se näkyy monen lapsiperheenkin elämässä kurjistumisena.
Joopa joo ! Pahimmat kurjistajat löytyy persuista ! Saksikäsi Purran kera !!!
Kuka tuo Saksikäsi on, joka on Purran kera?
Opettele myös huutomerkin käyttö lauseessa tai virkkeessä.
UP!
Voi voi etkö muuta nillittämistä keksinyt ? Tunarit on tunareita ....
Älä vinku toi sinun haukkuminen menee yli äyräiden. Kyllä tämä työttömyys on nyky hallituksen vika
Tarkoitatko siis tunarilla duunaria?
Niitä SAK.n entisiä lakkoilijoita,
nykyisiä työttömiä KELA.n mannekiineja.
Kirjoitustaitosi on tunarointia, kuten ammattitaitosikin.
Ovat taitamattomia hoitamaan työttömyyttä mutta työttömäksi tekemiseen on taitoja tällä hsllituksella
Menikö Persulla tunteisiin ? Persut on niitä tunareita elikkä sun kavereitas ! ?
Persut on tulevaisuus.
Ei ei ne on menneisyyttä ja pahaa sellaista.
Persut on ja pysyy.
Olenko mie nyt siis persu vai kokkari, tunari, duunari vai porvari...
Siusta ei ota, eikä tee selvää.
Vuonna 1951 ilmestyi tuolloin 19-vuotiaan nuorukaisen Kari Mannerlan tekemä keksintö, jota Suomessa pelataan edelleen, hämmentävästi jopa 74 vuotta pelin keksimisen jälkeen. Paitsi ilmeisesti tulevaisuudessa turkulaisissa päiväkodeissa, joista Turun apulaispormestari Piia Elo (sd) haluaisi kerätä kaikki pois viimeistä peliä myöten.
uppia
Lakkoon vaan ja soppaan kaikki.
Turpakiinni POIKA. siut tapetaan ekana!!
Noi ja se pena vielä, sie oot välillä pena ja välillä uhkaat sitä, sekasinhan sie olet, mäne hoitoon hullu........ .
uppia
JEES
JOU