Xbox X/S lisää tilaa

Anonyymi-ap

Moi,
auttakaa tyhmää :)
Meillä otsikon konsoli. Nyt pitäisi pojan saada ladattua Fortnite mutta ei riitä tila. Toki pelejä voisi poistaa,ne lienee saa aina Game Passin kautta takaisin. Mutta kysymys kuuluukin. Saako muistitikkua hyödynnettyä jotenkin? Mä en tajua noista konsoleista mitään :)
Siksi kyselen tyhmiä. Kiitos jos joku vaivautuu jeesaamaan.

4

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se vaatii semmoisen oman muistikortin mutta se on todella kallis melkein 200e maksaa.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. No voi prkl..eipä ole järkeä ostaa sitten sellaista.


    • Anonyymi

      Ulkoinen kiintolevy tallennus tilaksi, niin saa pelejä tallennettua.
      Minulla on 2 TB ulkoinen HDD kiintolevy, johon olen pelejä tallettanut.
      Ulkoinen SSD levy olisi tietenkin vielä parempi, mutta ne on paljon kalliinpia.
      Ulkoinen kiiintolevy pitää ensin liittää pelikonsoliin ja sen jälkeen valikosta alustaa se pelien talletusta varten.

      Meikäläisellä on toinen ongelma ei siis pelien tallentamiseen, vaan pelileikkeiden tallentamiseen XBoc OneX pelikonsolissa.
      Kun liitin ulkoisen kiintolevyn, niin jonkun aikaa tallensi pelileikkeitä eli pelaamista, mutta välillä ilmoittaa, että asema on liian hidas.
      SSD aseman hankin, jossa C- liitäntä, mutta siinäkin ilmoitti, että asema on liian hidas, vika on ilmeisesti liitäntäjohdossa jonka saa siihen USB-C liitäntään ja toisessa päässä on USB 3.2 liitäntä.
      Sitten kokeilin USB muistitikkua joka jonkun aikaa toimi ja tallensi pelaamista, mutta sitten ilmoitti että liian hidas pelivideon tallennukseen.

      Mietin, että pitäskö hankkia usb SSD muistitikku, jossa on kirjoitus nopeus 1000 Mb/s, kun siinä muistitikussa jota kokeilin on kirjoitus nopes varmaan jotain 100 Mb/s, kun se oli alle 15€ muistitikku.

    • Anonyymi

      Jos pelaat vaan fortnitea tai edellis sukupolven pelikonsolien xbox onen ja xbox360 konsolien pelejä niin tuo ulkoinen hdd kiintolevy käy mutta sillä ei toimi uudet xbox series s/x konsoleille tehdyt pelit. Esimerkiksi tuleva gta6 ei toimi hdd kiintolevyllä vaan se vaatii sen xboxin oman ssdd kortin.

      Verkkikseltä löytyy kallis toki on

      https://www.verkkokauppa.com/fi/product/661642/Seagate-Storage-Expansion-Card-1-Tt-muistilaajennus-Xbox-Ser

      Sanoin tuon siksi ettei tule yllätyksiä jos ostat hdd kiintolevyn ja sitte ihmettelisit miksei uudet pelit toimi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      220
      4239
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2735
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2421
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2353
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1629
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      541
      1371
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1324
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1320
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      76
      1301
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1186
    Aihe