Xbox X/S lisää tilaa

Anonyymi-ap

Moi,
auttakaa tyhmää :)
Meillä otsikon konsoli. Nyt pitäisi pojan saada ladattua Fortnite mutta ei riitä tila. Toki pelejä voisi poistaa,ne lienee saa aina Game Passin kautta takaisin. Mutta kysymys kuuluukin. Saako muistitikkua hyödynnettyä jotenkin? Mä en tajua noista konsoleista mitään :)
Siksi kyselen tyhmiä. Kiitos jos joku vaivautuu jeesaamaan.

4

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se vaatii semmoisen oman muistikortin mutta se on todella kallis melkein 200e maksaa.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. No voi prkl..eipä ole järkeä ostaa sitten sellaista.


    • Anonyymi

      Ulkoinen kiintolevy tallennus tilaksi, niin saa pelejä tallennettua.
      Minulla on 2 TB ulkoinen HDD kiintolevy, johon olen pelejä tallettanut.
      Ulkoinen SSD levy olisi tietenkin vielä parempi, mutta ne on paljon kalliinpia.
      Ulkoinen kiiintolevy pitää ensin liittää pelikonsoliin ja sen jälkeen valikosta alustaa se pelien talletusta varten.

      Meikäläisellä on toinen ongelma ei siis pelien tallentamiseen, vaan pelileikkeiden tallentamiseen XBoc OneX pelikonsolissa.
      Kun liitin ulkoisen kiintolevyn, niin jonkun aikaa tallensi pelileikkeitä eli pelaamista, mutta välillä ilmoittaa, että asema on liian hidas.
      SSD aseman hankin, jossa C- liitäntä, mutta siinäkin ilmoitti, että asema on liian hidas, vika on ilmeisesti liitäntäjohdossa jonka saa siihen USB-C liitäntään ja toisessa päässä on USB 3.2 liitäntä.
      Sitten kokeilin USB muistitikkua joka jonkun aikaa toimi ja tallensi pelaamista, mutta sitten ilmoitti että liian hidas pelivideon tallennukseen.

      Mietin, että pitäskö hankkia usb SSD muistitikku, jossa on kirjoitus nopeus 1000 Mb/s, kun siinä muistitikussa jota kokeilin on kirjoitus nopes varmaan jotain 100 Mb/s, kun se oli alle 15€ muistitikku.

    • Anonyymi

      Jos pelaat vaan fortnitea tai edellis sukupolven pelikonsolien xbox onen ja xbox360 konsolien pelejä niin tuo ulkoinen hdd kiintolevy käy mutta sillä ei toimi uudet xbox series s/x konsoleille tehdyt pelit. Esimerkiksi tuleva gta6 ei toimi hdd kiintolevyllä vaan se vaatii sen xboxin oman ssdd kortin.

      Verkkikseltä löytyy kallis toki on

      https://www.verkkokauppa.com/fi/product/661642/Seagate-Storage-Expansion-Card-1-Tt-muistilaajennus-Xbox-Ser

      Sanoin tuon siksi ettei tule yllätyksiä jos ostat hdd kiintolevyn ja sitte ihmettelisit miksei uudet pelit toimi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      133
      7280
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2660
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      266
      1278
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1059
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      171
      990
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      945
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      930
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      784
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      763
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      741
    Aihe