Eikö se aiempi nimi ollut viihtyvyysremontti? Kun vuosien varrella on joku muuttanut asunnostaan, niin yleensä tuohon tyhjentyneeseen asuntoon on tehty remonttia ennen kuin uusi asukas on siihen muuttanut. Mutta ne asunnot, joissa on koko ajan ollut sama asukas, niin niihinhän ei tuollaisia remontteja ole tehty.
Kertokaa, joilla on asiasta tietoa.
Kertokaa, joilla on asiasta tietoa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Peruskorjausremontille tai perusparannusremontille ei ole mitään yhtenäistä määrää ja laajuutta, ei ajankohtaakaan. Yleensä lienee kyse keittiön ja kylpyhuoneen täysremontista. Toisinaan lasitetaan myös parvekkeet, saatetaan rakentaa terassit ja kunnostaa piha-alueet ym.
Asikkaiden vaihtuessa tavallisesti käsitellään seinäpinnat ja kunnostetaan lattiat tarpeen mukaan. Muutkit tarpeelliset korjaukset tehdään.
Meillä pitkäaikainen asukas saa bonuksia, jotka voi käyttää asuntonsa parantamiseen yhtiön antamista vaihtoehdoista.
Tänä vuonna pitäisi olla peruskorjaus tässä talossa. Naapuriasunnossa on parhaillaan meneillään remontti, koska asukas vaihtuu. Kyseisessä asunnossa on ainakin pari kertaa vaihtunut asukas vuosien varrella ja varmaan joka kerta on remontoitu välillä. Mahdetaanko noissa hiljattain remontoiduissa asunnoissa tehdä ollenkaan peruskorjausremonttia, mikäli se lähitulevaisuudessa toteutuu?
Joskus aikoinan oli jonkinsortin konsensus siitä, että "perusparannus" tarkoitti lähinnä sisätilojen remppaa ja/tai ikkunapokien maalausta ja ulko-ovien uusimista ym. ym.. Ja "peruskorjauksella" tarkoitettiin isompaa remppaa joka sisälsi linjasaneerauksen eli putkirempan. Mutta mitään määräystä ei ole siitä miksi kukakin mitäkin remppaa kutsuu. HASO suunnittelee aloittavansa "himaremppojen" tekemisen jossain vaiheessa tulevaisuudessa. Mitä se sitten sisältääkään.