Uusi lakiesitys: Kännykät kielletään perusopetuksessa

Anonyymi-ap

Nykyinen hallitus kyllä tyrii tuon kännykkäjutunkin. Laki pitäisi olla selkeä, koulujen paikallisten seriffien ei pitäisi päästä päättämään asiassa ja luomaan omia pykäliään, siellä heiluu monenlaista tyyppiä, oman kokemuksen lisäksi asiaa vahvistaa viisi lastani, nyt jo aikuisia.
Ja sitten, oppilaitten on voitava pitää puhelin käytössä koulumatkalla, turvallisuuden vuoksi, lapselle suuri asia jotta tietävät saavansa matkalla yhteyden vanhempiinsa.
Myös koulusta on saatava soittaa jos sattuu jotakin pahaa, siksi aikaa puhelin oltava saatavilla.

1

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koulut saavat itse päättää, miten ne hoitaa kännykkähomman. JOillakin se on puhelinparkki, joillakin laatikko kaapissa, joillakin puhelin repussa kiini. Jos ei pysy repusssa, sen voi sitten ope ottaa pois. Koulukohtaisesti päättää.

      Puhelin on lapsen omaisuutta, ei sitä kukaan väkisin pois ota. Vanhempien kanssa sovitaan miten koulussa toimitaan.

      Minun luokan oppilaat voivat pitää puhelimet suljettuina repussa, eikä siihen kosekta koulupäivän aikana muuten kuin sovitusti. Ellei se toimi, sitten muutetaan käytäntöä.

      Puhelinparkki on minusta hyvä, siinä lapset näkevät että oma puhelin on tallessa, eikä siihen kukaan koske.
      T: ope

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      140
      1777
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      270
      907
    3. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      34
      799
    4. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      66
      697
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      29
      661
    6. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      5
      654
    7. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      651
    8. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      48
      636
    9. Mun veikkaus

      On se, että jos/kun tavataan ja aletaan juttelemaan, tajutaan, että ollaan jotain muuta kuin kuviteltiin. Ja kupla puhke
      Ikävä
      53
      602
    10. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      43
      600
    Aihe