Edunvalvonta

Anonyymi-ap

Toimin kehitysvammaisen aikuisen lapseni (21v) edunvalvojana ja omaishoitajana. Olemme eroamassa mieheni kanssa (lapsen isä) ja olen aikeissa ostaa kaksion tai pienen kolmion. Mutta miten asumiskustannukset jaetaan? Jos minä omistan asunnon, voinko veloittaa päämieheni, eli lapseni, tililtä hänen osuutensa asumiskustannuksista? Minun tuloni yksin ei riitä, joten hänen täytyy maksaa osa yhtiövastikkeesta, mielellään puolet.
Jos ostamme asunnon puoliksi, niin miten se silloin menisi, kun minulla on vielä yksi alaikäinenkin huollettava?

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaiken järjen mukaan voisit veloittaa, en tiedä miten laki sen tulkitsee mutta kaiken järjen mukaan koska hän on aikuinen ja asuu ainun kanssasi niin puolet menoista mitä kuuluu huusholliin on hänenkin maksettava. Aillä jos hönelle olisi hommattu oma yksiö jossa avustajat kävisivät töissä niin silloin hänen olisi pitänyt maksaa koko summa itse itse . Koska hän on täysi ikäisten kirjoissa niin ei sinun kuulu enää maksella hänen kulujaan , minun mielipiteeni ainoastaan mutta ota selvää ensin oikealta taholta ettei vaan tule yllätyksiä . Mutta noin minä ainakin ajattelisin sinun tilanteessasi .
      Jos kaksi aikuista saa tulot kumpikin omalta tulon antajaltaan niin kai silloin laitetaa puolikai asumis kustannukset. Koska hänen vammaansa siinä ei voi laakea kuten silloin kun hän oli alle 21 vuotias siis ihan sama jos joku toinen aikuinen. Asuisi ainun kanssasi ei hänkään voisi asua ilmaiseksi. Älä laske itseäsi äidiksi näissä asioissa vaan olet kuin kuka tahansa joka hoitaa vammaista . Mutta meillä äideillä on usein vaikea eroittaa hoitajan osaa ja äidin osaa . Toivottavasti kaikki menee hyvin .

    • Anonyymi

      Se että ostaa jotain puoliksi on aina vaikea asia , sanotaan jos pojalle sattuisi jotakin niin silloin olisi lapsen isällä oikeus periä puolet pojan osuudesta . En halua maalata piruja seinälle , mutta asiallisesti katsottonuna on aina ajateltava kaikki asiat kun tehdään isompia kauppoja , sillä omasta kokemuksestani tiedän että aina on ajateltava että vaikka mitä voi sattua ,ettei jää puille paljaille . Mutta kun ottaa vaikka joltain juristilta selvää niin tiedät mikä on oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      37
      2436
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      124
      1969
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      78
      1610
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1259
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      68
      1230
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1063
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1062
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1056
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      31
      946
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      63
      943
    Aihe