Edunvalvonta

Anonyymi-ap

Toimin kehitysvammaisen aikuisen lapseni (21v) edunvalvojana ja omaishoitajana. Olemme eroamassa mieheni kanssa (lapsen isä) ja olen aikeissa ostaa kaksion tai pienen kolmion. Mutta miten asumiskustannukset jaetaan? Jos minä omistan asunnon, voinko veloittaa päämieheni, eli lapseni, tililtä hänen osuutensa asumiskustannuksista? Minun tuloni yksin ei riitä, joten hänen täytyy maksaa osa yhtiövastikkeesta, mielellään puolet.
Jos ostamme asunnon puoliksi, niin miten se silloin menisi, kun minulla on vielä yksi alaikäinenkin huollettava?

2

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaiken järjen mukaan voisit veloittaa, en tiedä miten laki sen tulkitsee mutta kaiken järjen mukaan koska hän on aikuinen ja asuu ainun kanssasi niin puolet menoista mitä kuuluu huusholliin on hänenkin maksettava. Aillä jos hönelle olisi hommattu oma yksiö jossa avustajat kävisivät töissä niin silloin hänen olisi pitänyt maksaa koko summa itse itse . Koska hän on täysi ikäisten kirjoissa niin ei sinun kuulu enää maksella hänen kulujaan , minun mielipiteeni ainoastaan mutta ota selvää ensin oikealta taholta ettei vaan tule yllätyksiä . Mutta noin minä ainakin ajattelisin sinun tilanteessasi .
      Jos kaksi aikuista saa tulot kumpikin omalta tulon antajaltaan niin kai silloin laitetaa puolikai asumis kustannukset. Koska hänen vammaansa siinä ei voi laakea kuten silloin kun hän oli alle 21 vuotias siis ihan sama jos joku toinen aikuinen. Asuisi ainun kanssasi ei hänkään voisi asua ilmaiseksi. Älä laske itseäsi äidiksi näissä asioissa vaan olet kuin kuka tahansa joka hoitaa vammaista . Mutta meillä äideillä on usein vaikea eroittaa hoitajan osaa ja äidin osaa . Toivottavasti kaikki menee hyvin .

    • Anonyymi

      Se että ostaa jotain puoliksi on aina vaikea asia , sanotaan jos pojalle sattuisi jotakin niin silloin olisi lapsen isällä oikeus periä puolet pojan osuudesta . En halua maalata piruja seinälle , mutta asiallisesti katsottonuna on aina ajateltava kaikki asiat kun tehdään isompia kauppoja , sillä omasta kokemuksestani tiedän että aina on ajateltava että vaikka mitä voi sattua ,ettei jää puille paljaille . Mutta kun ottaa vaikka joltain juristilta selvää niin tiedät mikä on oikein.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      25
      2542
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      158
      2512
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      56
      1793
    4. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      100
      1456
    5. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      183
      1159
    6. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      26
      1113
    7. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      11
      836
    8. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      823
    9. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      821
    10. Tuleeko meistä

      Koskaan mitään vai ei? Mitä luulet/uskot?
      Ikävä
      60
      721
    Aihe