Hei. Meilläpäs 2.2 Zafira joka korjaa itse itsensä.
Välillä palaa jakari, välillä moottori valo.. Siinä vikatilassa kun vaan ajaa 50km. niin nuo sammuu itsellään ja vikatila nollaantuu ja taas mentiin ok.
Viat mitä ihmeellisimpiä silti. Jos ulkona sataa niin autossa sataa.
Takavalot, nekin keräävät sade vettä..
Sähköt? Auto sammuu jos laitan pakin päälle?
Vilkku oikealle avaa kuskin puolen lasin?
Ulkolämpömittari.. Miten se alkoi näyttää moottorin lämmön? Sanoivat että mahdotonta, kunnes tulivat korjaajat itse katsomaan?
Ostakaa tämä pois? Saatte paljon jutun aihetta.
Zafira tuo tuomiopäivän kone
5
413
Vastaukset 5
- Anonyymi
siis bensa-ko.
mulla hajosi 2 kertaa jakoketju
kilsat 30 ja 80 tuhatta
ei enää opelia
lompakko ei kestä - Anonyymi
Minulta hajosi jakoketju 2,2 Vectra C km-lukemalla 42.000, mutta tosin vain kerran.
Siirryin silloin BMW:hen (520).
Siinä oli taas muuta vikaa, (sähkö).
Koska olen autoillut nyt jo vajaat 50 v olen sitä mieltä, että moottoreissa on nyt
enemmän vikaa kuin aikaisemmin.
Miksi?
Moottorien suuremmat käyttökierrosnopeudet arkikäytössäkin, kolmisylinteri-
syys, turboahtaminen, ns. pitsikannet.
Luulisi, etteivät vapaastihengittävien moottorien valmistuskustannukset
olisi näitä vajaasylinterisiä kalliimpaa, vai liittyykö asia kenties päästöihin?
Lisäksi ymmärsin, ettei lauenneita moottoreita enää juurikaan korjata, vaan
auto varustetaan käytetyllä ehjällä, mikäli sellainen on kohtuuhintaan saata-
vissa.
Korjatkaa, jos olen väärässä!- Anonyymi
2009 tuli sen verran tiukat päästönormit että autotehtaat oli lähes pakotettuja kokeilemaan mitä merkillisimpiä kikkoja joilla saatiin kulutusta ja sitä myötä päästöjä alas.
Valitettavasti se johti moottoreiden huonoon kestoon. - Anonyymi
Totta. Nämä Ecotecit ..Näitä uusia tuolla viedään lavetilla.. Vanha -90 luvun bmw niin ei sitä saanut hajalle.
- Anonyymi
Jep . Bensa 2.2 Ecotec 2009. ketjulla jonka kiristin rulla sekin löystyy ja korkeapainepumppu ja paineensäädin taitaa olla neljäs setti.
Kilsoja 227000km
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t921108Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää228850Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️73836- 54724
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien71687Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34602- 41560
- 48553
Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh29547Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30535