Tahallaan sytyttämistä tukee myös, että kanit oli hiljattain viety kauemmaksi talosta ja nainen oli vienyt lainassa olleen haulikon isoisälleen samana päivänä. Tahallisuutta tukee myös, että pariskunnan puhelimilla on haettu juuri ennen palon syttymistä tietoa palon syistä ja niiden korvattavuuksista vakuutuksella. Naisen esittämä syy hauille oli lasten kiinnostuminen Palomies Samista, se ei oikeutta vakuuttanut.
Pariskunta on myös viestitellyt keskenään talon polttamisesta. Viestittelystä on käynyt myös ilmi pariskunnan olleen turhautuneita taloon sekä heidän huono taloudellinen tilanne. Käräjäoikeus katsoo, että pariskunnan on näytetty osallistuneen tekoon yksissä tuumin. He ovat yhdessä suunnitelleet ja päättäneet polttaa tahallaan talon, että he saavat vakuutuskorvaukset hyväkseen.
Käräjäoikeuden tuomio
22
2005
Vastaukset
- Anonyymi
Aika moni taisi hieraista silmiään, kun Kannuksen uusimmat ehdokaslistat tulivat. Sieltä löytyi Kristallipuolueen kaksi kannuslaista ehdokasta,Saana ja Niclas Rauma.
Pariskunta asuu Kannuksen Eskolassa, josta hankkivat vuonna 2016 KPO:n vanhan kaupparakennuksen. Aivan radan varrella sijaitseva rakennus on tehty 1937 ja laajennusosa 1954. Kauppatoiminta siinä loppui jo vuonna 1987.
– Ihastuin välittömästi tähän rakennukseen. Aioin ensin ostaa tämän itse, mutta en saanut lainaa. Niclas oli aluksi hieman epäileväinen, mutta meinasi, että kyllähän se talo on saatava ja ostettiin sitten yhdessä tämä, Saana Rauma naurahtaa.
– Ja ollaan tykätty asua Eskolassa, Kokkolasta kotoisin oleva Niclas Rauma vakuuttaa.- Anonyymi
Jos tämä pariskunta saa yhteensä enemmän kuin kaksi ääntä niin epäilen vaalivilppiä tai virhettä äänten laskennassa. Aika outoa että voivat olla edes listoilla...
- Anonyymi
Me olemme kyllä huolehtineet, että Eskola pysyisi elävänä, pariskunta tuumii.
- Anonyymi
– Olin töissä Eskolan Kyläpalvelulla ja sitä kautta aloin tutustua myös kannuslaiseen kunnalliselämään.
Hänen nuoremmat sisarukset olivat mukana Eskolan koulukokeilussa, jonka jatkamisen kannalla hän on vahvasti.
– Hankehan loppuu tähän vuoteen, vaikka siitä jäi varsinaisesti kolmas vuosi toteutumatta. Kannukseen kaivataan innovatiivisia ja rohkeita avauksia, jota koulukokeilu oli suuressa määrin. Ihmettelen, ettei sen arvoa nähty kaikkialla Kannuksessa. Se sai enemmän arvostusta EU:n ja valtakunnan tasolla kuin Kannuksessa.
Kristallipuolueella on 13 teesiä, jotka puhuttelivat.
– Haluan olla itsenäinen päätöksentekijä. Koen, että nykyinen puoluepolitiikka-ajattelu on kivikautinen systeemi. Perinteisten puolueiden puoluekuri rajoittaa liikaa. Kristallipuolueessa saa ajatella itsenäisesti. - Anonyymi
Kannuksen Eskolassa syttyi tulipalo ns. vanhan KPO:n rakennuksessa juhannuksena 2022. Talossa asunutta pariskuntaa syytettiin törkeästä petoksesta. Haastehakemuksen mukaan pariskunta on yhdessä suunnitellut ja polttanut omakotitalonsa Eskolassa siinä tarkoituksessa, että he saisivat vakuutuskorvauksen teon jälkeen. Palojätteet ovat edelleen paikoillaan tontilla, joka sijaitsee junaradan läheisyydessä.
Käräjäoikeus antoi tuomionsa. Pariskunnan mies sai ehdollista vankeutta vuoden ja yhden kuukauden törkeästä petoksesta. Hän sai myös toisesta tapauksesta tuomion petoksesta, jossa hänen katsottiin syyllistyneen järjestäneen kolmannen henkilön kanssa auton tahallisen vahingoittamisen.
Pariskunnan nainen sai ehdollista vankeutta vuoden verran törkeästä petoksesta. Koeajat päättyvät 27.12.2026. Valtion varoista maksetaan pariskunnan puolustusasianajajille noin 11 000 euroa. Pariskunta velvoitetaan suorittamaan yhteisvastuullisesti vakuutusyhtiölle vahingonkorvauksena noin 83 000 euroa sekä vakuutusyhtiön oikeudenkäyntikulut noin 10 000 euroa. - Anonyymi
Tuomio tuli mutta kuka siivoaa palojätteet?
- Anonyymi
Paikalliset juopot ja rÿssät, sielähä nuita piisaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paikalliset juopot ja rÿssät, sielähä nuita piisaa.
Kaupunki ja sitä kautta kannuslaiset veronmaksajat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaupunki ja sitä kautta kannuslaiset veronmaksajat.
Talkoilla, urakoitsijat kaivaa montun ja sinne vaan romut telakoneella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Talkoilla, urakoitsijat kaivaa montun ja sinne vaan romut telakoneella.
Eskolassa on hitosti vasureita ja demareita nii en ihmettelis vaikka tekisivätki niin.
- Anonyymi
Kuulemma rottia kesällä vilissyt raunioissa keskellä kylää kukaan ei välitä
- Anonyymi
Eskolassa eletään keski-aikaa näköjään.
- Anonyymi
Ehkä se oli rotan näkönen paikallinen "kyläpäällikkö".
- Anonyymi
Eikö tuo palanut jo aiemmin kun se kauppiaan poika siellä näki demoneja?
- Anonyymi
Missä nämä kristallipuolueen jäsenet nyttemmin vaikuttaa?
- Anonyymi
Saana asuu Kannuksessa.
- Anonyymi
Miten ihmiset jaksaa
- Anonyymi
Joko nää korvannut vahingot ?
- Anonyymi
Korvattu on juuri siivous alkanut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Korvattu on juuri siivous alkanut.
Ja kukahan siivouksen maksaa, köyhät eskolalaiset ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja kukahan siivouksen maksaa, köyhät eskolalaiset ?
Kuulemma kannuslaiset maksavat joka sentin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuulemma kannuslaiset maksavat joka sentin.
Vielä siivoamatta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370