Käräjäoikeuden tuomio

Anonyymi-ap

Tahallaan sytyttämistä tukee myös, että kanit oli hiljattain viety kauemmaksi talosta ja nainen oli vienyt lainassa olleen haulikon isoisälleen samana päivänä. Tahallisuutta tukee myös, että pariskunnan puhelimilla on haettu juuri ennen palon syttymistä tietoa palon syistä ja niiden korvattavuuksista vakuutuksella. Naisen esittämä syy hauille oli lasten kiinnostuminen Palomies Samista, se ei oikeutta vakuuttanut.

Pariskunta on myös viestitellyt keskenään talon polttamisesta. Viestittelystä on käynyt myös ilmi pariskunnan olleen turhautuneita taloon sekä heidän huono taloudellinen tilanne. Käräjäoikeus katsoo, että pariskunnan on näytetty osallistuneen tekoon yksissä tuumin. He ovat yhdessä suunnitelleet ja päättäneet polttaa tahallaan talon, että he saavat vakuutuskorvaukset hyväkseen.

16

1518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika moni taisi hieraista silmiään, kun Kannuksen uusimmat ehdokaslistat tulivat. Sieltä löytyi Kristallipuolueen kaksi kannuslaista ehdokasta,Saana ja Niclas Rauma.

      Pariskunta asuu Kannuksen Eskolassa, josta hankkivat vuonna 2016 KPO:n vanhan kaupparakennuksen. Aivan radan varrella sijaitseva rakennus on tehty 1937 ja laajennusosa 1954. Kauppatoiminta siinä loppui jo vuonna 1987.

      – Ihastuin välittömästi tähän rakennukseen. Aioin ensin ostaa tämän itse, mutta en saanut lainaa. Niclas oli aluksi hieman epäileväinen, mutta meinasi, että kyllähän se talo on saatava ja ostettiin sitten yhdessä tämä, Saana Rauma naurahtaa.

      – Ja ollaan tykätty asua Eskolassa, Kokkolasta kotoisin oleva Niclas Rauma vakuuttaa.

      • Anonyymi

        Jos tämä pariskunta saa yhteensä enemmän kuin kaksi ääntä niin epäilen vaalivilppiä tai virhettä äänten laskennassa. Aika outoa että voivat olla edes listoilla...


    • Anonyymi

      Me olemme kyllä huolehtineet, että Eskola pysyisi elävänä, pariskunta tuumii.

    • Anonyymi

      – Olin töissä Eskolan Kyläpalvelulla ja sitä kautta aloin tutustua myös kannuslaiseen kunnalliselämään.

      Hänen nuoremmat sisarukset olivat mukana Eskolan koulukokeilussa, jonka jatkamisen kannalla hän on vahvasti.

      – Hankehan loppuu tähän vuoteen, vaikka siitä jäi varsinaisesti kolmas vuosi toteutumatta. Kannukseen kaivataan innovatiivisia ja rohkeita avauksia, jota koulukokeilu oli suuressa määrin. Ihmettelen, ettei sen arvoa nähty kaikkialla Kannuksessa. Se sai enemmän arvostusta EU:n ja valtakunnan tasolla kuin Kannuksessa.

      Kristallipuolueella on 13 teesiä, jotka puhuttelivat.

      – Haluan olla itsenäinen päätöksentekijä. Koen, että nykyinen puoluepolitiikka-ajattelu on kivikautinen systeemi. Perinteisten puolueiden puoluekuri rajoittaa liikaa. Kristallipuolueessa saa ajatella itsenäisesti.

    • Anonyymi

      Kannuksen Eskolassa syttyi tulipalo ns. vanhan KPO:n rakennuksessa juhannuksena 2022. Talossa asunutta pariskuntaa syytettiin törkeästä petoksesta. Haastehakemuksen mukaan pariskunta on yhdessä suunnitellut ja polttanut omakotitalonsa Eskolassa siinä tarkoituksessa, että he saisivat vakuutuskorvauksen teon jälkeen. Palojätteet ovat edelleen paikoillaan tontilla, joka sijaitsee junaradan läheisyydessä.

      Käräjäoikeus antoi tuomionsa. Pariskunnan mies sai ehdollista vankeutta vuoden ja yhden kuukauden törkeästä petoksesta. Hän sai myös toisesta tapauksesta tuomion petoksesta, jossa hänen katsottiin syyllistyneen järjestäneen kolmannen henkilön kanssa auton tahallisen vahingoittamisen.

      Pariskunnan nainen sai ehdollista vankeutta vuoden verran törkeästä petoksesta. Koeajat päättyvät 27.12.2026. Valtion varoista maksetaan pariskunnan puolustusasianajajille noin 11 000 euroa. Pariskunta velvoitetaan suorittamaan yhteisvastuullisesti vakuutusyhtiölle vahingonkorvauksena noin 83 000 euroa sekä vakuutusyhtiön oikeudenkäyntikulut noin 10 000 euroa.

    • Anonyymi

      Tuomio tuli mutta kuka siivoaa palojätteet?

      • Anonyymi

        Paikalliset juopot ja rÿssät, sielähä nuita piisaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paikalliset juopot ja rÿssät, sielähä nuita piisaa.

        Kaupunki ja sitä kautta kannuslaiset veronmaksajat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaupunki ja sitä kautta kannuslaiset veronmaksajat.

        Talkoilla, urakoitsijat kaivaa montun ja sinne vaan romut telakoneella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Talkoilla, urakoitsijat kaivaa montun ja sinne vaan romut telakoneella.

        Eskolassa on hitosti vasureita ja demareita nii en ihmettelis vaikka tekisivätki niin.


    • Anonyymi

      Kuulemma rottia kesällä vilissyt raunioissa keskellä kylää kukaan ei välitä

      • Anonyymi

        Eskolassa eletään keski-aikaa näköjään.


      • Anonyymi

        Ehkä se oli rotan näkönen paikallinen "kyläpäällikkö".


    • Anonyymi

      Eikö tuo palanut jo aiemmin kun se kauppiaan poika siellä näki demoneja?

    • Anonyymi

      Missä nämä kristallipuolueen jäsenet nyttemmin vaikuttaa?

    • Anonyymi

      Miten ihmiset jaksaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1318
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      160
      1260
    3. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      56
      1173
    4. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1125
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      104
      1091
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      58
      887
    7. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      873
    8. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      76
      812
    9. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      51
      807
    10. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      795
    Aihe