Epämukavat piilarit

Anonyymi-ap

Moro,Oon 12 vuotias poika ja silmälaseja en kehtaa pitää melkein edes vanhempien edessä.Ei vain sovi päähäni joten on pakko käyttää piilolinssejä.Kaikki meni hyvin ekat about 5 kuukautta mutta sitten ne on pikkuhiljaa alkanut olemaan todella epämukavat.Ennen ne on ”maastoutunut” silmiin ja niitä ei tuntenut mutta nykyään se tuntuu vain ylimääräiseltä muovilta silmissä ja kun räpäyttää silmiä niin menee kaksin kerroin .Olen kokeillut eri piilolinssi valmistajia ja laadukkaimpia mitä löytyy ja kuiva silmäisyys tippoja mutta mikään ei auta.Välilä ne sattuu todella paljon niinkuin kaataisi purkin shamppoota silmiin.Että surullista kun kaverit on yhdessä ulkona niin minä mädäännyn kotona tuhlaamassa kultaista lapsuutta,Olisiko vinkkejä?

5

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On vinkki: lakkaa häpeämästä silmälaseja! Minä häpeisin, jos en kehtaisi pitää silmälaseja. Jos nykyinen malli ei tunnu omalta, optikolla on valinnanvaraa.

    • Anonyymi

      Moi! Olen 45-vuotias mies ja mulla on ollu silmälasit 10-vuotiaasta lähtien. Ne on mahdollistanu osallistumisen kaikkeen. Ei ole tarvinnu hävetä mitään. Ikinä ei niistä ole kukaan huomauttanu.

      Vinkiksi, että lasit päähän ja menoksi!

      Niin ja piilarit ei kuulu lapsille. Kuka sulle on piilarit edes myyny?

      • Anonyymi

        Kyllä niitä lapsetkin saa pitää optikon luvalla kunhan ei koko päivää pidä


    • Anonyymi

      Sun silmän koko on voinut kasvaa sen verran, että piilolinssi pitäisi vaihtaa kooltaan isompaan. Tämä on mun arvaus vain.

    • Anonyymi

      Mene takaisin optikolle, jolta hankit piilarit. Niiden ei missään nimessä kuuluisi tuntua noin epämukavilta. Linssit ovat joko väärän tyyppiset silmillesi tai käytät niitä jotenkin väärin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3807
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3099
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2844
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2642
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2403
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      41
      1848
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1195
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1129
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      77
      1091
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1089
    Aihe