akryylivärehin.. Taulut kuivuessaan aika mattaa. Voikohan vernissaa laittaa päälle vai onko vain öljyväreihin ... 🤔
Millä kiiltoa
7
277
Vastaukset
- Anonyymi
Akryylille on olemassa kiiltoa lisääviä mediumeja. Jos paikkaunnallasi ei ole hyvää taiteilijatarvikekauppaa, niin soita vaikka johonkin netissä taiteilijatarvikkeita myyvääv´n liikkeeseen ja kysy neuvoa/tilaa. Akryylin päälle voi vetää loppuvernissan. Sitä voit kysyä samasta paikasta.
Miksi muuten maalaat akryylilla? Se on kyllä joutuisa, koska kuivuu nopeasti, ja ehkä halpakin, mutta ikinä sillä ei saa hyvän öljyvärin veroista tulosta. Toinen taidekauppiaani sanoi, ettei hän ota mielellään aneemisia akryylilätkiä myyntiin.
Öljyvärinkin saa kuivumaan aika nopeasti, kun siihen lisää kuivumista nopeuttavaa öljyä.
Winson&Newtonilla on ainakin "Drying linseed oil". Sitä löytyy ainakin nettikauppoista. Myös kovempia liuotinpohjaisia kuivikkeita on, mutta minä ainakaan en käytä niitä.
Tuolle öljylle löytyy käyttöohje "Juutuupista".
Öljyvärit tietysti tuoksuvat enemmän ja pensselien ym. pesu on vaativampaa, mutta pesuhommaan käy ihan tavallinen ohentamaton mäntynestesaippua. Ei siihen tärpättiä tarvita. Siveltimiä ehkä säästää hiukan jos siihen saippuaan lisää pikkasen pellavaöljyä. On myös saatavana sellaista kun pellavaöljysuopa, jolla voi pestä siveltimet ja maalausvälineet. ja myös kädet ihan huoletta.
Tärpättejä en ole käyttänyt enää ainakaan vuosikymmeneen. Ne ovat ihan vihoviimeisiä myrkkyjä. - Anonyymi
Akryyliväreihin on saatavana maalausnesteitä jotka lisäävät kiiltoa, toinen vaihtoehto on vernissata teos kiiltovernissalla. Akryylivärit ovat nykyajan värejä ja monipuolisuudessaan pesevät öljyvärit mennen tullen. Omasta mielestäni öljyvärit ovat eräänlaisia käsityövärejä, kun taas akryylivärit ovat teknisiä värejä. Akryyliväreissä juuri monipuolisuus kiehtoo, eikä tarvitse odottaa värien kuivumista päiväkausia.
Itse pidän myös akryylivärien matasta pinnasta ja omat teokseni olen vernissannut mattavernissalla. Myös monet asiakkaat pitävät akryylivärien mattapinnasta, valot eivät turhaan heijasta teoksen pinnasta ja teos näkyy selvästi kokonaisuudessaan tulee valo teokseen mistä päin tahansa.- Anonyymi
Jostakin syystä nuo ammattilaiset käyttävät öljyvärejä....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jostakin syystä nuo ammattilaiset käyttävät öljyvärejä....
Eipä täällä taida tosiammattilaiset juurikaan roikkua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jostakin syystä nuo ammattilaiset käyttävät öljyvärejä....
Suomessa on muutamia ammattitaiteilijoita jotka elävät työllään ja joiden teokset kelpaavat maksaville asiakkaille. Sitten on valtion taiteilijat jotka kilpailevat apurahoista, julkisista näyttelytiloista ja julkisista taideostoista, mutta ei näitä ammattitaiteilijoina voida pitää, koska koko ura perustuu siihen, miten paljon he saavat julkisia tukia työlleen. Mikäli julkiset tuet lopetettaisiin, ei monikaan näistä tekisi taidetta, vaan joutuisivat oikeisiin töihin. Nämä kyllä esiintyvät ammattitaiteilijoina, vaikkeivat täytä ammattitaiteilijan kriteerejä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa on muutamia ammattitaiteilijoita jotka elävät työllään ja joiden teokset kelpaavat maksaville asiakkaille. Sitten on valtion taiteilijat jotka kilpailevat apurahoista, julkisista näyttelytiloista ja julkisista taideostoista, mutta ei näitä ammattitaiteilijoina voida pitää, koska koko ura perustuu siihen, miten paljon he saavat julkisia tukia työlleen. Mikäli julkiset tuet lopetettaisiin, ei monikaan näistä tekisi taidetta, vaan joutuisivat oikeisiin töihin. Nämä kyllä esiintyvät ammattitaiteilijoina, vaikkeivat täytä ammattitaiteilijan kriteerejä.
Osaavat taiteilijat pääsisivät paremmin esiin, jos julkiset tuet loppuisivat.
Nyt Suomi on väärällään "uussitä ja uustätä" taiteilijoita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osaavat taiteilijat pääsisivät paremmin esiin, jos julkiset tuet loppuisivat.
Nyt Suomi on väärällään "uussitä ja uustätä" taiteilijoita.Taiteilijat tuolla taiteen "virallisella" kentällä, mielellään puhuvat aina ettei taidetta pitäisi tehdä rahasta. Mutta kun julkisia tukia aiotaan vähentää, nousee kauhea meteli taiteilijoiden keskuudessa.
Kaikki taiteen ja kulttuurin julkiset tuet pitäisi lopettaa kokonaan, paitsi lastenkulttuurin.
Kun maamme kuvataidejärjestöt, muun muassa taidemaalariliitto toimivat EU:n perusoikeuskirjan tasa-arvo työelämässä direktiivin ja Yhdenvertaisuuslain vastaisesti, on selvää etteivät akatemian käyneet kuvataiteilijat kykene tekemään taiteilijanuraansa taidealalla muuten kuin polkemalla järjestöjen ulkopuolisten taiteilijoiden oikeuksia.
Eikö kuvataideakatemiasta saa sellaista ammattitaitoa, että kykenisi tekemään taiteilijanuraansa polkematta muiden oikeuksia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss207488SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot657236Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen274679Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2323834Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333093Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132796Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1092743Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.152561"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita452441Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling702413