Rakas ratkoja! Varaudu tavallista tujummalla sumpilla tähän pidennettyyn viikonloppuun. Luvassa on ohimoja vihlovia pähkinöitä aivojen jumppaamista varten.
Muista kuitenkin että kaikkea ei tarvitse itse osata, sillä yhteisössä on voimaa ja apuja yleensä saa kun vain nätisti pyytää.
Kuusi ulos viimeistään maanantaina, jookosta. Härkäviikot alkaa eikä juhlapyhät enää häiritse elämää. 🤠
IS Viikonloppu 04.01.-06.01.2025
27
873
Vastaukset
- Anonyymi
Kiva aloitus. Yritetään pitää keskustelu mukavana ja autetaan vain sen verran kuin on tarpeen.
- Anonyymi
Tää vaikuttaa nyt vähän sellaiselta 1+ tason ristikolta viikon takaiseen verrattuna. Vasen yläkulma vakiosanoineen, Utaheineen ym. aukesi 5 minuutissa.
Eihän tämä minunkaan mielestäni kovis ole, mutta 1+ -arvio on sentään liioittelua.
Mitä mieltä olen, löytyy https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/forums/topic/is-1-2025/?view=all#post-34312Eräästä aiemmasta (9.11.2024) Vuokilan ristikosta joku kirjoitti:
"Taitaa tuo Eki olla parhaimmillaan Piilosanatehtävien laatijana. Siellä vastaukset löytyvät lopulta kun vihjeiden kanssa muutaman vuorokauden raapii omaa päätänsä. Ei tarvitse joka kolmatta sanaa googlettaa jostakin."
Minusta vähön samaan tapaan voisi tästäkin todeta.- Anonyymi
Tapio-Huuhaa kirjoitti:
Eräästä aiemmasta (9.11.2024) Vuokilan ristikosta joku kirjoitti:
"Taitaa tuo Eki olla parhaimmillaan Piilosanatehtävien laatijana. Siellä vastaukset löytyvät lopulta kun vihjeiden kanssa muutaman vuorokauden raapii omaa päätänsä. Ei tarvitse joka kolmatta sanaa googlettaa jostakin."
Minusta vähön samaan tapaan voisi tästäkin todeta.Happosdn kommentti Sanarisin foirumissa on varsin raju.
- Anonyymi
Parkkinen on sählännyt Piilis-tehtävän pystyvihjeiden numeroinneissa.
Pystyvihjeiden vihjetekstien numeroinnit pitää korjata näin:
1 -> 2
2 -> 3
3 -> 4
4 -> 5
5 -> 6
7 -> 8
11 -> 12
14 -> 15
17 -> 18
Joka numero siis yhtä isommaksi, niin saa ruudukkoon hiukan tolkkua.
En silti keksinyt kuin 17-pystyvihjeeseen Lillakin ja 18:aan Emmin. Nämä Parkkiset eivät lopulta ole oikein mieleisiäni Piilis-tehtäviä. Liian kryptiseksi tehtyä mossöä, jonka moninainen takaperinluennen arvaileminen ei ainakaan itseäni kiinnosta.
Piilosanoissa Vuokila onnistuu tekijänä huomattavasti paremmin. Niissä paljon suurempi osa IS-lehden ratkojakuntaa saa ajoittaisia onnistumisen ja hiffaamisen kiksejä, kuin näissä Parkkisen super-kryptisissä jutuissa.- Anonyymi
Voin laittaa monitasoisen purun sivuilleni (aluksi ympäripyöreää ja lopuksi ns. rautalankaa), jos haluatte.
- Anonyymi
oisko 7.pystyyn ruuminavaus ja 8.pystyy parhaimmisto!??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oisko 7.pystyyn ruuminavaus ja 8.pystyy parhaimmisto!??
On oikein.
- Anonyymi
Noissa Vuokilan versioissa annetaan huomattavasti enemmän suoraan sanan sisään piilotettuja, oikein päin luettavia ratkaisusanoja. Parkkinen on tässä antanut sellaiset selkokieliset vain 10. ja 13 vaakasuoraan ja 3. ja 12 pystysuoraan sanoissa.
Arrakin Anagrammikone ei kovinkaan usein pysty auttamaan Piilosanojen anagrammisanojen ratkaisuissa. Tässä se kuitenkin löytää 16. vaakasanan Timo Auta sanoista oikean ratkaisun.- Anonyymi
Myös 1. vaakasuoraan kuuluu tuohon ryhmään. aika hyvin piilotettu, pitkä sana.
- Anonyymi
Vaakaan 19. antaa myös vastaussanan suoraan, takaperin luettuna.
- Anonyymi
Vaakaan 14. antaa myös suoraan ratkaisusanan. Kryptauksista puhuttaessa en ole koskaan törmännyt tuollaiseen sanamuotoon aikaisemmin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaakaan 14. antaa myös suoraan ratkaisusanan. Kryptauksista puhuttaessa en ole koskaan törmännyt tuollaiseen sanamuotoon aikaisemmin.
Minulla on tullut vastaan. Wikipedian aiheesesn liittyvä artikkelikin mainitsee sanan.
- Anonyymi
hyvää alkanutta uuttavuotta kaikille ratkojille!! mitä olisi "illitä" ja "tapaamisia"??
- Anonyymi
ILLUTÄ on ns. typistevihje - kirjainjekkuvihjeitä on tässä melko vähän.
Kun kysyy, olisi kiva kertoa, missä suurinpiirtein vihje sijaitsee, ettei vihjetyä tarvitss hirveästi etsiä. Vaikka on ratkonut ristikon, ei millään muista, mistä mitäkin vihjettä litää etsiä.
Tapaamisia on synonyymi. Eräistä näistä ärsyynnytää tosi paljon. - Anonyymi
miulla illitä! on atso ja tapaamisia on miitit
- Anonyymi
kiitos vastauksesta mutta "kirjainjekku" ja "synonyymi" eivät sovi vastaukseksi niissä on liikaa kirjaimia!!
- Anonyymi
Kirjainjekuilla tarkoitan esim. ns. typisteitä, tavujen tai kirjain paikan vaihdoilla.
- Anonyymi
Mahtaako sideristi olla oikein, vai löytyykö siihen joku järkevä ratkaisu ? Sideristi on kai laastari.
- Anonyymi
Ristiside! Löytyy esim. polvesta.
- Anonyymi
hyvää loppiaista!!minusta ainakin oli aika kiva ja mielenkiitoinen kovis ja piilis!! tälläisiä saisi olla useamminkin!!
- Anonyymi
Piilis 6 pystyyn.
Ei vaan aukea. T*s***a*L*k*t.
Toki 11 vaakaan on myös vailla.- Anonyymi
Piilus 6 on anagrammi sanoista "taistelu kohti", lisää TIEUOHI sopiin kohtiin, jotta saa asevertauiluihin liittyvän ratkaisusanan.
V11 en halua täällä purkaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Piilus 6 on anagrammi sanoista "taistelu kohti", lisää TIEUOHI sopiin kohtiin, jotta saa asevertauiluihin liittyvän ratkaisusanan.
V11 en halua täällä purkaa.Juu, kiitos.
Se testi olikin haussa.
Ja tämä matkustusasiakirja +roomalaiset numerot
- Anonyymi
oisko 11.vaakaa passiivi??
- Anonyymi
On ja 2025-01-06 19:17:54 selittänee riittävän hyvin vihjeen logiikan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678