Epäammattimainen lainvalvoja tai itsetehty valvoja, jolla siis ei ole ammattitutkintoa ja kokonaisnäkemystä, minkälainen vaikutus sillä on yhteiskuntaan.
"Oulu ei ole iso kaupunki.."
Ei niin ja pienikin itsevaltias vähän niin kuin Veli Keskinen vie liika tilaa.
Televisiosta saa liikaa rikollisohjelmia ja sohvaperunat innostuvat yksityisetsiviksi.
Hyvä pointti, että itse olisi syyllistymättä rikoksiin, leikkii omavaltaista poliisia, jolla kenties oikeistotausta.
Ehkä suomalaiset yleisesti elävä olla yksityisetsivä vaihetta.
Pulkkinen on vanhemman puoleinen kotimainen mies, jolla asiat voivat olla OK, ehkä on tasainen tulo jostakin eläkkeestä esimerkiksi.
Ja Oulun, pohjoisen tympeä ajattelu on tuttu etelän mediassa.
Suomi jäässä kun toimimattomista joukkoliikenteistä pyydetään liian korkea korvaus.
Suomessa joukkoliikenne EI TOIMI.
Se ei tavoita kaikkia, eikä ole tehtykään alusta lähtien kaikille.
Se on valtion rikosta ja valtion varastamista köyhältä.
Logistiikka ei ole perustarvetta.
Oulu ei ole iso kaupunki, mutta tarpeeksi iso, jotta ei jaksaisikaan kävellä enää.
Pohjoisen kylmässä kukaan rupea auttamaan toista, jos valtio ei keksi auttaa.
Eikä se keksi.
Sitten ilmestyy turhamainen sankari AHDISTAMAAN KÖYHIÄ entistä alemmas.
Minkälainen sankari Ilkka Pulkkinen olisi?
Sellainenko joka eräänä päivänä saa turpaan joltakin köyhältä?
OIKEA OLISI, ETTÄ KUN VAIKUTTAA TAPAHTUMIIN NIIN TARJOAISI OMAN RATKAISUNSA ASIOIHIN.
Kun rupeaa työntyä sekaan ja synnyttää tuloksia, mutta jättäisi esimerkiksi jälkihuollon tekemättä, silloin epäilemättä aiheuttaa omalla epätietoisella oikeudenmukaisuudellaan LISÄÄ ONGELMIA toisille ihmisille.
Ei koskaan tiedä, kenelle tarkemmin Pulkkinen teoriassa voisi aiheuttaa niinkin pahoja ongelmia kuin kuolema vain olemalla turhan oikeassa.
Ottaisi Pulkkinen varkaiden kannan ja loisi heitä varten oman ohjelmansa, joka paikkaisi varkaiden puutteita.
Poliisit jotka nekin ottavat varkaita kiinni, jos eivät järjestä varkaiden asioita, niin ainakin heillä on Pulkkista edistyneempi käsitys siitä, mitä varkailta puuttuu, mikä on askel jo eduskunnalliseen vaikuttamiseen kun aika tulee.
Rosvon kiinni jääminen tärkeämpi kuin toimiva liikenne
2
89
Vastaukset
- Anonyymi
Poliisitkaan ajattelee logistisia perustarpeita, koska vievät normi pyörät itselleen myytäviksi. Poliisi on luonut yritystoiminnan pelkästään löydetyistä pyöristä ja siksi poliisilta puuttuu tahto palauttaa pyörät takaisin omistajilleen. Poliisi jälleen oikeudenmukaisuudellaan aiheuttaa rikosta kuten varkauden toistamiseen mutta lain nimissä. Rikollinen laki.
Poliisi ei myös palauta kadotettuja tavaroita yleisesti.
Siksi kun vie tavaroita säilöön, se tarkoittaa että EI LÖYDÄ NIITÄ KOSKAAN ENÄÄ.
Siksi voi miettiä monia kertoja, että pitääkö tavaroita luovuttaa poliiseille, koska viimeistään silloin kadotetut tavarat häviävät lopullisesti.- Anonyymi
Kyseenalainen on Pulkkisen oma yleisten pyörien säilö.
Mitä varastossa tapahtuu?
Vaarana on tietenkin Pulkkisen oma toiminnallaan kasvava pääoma.
Jos yksikin pyörä jää Pulkkiselle itselleen, firmalle, silloin Pulkkinen muuttuu varkaaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1726303- 1471744
- 1131528
- 511280
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46962Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢32889Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu98864Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5819Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan231775- 41769