Joutjoesta kalastusparatiisi

Anonyymi-ap

5

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      - Joutjoessa, Lahden alueella, on suuria parvia pikkukaloja, kuten salakoita, ahvenia ja särkiä.
      - Kalat viihtyvät erityisesti matalikoissa, joissa virtaa Kymijärven voimalaitoksen lauhdevettä.
      - Joutjoessa löytyy yllättävän suuri määrä erilaisia kaloja, kuten salakoita, ahvenia, särkiä sekä lohikaloja (harjus, puronieriä, taimenen poikasia).
      - Kalastajat pitävät parhaat kalapaikat salassa.
      - Vaikka Joutjoen vesi tulee Kymijärven voimalaitoksen lauhdevedestä, kalat ovat täysin syömäkelpoisia.
      - Kalastajat eivät näe vesistön olevan likaisempi kuin tavallinen järvivesi, ja kalat voi hyvin syödä ilman huolta ja vakuuttavat, että kalat, kuten purkitetut särjet, ovat hyvää ruokaa.
      - Veden virtaus voimalaitoksen putkistojen ulkopuolelta varmistaa, ettei vesi ole saastunutta.

      Tämä artikkeli havainnollistaa, kuinka pienet virtaavat vesistöt voivat ylläpitää monenlaista kalakantaa, ja että ne voivat tarjota hyviä kalastusmahdollisuuksia.

    • Anonyymi

      Joutjoen kalakannasta Lahdessa on saatavilla jonkin verran tietoa. Ylen artikkelin mukaan Joutjoki tarjoaa suojaisan elinympäristön pienille kaloille, kuten salakoille, ahvenille ja särjille, koska petokalat, kuten hauet, eivät usein nouse mataliin ja voimakasvirtaisiin vesistöihin.

      Keskustelupalstoilla on myös mainintoja Joutjoen kalalajeista. Keskusteluissa todetaan, että Joutjoessa esiintyy yllättävän suuri määrä erilaisia kaloja, kuten salakoita, ahvenia, särkiä sekä lohikaloja, kuten harjusta, puronieriää ja taimenen poikasia.

      Hyvistä kalastuspaikoista Joutjoessa mainitaan Iskun ja Kymijärven voimalaitoksen välinen alue joka tarjoaa monta erinomaista kohtaa.

    • Anonyymi

      Kun veikkaatte kisoja ampumahiihto katsokaa tilastoja sieltä paljon tietoa saa.

    • Anonyymi

      Sain ison hauen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5060
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4572
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4499
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      295
      1700
    5. 89
      1371
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      79
      1324
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    8. Martina harrastaa tänäänkin liikuntaa

      Ei ole krapulaa hänellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      306
      1015
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      940
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      830
    Aihe