Yhdistyksen rahasto?!

Anonyymi-ap

Hei
Olen yhdistyksen uusi puheenjohtaja. Yhdistyksellä on pankissa muutama tonni, josta puolet on taseen vastattavaa puolella siirretty korvamerkittynä "juhlarahastoon" eli juhlien järjestämiseen ja historiikin tekemiseen. Rahat on luultavasti aikaisempien vuosien voittoa (juhla-arpajaisista) ja pieniä lahjoituksia. Miten kirjanpidossa merkitään, kun rahastosta on nyt maksettu varausmaksu esiintyjälle? Pitäisi pienentää pankkitiliä ja rahastoa molempia ja olla menona juhlien menot -tilillä..
Kiitos vastauksista jo etukäteen!

3

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rahastolle oma pankkitili!

    • Anonyymi

      Etukäteen maksetut kulut vähennetään vastattavasta ja merkitään memoiksi tuloslaskelmaan. Mikäli juhlaa ei pidetä 2025, on esiintyjä saanut rahansa ennakkoon ja tilipäätössiirroin meno kirjataan esiintyjän velaksi siirtosaataviin.

    • Anonyymi

      Niin siis merkitään siirtomenoihin, menoihin, mitkä on jo maksettu, mutta mistä ei ole saatu vielä suoritusta eli esiintymistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1709
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1595
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      285
      1353
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1292
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      905
    6. 66
      874
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      871
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      863
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      841
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      828
    Aihe