Katselin kunnan ulkoilureittien karttoja ja silmiin pisti mielenkiintoinen asia. Missään ei mainita, mitkä reitit ovat latuja ja missä voi kävellä.
Miksi ihmeessä ulkoilureiteille ei talvisin pistetä merkintää "LATU" ja kesällä kävely. Työ ei ole suuri ja saattaa vaikuttaa merkittävästi laduilla kävelyyn.
Itse katselin ulkoilureittejä ja yritin selvittää missä voi koiran kanssa kävellä. Asia selviää tällä hetkellä vasta kun menee reitille ja toteaa omin silmin onko siitä tehty latu vai ei. Moni on ajanut autolla pitkänkin matkan ja harmissaan joko kääntyy pois tai sitten tuhoaa latua kävelemällä.
Ladulla kävely
5
220
Vastaukset
- Anonyymi
Ratkaisu tähän on, että tehdään kahdet ladut. Toiset kävelijöille ja toiset hiihtäjille.
Kun kävelijät kuitenkin haluaa kävellä hiihtäjien laduilla, niin hiihtäjille jää käytettäväksi koskemattomat kävelijöiden ladut. Yksinkertaista.- Anonyymi
Kyllä olis tarpeen ja kävelijöille riittäisi kapeampi väylä kuin se latu missä on perinteisen ja vapaan tyylin vierekkäin. Tämä on varmaan joka paikassa ongelma että ne ladut vedetään pururadoille ym kävely/juoksureiteille ja kuvitellaan että lumien aikaan ei ihmiset kävele muualla kuin kaduilla/teillä.
- Anonyymi
Vain porot ja varttisähköhullut kävelevät ladulla.
- Anonyymi
Sekä nämä oman elämänsä höpöheinäpää ronaldot
- Anonyymi
Kyllä sitä ympäri hiihtoa voi harrastaa yhdellä alueella ja suuria säästöjä saadaan kun ei tarvi jokaista kärrypolkua lanata turaaliksi. Laturettoja ja raaleja on aivan liikaa. Säästöjä lakupaska koneen polttoaineessa ja työnmäärässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856324
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859