Yhtiölainan maksu?

Anonyymi-ap

Olen harkitsemassa ostaa sijoitusasunnon. Rahoitan kohteen kokonaan lainarahalla. Etsin asuntoja, joiden velattomat hinnat ovat alle 30 000€. Jos taloyhtiöllä on lainaa, kannattaako asuntosijoittajan maksaa se kaupantekohetkellä pois?

3

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saat sillä kapisen yksiön jostain perämettästä jos sieltäkään. Herää !!!

      • Anonyymi

        Lienet pk seudulta. Kyllä täällä maakunnissa monissa kaupungeissa löytyy tuolla rahalla kohtuu kuntoisia kaksioitakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lienet pk seudulta. Kyllä täällä maakunnissa monissa kaupungeissa löytyy tuolla rahalla kohtuu kuntoisia kaksioitakin.

        Saa ehkä kohtuukuntoisen, mutta pitää myös varautua siihen, ettei ao kämpöllä 10 vuoden kuluttua ole enää arvoa.

        Kas kun hintatason ollessa tuollainen talon kunnossapito on mahdotonta. Ei saa pankista lainaa remontteihin, vaikka halua olisi. Ja harvemmin on halua alkaa upottamaan 500-1000 €/m² remonttieihin talossa, jonka arvo on alle 1000 €/m². Koska ihan varmaa tällöin, ettei niitä remonttirahoja ikinä saa pois.

        Vaan se todellinen riski... kun hintataso on näin halpa, moni sijoittaja ostaa kun halvalla saa. Ja jättää vastikkeet maksamatta. Saa muut osakkaat luvat kattaa heidänkin osansa lämmitys ym kuluista. Tosin aika pian loppuu muiltakin maksuhalu ja kohta on koko as oy maksukuvytön, lämmöt katkaistu jne. Näitä tapauksia on jo ollut ympäri valtakuntaa, jopa kaupungeissa.

        En oikein ymmärrä mikä logiikka tuossa vastikkeiden rästiinjätössä on. Tietysti alkuun se helpottaa, kun kaikki maksukykyiset osakkaat lukevat ajan merkit ja muuttavat pois = saa sijoittaja ostettua lisää asuntoja alehintaan. Mutta lopulta korttitalo sortuu, kun ei enää ole muita maksamassa laskuja sijoittajan puolesta.... no, ehkä kuvittelevat ehtivänsä tätä ennen tekemään tilin asuntoja vuokraamalla. Veloistahan ei sijoittajan tarvi piitata, kun on pöytälaatikkofirma, mikä pistetään tarpeen tullen nurin.

        Kuulostaako edelleen loistoidealta ostella asuntoja, "kun halvalla saa"?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      93
      3534
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2498
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      14
      2414
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      63
      2274
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2158
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      101
      1204
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1097
    8. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      996
    9. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      995
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      969
    Aihe