Onko kenelläkään kokemuksia ao. puukiukaan toimivuudesta. Uudessa ao. kiukaassa savukaasut johdetaan kiukaan tulipesän yläpuolelle aivan tulipesän luukun vieressä olevista pienistä aukoista. Tämä aiheuttaa sen ongelman, että kun lisää puita kiukaan pesään, niin puiden syttyessä savukaasut ja jopa liekit tulevat kiukaan luukun ulkopuolelle. Samoin tapahtuu , kun hämmentää hiillosta: kipinät sinkoilevat saunan sisätilaan.
Olisikohan kyseessä tuon uuden Harvia M3 -mallin kiukaan suunnittelu. / rakennusvirhe? Vai enkö enää osaa 60 vuoden kokemuksen pohjalta lämmittää saunaa ao. puukiukaalla.
Uudesta Harvia M3 -kiukaasta
Anonyymi-ap
0
91
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4094580Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1221795- 1381548
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko751305Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151126Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔761113Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise131049Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään661003- 38970
- 66962