valvontaeläinlääkäri varasti koiran

Valvontaeläinlääkäri otti hyvinhoidetun koiran omistajalta välikäsin. Koira erittäin hyvin hoidettu, omistajalla pitkäaikainen vuosikymmenten kokemus koirista, kilpailutaustaa, kasvattajakurssit, operanttia ehdollistamista koirien koulutuksessa, ei päihteitä käyttävä henkilö, eikä ole mielenterveysongelmia. Omistaja ei ollut syyllistynyt mihinkään rikokseen. Normaali hyvin eläinrakas henkilö.
11634
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Varmaan virkavalta tutkii asiaa...

Äänestä

Eläintä ei oteta huostaan kevyin perustein.

Virkamiehen päätöksestä on aina oikeus valittaa, jos kokee päätöksen olevan perusteeton.

Äänestä

Tämäpä ei yllätä miten on toimittu valvovan eläinlääkärin toimesta. Ei olisi ensimmäinen kerta.

1Äänestä

eipä moni eläinrääkkääjä tunnustas tai edes tajua kohdelleensa elukoita kurjasti. Mutta jos aihetta on niin kannattaa varmaan tehdä ihan oikeasti valitus asiallisin perustein ja varmmistaa vielä että saat koiran omalta eläinlääkäriltä lausunnon jonka mukaan koira on ollut hyvin hoidettu ja pidetty, oma urputus kun ei paljoa paina. Suomi-fi-palstalle uikuttaminen ei tuo mitään lisäarvoa.

Äänestä
  • Kyllähän tämä viranhaltijoiden mielivaltaisuus tulee saattaa tietoon mahdollisimman monessa yhteydessä.

    1Äänestä

Missä pitäjässä mahtoi tapahtua??! Keräillään tässä aineistoa laajemmalta näitä mielivaltarikoksia harrastaviin liittyen ja ollaan viemässä asiaa pidemmälle. Ei pelkän paskan puhumisen varjolla keltään pidä viedä perheenjäsentä! Heilukoon häkki oikeille rikollisille....löytyy ne suitset virkahulluilijoillekkin!!!!!

Äänestä
  • 👍👍hieno homma, jos tämän saa toteutettua! Suomi on hullu maa tämän kyykytys/holhous/vainoamisvallan kanssa. Raukkamaista kyllä, että ajojahdin kohteeksi otetaan eläimet. Ja kyllä eläimiä varastetaan omistajilta ihan tekaistuin syin juuri KEVYIN perustein. Syytä olisi viedä KAIKKI mielivalta kaikilta viran suojissa ihmisiä ja eläimiä kiusaavilta "viisailta"

    1Äänestä

Ois vetänyt turpiin ja ottanut omansa pois.

Äänestä

Olisi ehkä parempi jutella poliisille.

Täällä kukaan ei voi tehdä mitään, ja jos esitätä riittävän hulluija väitteitä ja jos henkilö on keskustelussa tunnistettavissa niin voi tulla ongelmia.

Äänestä

Missäpäin keräätte aineistoa? Jos pohjois-savossa niin kiinnostaa.

1Äänestä

Aloitus vaikuttaa vitsiltä. Mutta jos ei ole, niin koiran omistaja tehköön hallintokantelun.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Valvontaeläinlääkäri otti hyvinhoidetun koiran omistajalta välikäsin. Koira erittäin hyvin hoidettu, omistajalla pitkäaikainen vuosikymmenten kokemus koirista, kilpailutaustaa, kasvattajakurssit, operanttia ehdollistamista koirien koulutuksessa, ei päihteitä käyttävä henkilö, eikä ole mielenterveysongelmia. Omistaja ei ollut syyllistynyt mihinkään rikokseen. Normaali hyvin eläinrakas henkilö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu