Ulkomailta ostetut CD-levyt ei toimi (no disc)

Anonyymi-ap

Vanha CD-soitin nikotellut ulkomailta ostettuja musiikki-cd-levyjä kuunnellessa niin ostin tuollaisen perus cd/mp3/radio-soittimen (Nedis SPBB100). Mutta kuinka ollakaan, ulkomailta tilaamani levyt eivät soi (edes nikotellen), ruudulle tulee vaan kirjaimet N O . Mutta kun soittimeen laittaa kotimaisen CD-levyn niin levy alkaa soida ongelmitta. Kaikki siis alkuperäisiä, hyväkuntoisia. Osa ostettu uutena, osa käytettynä.

Eli siis, onko CD-levyissä jotain aluekoodeja tyyliin DVD/BD-elokuvat. Kaverin stereo-yhdistelmässä toimivat ongelmitta, myös iki´vanha DVD-soitin soittaa musiikkilevyjä. Mutta juuri ostamassani kannettavassa laitteessa toimivat vain Suomen liikkeistä ostetut levyt ?!?!?

9

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ulkomailta ostetut cd-levyt siis suht´uusia. Vanhin 16 vuoden takaa muttä pääosin noista kaikki julkaistu viimeisen 10 vuoden sisään.

    • Anonyymi

      Kokeilepa tietokoneella, jos siinä on CD/DVD asema, et toimiiko levyt sillä. Vanhat CD-soittimet eikä monet uudetkaan tue CD-R levyjä, jos ne levyt on halpoja kopioita.

    • Anonyymi

      "....Vanhat CD-soittimet eikä monet uudetkaan tue CD-R levyjä, jos ne levyt on halpoja kopioita...."

      Ei mitään CD-R roskaa vaan ihan rehellisistä levyliikkeistä tilattuja , aitoja, cd-levyjä. Ja soitin vastíkään ostettu.
      Kuten jo yllä mainitsin, toimivat ongelmitta kaverin CD-soittimessa sekä omassa DVD-soittimessä. Uudessa kannettavassa soittimessa sen sijaan pukkaa vaan tuota virhe-ilmoitusta, mutta kun soittimeen laittaa kotimaisen teknopop levyn niin alkaa soida heti ilman mitään ongelmia. Kokeillut kuudella kotimaisella ja 9 ulkomailta ostetulla, joka kerta sama juttu. Suomesta ostetut CDeet toimii, Saksasta ja Englannista ostetut ei. Ymmärtäisin, jos laitteessa vikaa niin se varmastikin kieltäytyisi soittamasta levyjä sattumanvaraisesti, nyt se kieltäytyy soittamasta ainoastaan import levyjä.

      Palautukseenhan tämä kone menee mutta uskaltaako tuota ostaa mitään muutakaan soitinta tilalle. Budjetti ei paljoa yli 50e antaisi sijoittaa laitteeseen.

      • Anonyymi

        Joissakin CD levyissä käytettiin/käytetään kopiosuojausta jonka vuoksi ne eivät välttämättä soi kaikilla laitteilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joissakin CD levyissä käytettiin/käytetään kopiosuojausta jonka vuoksi ne eivät välttämättä soi kaikilla laitteilla.

        "Joissakin CD levyissä käytettiin/käytetään kopiosuojausta jonka vuoksi ne eivät välttämättä soi kaikilla laitteilla."

        Sony Music harrasti tätä aikoinaan. Muistan yrittäneeni tehdä tietokoneella kopion ihan uudesta, helsinkiläisestä kirjastosta lainatusta cd-levystä. Läppärini soitin ei kyennyt soittamaan kyseistä levyä, mutta olohuoneen cd-soittimessa se soi oikein hyvin.

        Aloittajan soittimella ei kai kuitenkaan voi tehdä kopioita, mutta ehkä levy "luulee" niin.


    • Anonyymi

      Tietokoneella näkee tiedoston nimen. CD-levyssä yleensä .wav

      • Anonyymi

        Ei ole Wav. CD levyllä olevat tiedot eivät ole missään tiedostomuodossa.


      • Anonyymi

        Olen luullut, että wav on cdeen tiedostomuoto. Se on häviötön tapa kopioida cd.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen luullut, että wav on cdeen tiedostomuoto. Se on häviötön tapa kopioida cd.

        Se on häviötön ja pakkaamaton tiedostomuoto johon CD musiikkikappaleet voidaan kopioida. CD sisältöä ei voi kuitenkaan sellaisenaan kopioida muistitikun tavoin esimerkiksi resurssienhallinnan kautta vaan siihen vaaditaan kopiointiohjelma joka "näkee" CD datasisällön ja muuntaa datan "yleiseen tiedostomuotoon" oli se WAV tai vaikkapa FLAC.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1146
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      257
      997
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      869
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      32
      758
    Aihe