Vanha CD-soitin nikotellut ulkomailta ostettuja musiikki-cd-levyjä kuunnellessa niin ostin tuollaisen perus cd/mp3/radio-soittimen (Nedis SPBB100). Mutta kuinka ollakaan, ulkomailta tilaamani levyt eivät soi (edes nikotellen), ruudulle tulee vaan kirjaimet N O . Mutta kun soittimeen laittaa kotimaisen CD-levyn niin levy alkaa soida ongelmitta. Kaikki siis alkuperäisiä, hyväkuntoisia. Osa ostettu uutena, osa käytettynä.
Eli siis, onko CD-levyissä jotain aluekoodeja tyyliin DVD/BD-elokuvat. Kaverin stereo-yhdistelmässä toimivat ongelmitta, myös iki´vanha DVD-soitin soittaa musiikkilevyjä. Mutta juuri ostamassani kannettavassa laitteessa toimivat vain Suomen liikkeistä ostetut levyt ?!?!?
Ulkomailta ostetut CD-levyt ei toimi (no disc)
9
324
Vastaukset
- Anonyymi
Ulkomailta ostetut cd-levyt siis suht´uusia. Vanhin 16 vuoden takaa muttä pääosin noista kaikki julkaistu viimeisen 10 vuoden sisään.
- Anonyymi
Kokeilepa tietokoneella, jos siinä on CD/DVD asema, et toimiiko levyt sillä. Vanhat CD-soittimet eikä monet uudetkaan tue CD-R levyjä, jos ne levyt on halpoja kopioita.
- Anonyymi
"....Vanhat CD-soittimet eikä monet uudetkaan tue CD-R levyjä, jos ne levyt on halpoja kopioita...."
Ei mitään CD-R roskaa vaan ihan rehellisistä levyliikkeistä tilattuja , aitoja, cd-levyjä. Ja soitin vastíkään ostettu.
Kuten jo yllä mainitsin, toimivat ongelmitta kaverin CD-soittimessa sekä omassa DVD-soittimessä. Uudessa kannettavassa soittimessa sen sijaan pukkaa vaan tuota virhe-ilmoitusta, mutta kun soittimeen laittaa kotimaisen teknopop levyn niin alkaa soida heti ilman mitään ongelmia. Kokeillut kuudella kotimaisella ja 9 ulkomailta ostetulla, joka kerta sama juttu. Suomesta ostetut CDeet toimii, Saksasta ja Englannista ostetut ei. Ymmärtäisin, jos laitteessa vikaa niin se varmastikin kieltäytyisi soittamasta levyjä sattumanvaraisesti, nyt se kieltäytyy soittamasta ainoastaan import levyjä.
Palautukseenhan tämä kone menee mutta uskaltaako tuota ostaa mitään muutakaan soitinta tilalle. Budjetti ei paljoa yli 50e antaisi sijoittaa laitteeseen.- Anonyymi
Joissakin CD levyissä käytettiin/käytetään kopiosuojausta jonka vuoksi ne eivät välttämättä soi kaikilla laitteilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joissakin CD levyissä käytettiin/käytetään kopiosuojausta jonka vuoksi ne eivät välttämättä soi kaikilla laitteilla.
"Joissakin CD levyissä käytettiin/käytetään kopiosuojausta jonka vuoksi ne eivät välttämättä soi kaikilla laitteilla."
Sony Music harrasti tätä aikoinaan. Muistan yrittäneeni tehdä tietokoneella kopion ihan uudesta, helsinkiläisestä kirjastosta lainatusta cd-levystä. Läppärini soitin ei kyennyt soittamaan kyseistä levyä, mutta olohuoneen cd-soittimessa se soi oikein hyvin.
Aloittajan soittimella ei kai kuitenkaan voi tehdä kopioita, mutta ehkä levy "luulee" niin.
- Anonyymi
Tietokoneella näkee tiedoston nimen. CD-levyssä yleensä .wav
- Anonyymi
Ei ole Wav. CD levyllä olevat tiedot eivät ole missään tiedostomuodossa.
- Anonyymi
Olen luullut, että wav on cdeen tiedostomuoto. Se on häviötön tapa kopioida cd.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen luullut, että wav on cdeen tiedostomuoto. Se on häviötön tapa kopioida cd.
Se on häviötön ja pakkaamaton tiedostomuoto johon CD musiikkikappaleet voidaan kopioida. CD sisältöä ei voi kuitenkaan sellaisenaan kopioida muistitikun tavoin esimerkiksi resurssienhallinnan kautta vaan siihen vaaditaan kopiointiohjelma joka "näkee" CD datasisällön ja muuntaa datan "yleiseen tiedostomuotoon" oli se WAV tai vaikkapa FLAC.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4818513Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195840Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554772Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s694147Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603930SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1713759- 901698
- 961241
- 47869