Miten saan osan yhteystiedoista pikakuvakkeiksi alkunäytöllle, jossa on henkilön kuva. Puhelin Samsung A25 ? Yhteystiedoissa on kyllä kuvat henkilöistä. Kiitos tietäjälle etukäteen.
Vastaukset 11
- Anonyymi
Ootko koittanut tarratulostinta?
- Anonyymi
1) paina sormella pitkään työpöydällä tyhjää aluetta
2) valitse alareunasta "Pienoisohjelmat"
3) scrollaa avautuva lista kohtaan "Yhteystiedot"
4) valitse vaihtoehto "Yhteystieto 1x1"
5) valitse avautuvasta listasta yhteystieto, johon haluat kytkeä pikapainikkeen
6) työpöydälle tulee näkyville pikapainike, jota täppäämällä avautuu henkilön yhteystiedot ja mahdollisuus soittaa tai lähettää viesti
Ole hyvä.Kiitos ! Kyllä toimii. DNA-apurissa ei osattu neuvoa tätä. Kyllä on hienoa kun joku osaa auttaa. Hyvää vuoden alkua sinulle
- Anonyymi
Samsungin älypuhelimissa on työpöydällä olevien kuvakkeiden ja widgettien lisäksi mahdollista käyttää näytön sivusta esiin pyyhkäistävää sivupaneeli. Tämä on Samsungin älypuhelinten ominaisuus. Sivupaneelissa voi olla useita eri sivuja, jotka voi sisältää erilaista tietoa. Yksi mahdollisista sivuista on yhteystietosivu, jolle voi lvalita suosikkiyhteystietoja. Muita käytettävissä olevia sivuja ovat esimerkiksi suosikkisovellusten sivu, leikepöydän historian sisältävä sivu, pikatoimintojen sivu ja suuri määrä muita. Lisää slaajennuksia sivupaneelille voi asentaa Samsungin omasta Galaxy Store -sovelluskaupasta.
Sivupaneeli on kätevä ja sen voi koska tahansa pyyhkäistä esiin näytön sivusta, ei siis pelkästään sillon kun ollaan puhelimen kotinäytöllä. Yksi sivupaneelin eduista onkin se, että se on käytettävissä myös sillon kun ruudulla on avoinna jokin sovellus. Voit siis siirtyä esimerkiksi sivupaaneelin suosikkiyhteyssivulle koska tahansa tarvitsematta ensin mennä puhelimen aloitusnäytölle. Sama koskee esimerkiksi suosikkisovelluksiin tai vaikka leikepöydän historiaan pääsemistä.
Sivupaneelin voi ottaa käyttöön puhelimen asetuksista ja tosiaan Galaxy Storesta löytyy lisää laajennuksia sivupaneelille.
T. miksuh- Anonyymi
Samsungin älypuhelinten sivupaneelin voi ottaa käyttöön asetuksista täältä:
Asetukset -> Näyttö -> Reunapaneelit
Tuolta voi myös valita mitä sivuja reunapaneelissa on ja muutenkin paneelien toimintaa voi säätää.
Suosittelen kokeilemaan. Itselläni tuo on jatkuvasti käytössä.
T. miksuh - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samsungin älypuhelinten sivupaneelin voi ottaa käyttöön asetuksista täältä:
Asetukset -> Näyttö -> Reunapaneelit
Tuolta voi myös valita mitä sivuja reunapaneelissa on ja muutenkin paneelien toimintaa voi säätää.
Suosittelen kokeilemaan. Itselläni tuo on jatkuvasti käytössä.
T. miksuhNiin ja kun olet lisännyt sivupaneelin yhteystietosivulle haluamasi yhteystiedot voit klikata sivupaneelissa haluamaasi yhteystietoa jollon avautuu valikko. Valikosta voit valita haluatko soittaa yhteystiedolle tai lähettää hänelle viestin.
T. miksuh - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin ja kun olet lisännyt sivupaneelin yhteystietosivulle haluamasi yhteystiedot voit klikata sivupaneelissa haluamaasi yhteystietoa jollon avautuu valikko. Valikosta voit valita haluatko soittaa yhteystiedolle tai lähettää hänelle viestin.
T. miksuhJa vielä viimeinen lisäys:
Sivupaneelin eri sivujen välillä voi siirtyä pyyhkäisemällä paneelia sivusuunnassas oikealta vasemmalle. Vasemmalta oikealle pyyhkäiseminen piilottaa sivupaneelin näytöltä.
T. miksuh - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja vielä viimeinen lisäys:
Sivupaneelin eri sivujen välillä voi siirtyä pyyhkäisemällä paneelia sivusuunnassas oikealta vasemmalle. Vasemmalta oikealle pyyhkäiseminen piilottaa sivupaneelin näytöltä.
T. miksuhAinakin siis sillon, jos sivupaneeli on asetettu näytön oikeaan reunaan. En muista just päteekö noi pyyhkäisyeleet sillonkin, jos sivupaneeli on asetettu näytön vasempaan reunaan. Sen voi siis valita onko paneelit oikeassa vai vasemmassa reunassa. Itselläni ne saa esiin oikeasta reunasta.
T. miksuh - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainakin siis sillon, jos sivupaneeli on asetettu näytön oikeaan reunaan. En muista just päteekö noi pyyhkäisyeleet sillonkin, jos sivupaneeli on asetettu näytön vasempaan reunaan. Sen voi siis valita onko paneelit oikeassa vai vasemmassa reunassa. Itselläni ne saa esiin oikeasta reunasta.
T. miksuhItseasiassa, jos paneeli on näytön vasemmassa reunassa niin noi pyyhkäisyeleet gaisi olla just toisinpäin kuin sanoin. Mutta kokeilemallahan tuo selviää.
T. miksuh - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainakin siis sillon, jos sivupaneeli on asetettu näytön oikeaan reunaan. En muista just päteekö noi pyyhkäisyeleet sillonkin, jos sivupaneeli on asetettu näytön vasempaan reunaan. Sen voi siis valita onko paneelit oikeassa vai vasemmassa reunassa. Itselläni ne saa esiin oikeasta reunasta.
T. miksuhEipä toimi noin..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä toimi noin..
Kyllä ihan varmasti toimii juuri niin kuin sanoin, Samsungin älypuhelimissa siis. Ei se tietenkään muissa muiden valmistajien älypuhelimissa noin toimi, koska kyseinen sivupaneeli on Samsungin oma lisäys älypuhelimen käyttöliittymään.
T. miksuh
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa952125Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as391383Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1381044Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.226991- 82856
- 95853
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215744- 79741
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,53727- 92700
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79638- 47634
- 35621
- 55517
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.27503Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14470- 35464
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28462- 40437
- 33433