Takkiin tuli kaupungille ja rutkasti

Anonyymi-ap

Lehtitiedon mukaan Harjurinteen koulun kiistassa on saatu aikaan sovinto ja Loviisan kaupunki saa 850 000 euron korvauksen. Alunperin vaadittiin 3,2 miljoonaa euroa. Taitaa mennä pitkästi miinuksen puolelle jo pelkkien asianajolaskujen takia? Puhumattakaan siitä, että käteen jäi rakentamisen aikana kostunut ja ilmeisistä sisäilmaongelmista kärsivä koulurakennus.

24

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Halvalla ei saa mitään

      • Anonyymi

        Pitää paikkansa


      • Anonyymi

        Eikä hyvää


    • Anonyymi

      Eihän se ole rahaa eikä mitään

    • Anonyymi

      Millä perusteilla vaadittiin 3,2 miljoonaa ja sitten tyydyttiin vain 850 000 euroon? Mihin vaatimukset haihtuivat? Mitä virheitä rakentaja myönsi tehneensä? Maksetusta summasta päätellen ei kovin suuria. Eiköhän kaikki taas julisteta salaiseksi, kuten kaikki muutkin munaukset ja asiattomuudet.

      • Anonyymi

        Aina pitää vaatia


    • Anonyymi

      On se hyvä, että pääsin muuttamaan pois!

      • Anonyymi

        Onko nyt hyvä olla


      • Anonyymi

        Minnen muutit


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minnen muutit

        Kajaanin


    • Anonyymi

      Niin muutti pois myöskin henkilö joka vastaanotti rakennuksen.

      • Anonyymi

        Miksi ihmeessä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi ihmeessä

        Olisi halunnut perinpohjaisen selvityksen kuka on touhunnut ja mitä ns. "Tutkan alapuolella" veronmaksajien rahoilla mutta se johti perättömiin ilmoituksiin henkilöstä ja johti siihen että veti omat johtopäätökset ja lähti parempiin hommiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisi halunnut perinpohjaisen selvityksen kuka on touhunnut ja mitä ns. "Tutkan alapuolella" veronmaksajien rahoilla mutta se johti perättömiin ilmoituksiin henkilöstä ja johti siihen että veti omat johtopäätökset ja lähti parempiin hommiin.

        Se on oikein


    • Anonyymi

      Tämän päivän Lovarin pääkirjoituksessa on asia kiteytetty osuvasti:
      "Paskaa saa rakentaa ja halvalla saa synninpäästön."

      • Anonyymi

        Samassa kirjoituksessa myös todetaan:

        "Isoimmat ongelmat Harjurinteen koulussa koskivat muita rakennusvirheitä, jotka oli huomattu jo ennen katon romahdusta. Niistä aiheutui koululle sisäilmaongelmia, joita jouduttiin jälkeenpäin korjaamaan. Useilla koulun oppilaalla ja työntekijällä todettiin terveydellisiä oireita. Vuodenvaihteessa 2017–2018 tehdyn sisäilmakyselyn tulokset osoittavat, että alakoululaisten kohdalla vastaajista liki puolella oli terveydentila huonontunut syksyn 2017 aikana. Tulokset olivat karua luettavaa: toistuvaa flunssaa, silmätulehduksia, vatsatautia ..."

        Vaikuttaa varsin ilmeiseltä, että rakennusvaiheessa kastuneet koulun rakenteet aiheuttavat yhä huonosta sisäilmasta aiheutuvia ongelmia, jotka tietenkin jatkuvat.
        Ilmeisesti uusi tyytyväisyyttään hyrisevä kaupunginjohtaja ja hallintojohtaja luulevat ongelmien olevan ohi ja rakentaja kuittaa koko asian 850 000 euron kertakorvauksella. Saattaa olla todennäköistä, että ongelmat poistuvat vain koulu purkamalla ja rakentamalla taas uusi koulurakennus! Koko paketti siis kaatui kaupungin (=veronmaksajien) syliin. Loistavaa virkatyötä!


      • Anonyymi

        Hyvin sanottu


    • Anonyymi

      Miten voi luulla että saa laatua kun ohikulkijat joutuivat huomaamaan ilta-aikaan vierailijoita rakennustyömaalla.
      Aluetta ei kuukausiin aidattu ja helsinkitaxi toi afrikkalaisia käymään "kylässä" viikonloppuillalla.

      Vasta kun tänne kerrottiin asiasta niin ilmestyi lukittu aita työmaan ympäri.

      Jos valvonta on näin suvaitsevaista varkauksien kulta-aikana niin miten edes kuvittelee että itsestään syntyy laatua ilman että "johtajat" tekee työnsä?

    • Anonyymi

      Kaupungin oma vika

      • Anonyymi

        No ei se nyt ihan niin on


    • Anonyymi

      Eipä näy sadesuojausta uuden päiväkodin työmaalla. Maaperäkin vaikuttaa perin kostealta.

      • Anonyymi

        Ne tietää mitä ne tekee


    • Anonyymi

      Virolaisia suurin osa, ei ne tiedä!

    • Anonyymi

      Ja lisää tulee

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      77
      2981
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1261
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      161
      1143
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      951
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      309
      925
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      809
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      805
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      122
      803
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      91
      773
    Aihe