Oon harkinnu jo aika pitkään akitan tai amerikan akitan hankkimista, mut en tiiä kannattaako. Oisko kellään neuvoja tai kokemuksia mitä jakaa, jotka auttais päättää. Mulla menee vielä ainakin vuosi ennen ku voin hankkia koiran, mut mulla on erilaisista roduista kokemusta, ja oon tietonen ettei koiran omistaminen oo mitää halpaa puuhaa.
Vastaukset 2
- Anonyymi
akita on iso, yleensä ei vieraille ystävällinen. pitää kasvattaa kunnolla ettei tämä luonnollinen vieraita epäileminen muutu aggressioksi, sillä silloin sinulla on iso ongelma käsissäsi. akitat eivät ole koirapuisto koiria, yleensä ne eivät tule toimeen toisten vieraiden koirien kanssa.
- Anonyymi
Jos ei ole vankkaa kokemusta koirista niin akita lienee se vihoviimeisin ongelma (naapureiden ja ihmisten) kannalta, jonka joku onnistuu hankkimaan. Miksi koiraharrastus pitäisi aloittaa kaikkein tyhmimmästä rodusta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031241
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku93862Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466