Päätettiin vaimon kanssa lähteä katsastamaan paikan keskiviikkotanzzut. Vähän mietitytti hankala matka sinne Pohjois-Uudeltamaalta. Kerran on siellä käyty jo ennen koronaa. Silloin oli syksyn pe tanssien avausilta. Lattia oli ihan peilijää, Aateltiin, että talkooporukka oli kesällä lakannut juurikin lattian ja siksi se oli tanssimiseen melkein mahdoton.
No monen mutkan kautta oltiin vihdoin parkkiksella. Yksi vapaa paikka sentään löytyi, muutoin autoja oli hirmuisesti. Vähän mietiskeltiin, mutta päätettiin nyt kuitenkin mennä sisään, iso salihan se on, kait sinne nyt kuitenkin mahtuu.
Mutta joopa joo. Sali ihan täpö täynnä ja lattia hirmu liukas. Eipä juurikaan kukaan pystynyt ottamaan askelia vaan porukat liuuttivat vaan itseään eteenpäin. Ei me vaimon kanssa edes yritetty tanssia, mentiin kahville ja sitten lähdettiin taas kotimatkalle.
Saiko sieltä kukaan ns tanssinriemua? Mutta varmaan kuitenkin ilmassa oli paljon yhteisöllisyyttä yms. Ja se nähtävästi riittää monelle????
Teeriharjulla tölläämässä
6
348
Vastaukset
- Anonyymi
Ei voi muuta sanoa kuin että kyllä sulla mielikuvitusta riittää vaikka et tansseissa oikeesti käykään, kunhan vain näitä satujasi kirjoittelet ja avauksia tehtailet
- Anonyymi
Teeriharjulla olen myös käynyt perjantaitansseissa pari kertaa, avajaisissa myös. Saman havainnon tein lattiasta, aivan kaamean liukas. Onneksi oli pitävämmät kumipohjaiset tossut matkassa mukana, joten alkuliukastelun piti vaihtaa.
Lattian suhteen samaa ongelma on Auran Nuortentalolla. Molemmissa paikoissa valitsen pitävämmät tossut. - Anonyymi
Joo, kyllä siellä näkyi jaloissa paljon Nikea ja Adidasta tms, varmaan parempi pito. Miksi pitää olla niin liukasta? Samat kokemukset Tammelankin paikasta.
- Anonyymi
Sorry, jos avauksellani olen pahoittanut Järjestävän tahon. Mutta oletteko tanssimiehiä eli oletteko yrittäneet itse tanssia siinä peilikirkkaalla lattialla?????
- Anonyymi
Järjestävä taho täällä tuskin kommentoi. Tanssijat yleensä antavat rakentavaa palautetta tanssinjärjestäjälle.
Tällä palstalla ovat kunnostautuneet provoajat ja kiusaajat, jotka eivät edes tansseissa käy.
Teeriharjun parkettia on aikanaan kovasti kehuttu, mutta tosiaan parin viimeisen vuoden aikana on liukkautta tullut kohtuuttomasti lisää. Tossuvalinta ratkaisee. Pitävämmät kumipohjaiset toimivat Teeriharjulla. Toisaalta on joitakin tanssijoita, jotka haluavat lisättävän luistoa parketille vaikka ongelman voi ratkaista jalkinevalinnalla. Vaihtotossut erilaisella pohjalle kulkee aina minulla mukana, jolloin liukkaus tai parketin tahmeus ei haittaa.
- Anonyymi
Oliko väkeä Taikakuu tansseissa? Yhden orkesterin taktiikka siellä nykyään. Millaista oli taukomusiikki ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt314143Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.462165Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö471345- 841197
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381138Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251116Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä501061Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161945Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os175879- 57855