Tyttäreni (ENFP) on tosiaan joskus aikamoinen pelle, energinen, helposti innostuva yms. Silti hän on yksi älykkäimmistä ihmisistä, kenet tunnen. Mutta silti häntä pidetään yleisesti muita tyhmempänä persoonallisuustyypistä johtuen. Netissä taitaa vallita luulo, että ENFPt ovat todella muita tyhmempinä. Päinvastoin.
Aktivisteilla on tunneälyä, he osaavat lukea hyvin ihmisiä, he ovat erittäin luovia ja mielikuvituksellisia. Ja he myös osaavat perustella mielipiteensä, ainakin tyttäreni osaa, vaikka luottavatkin osin intuitiivioon. He ovat tarkkaavaisia, hyvä muisti, empatiaa. Ja he myös osaavat pitää hauskaa ja nauraa, saada muutkin hymyilemään. Enfpeillä on myös yksi korkeimmista IQeistä.
Sama pätee INFPhin. Heitä luullaan yleensä netissä kovin tyhmiksi ja tunteihin perustuviksi. Ei, Infp:eilläkin on todella korkea iq. INTPt; INTJt; INFJt; ENFPt ja INFPt omaavat kai ihan tutkitustikin korkeimman älyn, jos tutkimuksiin on luottaminen. Tietenkin on muitakin erittäin älykkäitä persoonallisuustyyppejä, en sitä kiellä. Infpt muistuttavat muuten enfptä, ainakin ilman sosiaalisuutta.
Miksi Aktivisteja/Enfpeitä pidetään tavallista tyhmempinä?
4
149
Vastaukset
- Anonyymi
Jep
- Anonyymi
Infpt on kyllä aika tyhmiä, sori
- Anonyymi
Itse asiassa intuitiivioon perustuvilla persoonallisuustyypeillä on keskimääräisesti korkeampi IQ kuin muilla, INFP kuuluu niihin. On mitattu, että Sovittelijat/INFP:t olisivat kolmanneksi älykkäin persoonallisuustyyppi, INTP:n ja INTJ:n jälkeen. Voin itse asiassa kertoa taulukon järjestyksen, jos kuvaa ei pysty laittamaan.
Älykkäimmistä "tyhmimpään":
1. INTP
2. INTJ
3. INFP
4. INFJ
5. ENTP
6. ENFP
7. ENTJ
8. ENFJ
9. ISTJ
10. ISTP
11. ESTP
12. ISFJ
13. ISFP
14. ESFP
15. ESTJ
16. ESFJ
- Karu totuus... Itse INTJinä voin sanoa sinun puhuneen täyttä-- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse asiassa intuitiivioon perustuvilla persoonallisuustyypeillä on keskimääräisesti korkeampi IQ kuin muilla, INFP kuuluu niihin. On mitattu, että Sovittelijat/INFP:t olisivat kolmanneksi älykkäin persoonallisuustyyppi, INTP:n ja INTJ:n jälkeen. Voin itse asiassa kertoa taulukon järjestyksen, jos kuvaa ei pysty laittamaan.
Älykkäimmistä "tyhmimpään":
1. INTP
2. INTJ
3. INFP
4. INFJ
5. ENTP
6. ENFP
7. ENTJ
8. ENFJ
9. ISTJ
10. ISTP
11. ESTP
12. ISFJ
13. ISFP
14. ESFP
15. ESTJ
16. ESFJ
- Karu totuus... Itse INTJinä voin sanoa sinun puhuneen täyttä--TOTTA
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4684207Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3191745- 1171577
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891494Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991438Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601405- 521366
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi1001277- 451129
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341108