käynnistys ongelma!

käynnistyessä tulee näyttöön lukemaan heti alussa että

Warniin! CPU has been changed or overclock fail.
Please re-enter CPU settings in the CMOS setup and remember to save before quit!!

mitä tämä tarkoittaa ja miten voi tilanteen korjata!!mitään asetuksia en oo muuttanu tuli aivan yhtäkkiä!
4395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

joku virus tai haittaohjelma koneella, joka muuttaa asetuksia?

Äänestä

ne asetukset. Katso mitkä asetukset sillä prossulla pitää olla laita sellaiset. Lisäohjeita saat esim. emolevyn manuaalista.

Äänestä
  • no millaseksi ne asetukset pitää muuttaa et rupee pelittään??

    Äänestä

meneppä biossiin, etsi kohta missä lukee failsafe settings tai vastaava, tallenna asetukset ja käynnistä uudelleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


..... kirjoitti:

käynnistyessä tulee näyttöön lukemaan heti alussa että

Warniin! CPU has been changed or overclock fail.
Please re-enter CPU settings in the CMOS setup and remember to save before quit!!

mitä tämä tarkoittaa ja miten voi tilanteen korjata!!mitään asetuksia en oo muuttanu tuli aivan yhtäkkiä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu