Onko sellainen verosuunnittelu laillista, joka toteutetaan lakiosaa loukkaamalla?
Verosuunnittelu?
4
263
Vastaukset
- Anonyymi
Lakiosan "loukkaaminen" on laillista. Jokainen saa testamentillaan määrätä koko omaisuudestaan. Lakiosaperillinen saa tehdä lakiosailmoituksen testamentinsaajalle perittävän kuoltua tai olla tekemättä sitä. Tämä on ihan perillisen oma valinta.
Siis vastaus: kyllä. - Anonyymi
Tuo ei ole verosuunnittelua.
Rintaperillisellä on oikeus vastia lakiosaa testamentin sisällöstä riippumatta.- Anonyymi
..ja etenkin testamentin saajasta riippumatta.
- Anonyymi
Asetat luvattoman osan saajan vaikeaan asemaan. Lakiosan täydennystä voi hakea vielä kymmenen vuotta kuolemasi jälkeen. Verot maksaa ensimmäisellä kierroksella suunnitelmastasi hyötyjä.
Muutoin "Lakiosaoikeus turvaa rintaperilliselle oikeuden saada testamentista riippumatta puolet siitä omaisuudesta, joka rintaperilliselle olisi ilman testamenttia tullut. Testamentti on tehoton eikä sitä voida täyttää siltä osin kuin se loukkaa rintaperillisen lakiosaa, jos rintaperillinen esittää määräajassa lakiosavaatimuksen testamentinsaajalle."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1679437Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3497157Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1056062Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen234203- 1694064
Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht813809Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu893702Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.353318- 1913004
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik132707