Mitä uutta voisi kehitellä Suomussalmelle jotta tulisi uusia työpaikkoja
Tutkimuskeskus - innovaatio
32
723
Vastaukset
- Anonyymi
Kurjuuden maksimointi kehitystyö projekti 2030
- Anonyymi
Jedimiekasta voit aloittaa.
- Anonyymi
Aseteollisuus kehittyy nyt harppauksin ja tuo töitä tekeville. Uudet innovaatiot ovat aina tervetulleita ja jokainen on tervemennyt testaamaan tuotteitaan Ukrainan tositoimialueille, vaikkapa jedimiekan kanssa.
- Anonyymi
Ei kannata väkisin yrittää perustaa tänne mitään, kun väkeä ei ole minkään vertaa. Vanhukset työllistävät kyllä,mutta kunnalle tulee vain menoja.Jonkun pitäs hoksata optimoida keskussairaalassa käynnit niin, että saman alueen potilaita hoidettaisiin samoina päivinä.Mahdollistaisi kimppakyydit.Ehkä joku voisi koodata softan, joka optimoisi ajanvaraukset ja kuljetukset.Logistiikkaa sairaanhoitoonkin.
- Anonyymi
Jyllä kyllä , hoidetaan samaan aikaan vaikka sairastuisi eri aikoihin, hoidetaan vaikkapa aakkosjärjestyksessä kerran kuukaudessa. 🤣
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jyllä kyllä , hoidetaan samaan aikaan vaikka sairastuisi eri aikoihin, hoidetaan vaikkapa aakkosjärjestyksessä kerran kuukaudessa. 🤣
Hoitojonossa olevien kuljetusta ehtii optimoida.Ei ole 6kk jonossa ,niin päivän päälle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hoitojonossa olevien kuljetusta ehtii optimoida.Ei ole 6kk jonossa ,niin päivän päälle.
Optimoida, voi tsiisus mikä tampio ! 🤣
- Anonyymi
Varrettoman lapion kehtitystyö pitäisi saada nopeasti käyntiin
- Anonyymi
Kasinohan se ois tässä taloustilanteessa tarpeen. Sitten Temptation Suomussalmi ohjelma. 😃😛
- Anonyymi
matkailu palvelua esim lohialtaita ymym. Ryysyranta tyylistä Penttiä kaivattaisiin elävöittämään seutua.
Yläosattomia ymym, kyllä pena hoiti hommat. - Anonyymi
Ynnä muuta, ynnä muuta ja ennenkaikkea muuta!
- Anonyymi
Naton tukikohta
- Anonyymi
Keksi pyöreän huoneen nurkka.
- Anonyymi
Oli todella iso virhe häätää Tapanisen Pena ulos kylästä, hänellä oli paljon ideoita juuri tähän yo keskustelun aiheeseen. Ja ilmeisesti talouskin oli kunnossa ja olisi voinut vaikka itse kustantaa monet ideansa, mutta ei, tilanne henkilöity tässäkin asiassa ja päättäjät teki virheellisen ratkaisun ja nyt siitä itketään täällä.
- Anonyymi
Itse kustantaa... talous kunnossa..🤣🤣🤣
- Anonyymi
Ei täällä kannata yrittää mitään. Kukaan ei osta mitään kun kaikki ovat köyhiä tai kommunisteja.
Uusia työpaikkoja vain julkisella sektorilla
Tänne voitaisiin ottaa lisää ählyjä ja kuukereita, niin saadaan uusia työpaikkoja kotouttamiskoordinaattoreina ja liibalaaba virkamiehinä verorahoja kuluttamassa- Anonyymi
Tuossa kyllä olet aivan oikeassa.
- Anonyymi
Venäjänkielinen huijaus sivusto ja kryptovaluutta.
- Anonyymi
Kysymys oli mitä uutta. Täällä veivataan kun oli jotain ennen.
Ennen oli ennen ja nyt on nyt.
Ideoita !- Anonyymi
Pallopäillä ole mitään ideoita
- Anonyymi
...tarkastajia , kontrollantteja , kyttääjiä ja kyylääjiä a´`la muutama entinen palkkajohtaja "vanhalta kylältä" , maakunnan uuteen virkaan tai kunnan kirjoille , siinä olisi vielä työsarkaa .. monta alaa ja tointa joita ei ole ikinä tarkastettu , vahdittu eikä varsinkaan parlamenteissa arvosteltu ..
- Anonyymi
Entäpä jonninjoutavimmat eli valtiolta palkkansa saavat. Sinne jononjatkoksi sopii keksiä titteleitä ja rahavirrat juoksee tännepäin.
- Anonyymi
Täällä olisi valtava potentiaali matkailuun niille ulkomaan eläville, jotka etsii hiljaisuutta ja luonnonrauhaa.
Mitä tarvittaisiin:
Hyvin varusteltuja hirsimökkejä/hirsihotelli.
Markkinointiosaamista, jotta tämä viesti saadaan oikeille ihmisille, joilla on rahaa.
Palveluita, esim. poro tai huskysafareita lähelle keskustaa.
Oppaita pilkille, hiihtämiseen, järven jäällä luisteluun. Kiannalla olisi tilaa tehdä pitkä retkiluistelurata.
Mutta mitäpä se hyvejää.- Anonyymi
Ei muuta kuin tuumasta toimeen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei muuta kuin tuumasta toimeen.
Rupeatko pilkkioppaaksi?
- Anonyymi
No tätähän Tapaninen jo kokeili aikanaan, mutta kunta pani hanttiin joka asiassa ja Penalla olis talous ollut vakaalla pohjalla jja omien sanojensa mukaan voinut vaikka lainottaa kuntaa. Mutta ei kun ei, kateus vei lohetkin lammesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No tätähän Tapaninen jo kokeili aikanaan, mutta kunta pani hanttiin joka asiassa ja Penalla olis talous ollut vakaalla pohjalla jja omien sanojensa mukaan voinut vaikka lainottaa kuntaa. Mutta ei kun ei, kateus vei lohetkin lammesta.
Ja sinäkö onneton uskoit sen horinat?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja sinäkö onneton uskoit sen horinat?
En ole onneton,päinvastoin onnellinen kun sain kuunnella tän ideoivan ravinoloitsijan tarinaa Suomussalmen sisäsiitto hallituksesta ja muista "luottamushenkilöistä". Ei kauhean mairittelevaa kuultavaa ollut.
- Anonyymi
eiköhän niitä muuttomiehiä kohta ala tulla rajan takaa.
- Anonyymi
Ehdotan kylän keskustaan näköispatsasta Pena
Lisäksi Jalonkatu muutetaan Penan kaduksi sekä Jätkänpuisto nimetään Penan puisto.
Miten olisi myös kerran kuukaudessa muisteluillat jossa jankataan Penan oppeja jne...- Anonyymi
no no, kerrankin asiaa tällä kanavalla, suomussalmi nimi vaihtoon, Pentinsalmi.
- Anonyymi
Voisiko saada kulttioppia pohjous koreasta. Tämä pieni paksu raketti ukko voisi konsultoida Pentinsalmen asukkaita mielellään
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1047810Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4186964SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1685228Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1014152Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal954066Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en734052Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103792Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03490Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132340Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161919