Osaako joku kertoa, että onko AT Ski Teamilla kotipaikkakuntaa? Sen tiedän, että urheilijat tulee eri puolilta Suomea, mutta niinhän on muissakin seuroissa, että urheilijoita "haalitaan" muualta, mutta silti seuroilla on kotipaikkakunta.
Onko AT Ski Teamilla henkilökuntaa vai onko toiminta vain resurssien (välineet, leirit) antamista sponsorien tuella?
AT Ski Teamista
9
330
Vastaukset
- Anonyymi
AT Ski Team on Helsinkiläinen aatteellinen yhdistys. Ana tekee tästä vielä kunnon pisneksen.
Toisaalta, yhdistyksen sidos Helsinkiin taitaa olla van tuo että sen rekisteröinti-osoite menee c/o ositteena Helsinkiläisen talous- ja verotusneuvontapalveluita tarjoavan Konsulttiyrityksen osoitteeseen.
Eli tuo Helsinki "kotipaikkana" on todennäköisesti enemmän rekisteröintitekninen asia kuin että Helsinki olisi mitenkään yhdistyksen todellinen toimintapaikka.- Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Toisaalta, yhdistyksen sidos Helsinkiin taitaa olla van tuo että sen rekisteröinti-osoite menee c/o ositteena Helsinkiläisen talous- ja verotusneuvontapalveluita tarjoavan Konsulttiyrityksen osoitteeseen.
Eli tuo Helsinki "kotipaikkana" on todennäköisesti enemmän rekisteröintitekninen asia kuin että Helsinki olisi mitenkään yhdistyksen todellinen toimintapaikka.Eli, kun yleensä viestihiihdoissa jonkun paikkakunnan ihmiset ottavat ilon irti, ku oma seura voittaa, niin AT Ski Teamissa ei ole sitä aspektia. Mutta toisaalta tosi monet voivat kannattaa sitä vaikka sit Tuiskun kautta.
- Anonyymi
Mitä hyötyjä/haittoja on toimia yhdistyspohjalta? Vai ovatko urheiluseurat yleensäkin yhdistyksiä?
Anonyymi kirjoitti:
Mitä hyötyjä/haittoja on toimia yhdistyspohjalta? Vai ovatko urheiluseurat yleensäkin yhdistyksiä?
Voisi lähteä siitä että isoin osa suomalaisista urheiluseuroista on yhdistyspohjaisia.
Pienimmät monasti rekisteröimättömiä yhdistyksiä (vaikka joku pieni tikkakerho jonka jäsenet käyvät huvikseen heittelemässä jossain kisoissa jonka vaatimuksena on seuraan kuuluminen ja ovat seuran perustaneet) ja hieman vakavammin touhuavat ovat sitten rekisteröityneet PHR:n yhdistysrekisteriin ja tämän myötä se saa y-tunnuksen ja siitä tulee oikeustoimikelpoinen taho joka voi tehdä sopimuksia yms. ja siitä tulee yhdistyslain aloinen toimija.
Tälläinen yhditys on lähtökohtaisesti voittoatuottamaton ja sen tulee edistää yhdistyksen säännöissä mainittuja toimintoja.
Näitä rekisteröityjä yhdistyksiä on isoin osa hiemankaan laajemmin toimivista urheiluseuroista,
Sitten viimeisen on vielä vaikapa pääsarjatason kilpaurheiluseurat jääkiekossa, jalkapallossa yms. jotka ovat osakeyhtiöpohjaisia lähes kaikki nykypäivänä ja niitä ohjaa sitten osakeyhtiölaki.
AT Ski team:n perästä löytyy lyhenne ry. joten se kuuluu näihin rekisteröityihin yhdistyksiin.
- Anonyymi
Ei mitään pois Tuiskun tiimiltä, mutta luulenpa, että on jokseenkin helppoa saada tukijoita tuon tason hiihtäjille, kun Tuiskun naama on mukana. Julkisuusarvo siis aivan valtava Suomen mittakaavassa.
Ja hyvä, että on. Tuiskun tiimiin olisi tunkua, mutta ei taida olla tilaa. Kannattaisi kyllä ottaa kuudes hiihtäjä, niin olisi varmuutta hyvän ja terveen viestinelikon saamiseksi. - Anonyymi
Yksityistalliin jokainen neuvottelee oman sopimuksen ja tuo omat resurssit.
- Anonyymi
Yksityistiimi vs perinteinen tiimi. Mikä ero? Miksei yksityistiimi voisi neuvotella sopimukset siinä missä normaalikin seura? Ja jos viittaat, että yksityistiimissä voi olla henkilökohtaisia sopimuksia niin kai myös normaaleilla seuroilla voi olla?
- Anonyymi
Joku Pajunoja remmissä mukana. Yhteys Pärmäkoskeen? Pärmä ehkä liian vanha tuohon teamiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815