Talousrikollisten torjuntaa

Anonyymi-ap

Miten estää rahanpesua?

30

1391

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rahanpesu.fi-verkkopalvelun osoite on rahanpesu.fi. Etusivulla on mukana uutisia rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisestä

      • Anonyymi

        Suosittelut


      • Anonyymi

        jos pankki pesee rahaa ja tekee vähän muutakin ja jätät tutkintapyynnön/rikosilmoituksen eikä sitä noteerata mitenkään niin kuinka jatkat?


    • Anonyymi

      Virkamiesten unelmaa

    • Anonyymi

      Kiinnostunut

    • Anonyymi

      5 tähteä

    • Anonyymi

      Milläs sitä estää jos joku niin haluaa tehdä ilmoittaa voi toki eteenpäin

      • Anonyymi

        Me taviskuluttajat seurataan, että mitä koiruuksia tapahtuu. Takerrutaan sitten niihin epäkohtiin, koska muut eivät uskalla.


    • Anonyymi

      Älä laita kukkaroa pesukoneeseen!🙉

      • Anonyymi

        Jos jollain menee kissa pesukoneeseen miksei kukkarokin :p


    • Anonyymi

      Tuomalla esiin epäkohdat mitä havannoi.

    • Anonyymi

      Rahanpesua ja harmaata taloutta varten on ollut virkamiehiä ja sitä toimintaa olisi pitänyt tehostaa, koska se maksaa itsensä takaisin ja jäisi jopa valtio voitolle, mutta Kokoomus ja Persut eivät sitä halua, koska se ei ole rikkaiden, suuryritysten ja hämärämiesten etujen mukaista ja näin raha valuu hallitsemattomasti veroparatiiseihin ja muutenkin verottajan ulottumattomiin laittomin keinoin.
      Sellainen hallitus meillä on ja köyhä hölmö meni äänestämään nämä kaksi puoluetta valtaan.

      • Anonyymi

        Persut Persut Persut


      • Anonyymi

        Tähän lisättynä korruptio suojelee näitä valtionvarojen kavaltajia.


    • Anonyymi

      Jos esim. yrittäjä tekee rikkeen milläs sitäkään estää?

      • Anonyymi

        Tai vaikka naapuri eihän niitä tiedä..... Tai sukulainen tai vaikka oma rakas .... lista on loputon


    • Anonyymi

      Oivallista, että perustaneet sivuston

    • Anonyymi

      Suppiksen parturi-kampaajat !
      Eräs yritys ei omista kassakonetta ei korttipäätettä…käy vain käteinen riihikuiva…
      Onko verottaja ollu ikinä kiinnostunu tästä ”pimiästä yrittäjästä”?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Onko rikollisuutta torjuttu riittävästi?

      • Anonyymi

        Ei vielä


    • Anonyymi

      Rikollisuutta ja etenkin talousrikollisuutta pitäisi tutkia paljon enemmän niin kuin aikaisemmin joku kirjoitti. Poliiseille pitäisi antaa lisää virkoja rikospoliisien palkkaamiseen.

      Myös valtiovarainministeriöön pitäisi ehdottomasti perustaa virkoja henkilöille, jotka tarkastaisivat valtion tukirahojen käytön. Niissä on valtavan paljon väärinkäytöksiä. Seuraavassa tekstissä yksi esimerkki.

      https://yle.fi/a/74-20145938
      Kymenlaaksossa toimivan Kakspy-yhdistyksen avustuksista. He ovat saaneet kymmeniä vuosia STEA:n avustuksia. Aivan huimia summia. Nyt vasta on kiinnitetty huomio rahojen käyttöön. Paljon on rahojen käytössä epäselvyyksiä. Laillisuustarkastuksille on todellakin tarvetta monien yhdistysten kohdalla.

      Kakspy on saanut STEAlta vuosittain yli puoli miljoonaa euroa toimintansa rahoittamiseen. Vuonna 2024 yhdistys sai ison avustuksen kolmivuotiseen hankkeeseen. Yli miljoona euroa!!!!

      STEA löysi Kakspyn kirjanpidosta monia puutteita. Esimerkiksi kaikista kuluista ei ollut kuitteja, yhdistyksen johto ei ollut hyväksynyt erikseen kaikkia matkalaskuja, kuluja oli väärillä tilikausilla ja jotkin maksetuista laskuista kuuluivatkin yhdistyksen osittain omistamalle osakeyhtiölle.

      STEA toteaa, että yhdistyksen ”menettely kirjanpidon järjestämisestä on ollut piittaamatonta”, eikä STEA voi pitää havaintojensa perusteella yhdistyksen kirjanpitoa luotettavana tai lainmukaisesti laadittuna.

    • Anonyymi

      Poliisille voi nettivinkata myös talousrikolliset

      • Anonyymi

        Vinkatkaapa niin paljon kuin jaksatte.


    • Anonyymi

      Talousrikollisuudesta voi joutua liiketoimintakieltoon, saada ehdotonta / ehdollista vankeutta tai joutua yhdyskuntapalveluun.

      • Anonyymi

        Oikein, niinhän se pitääkin mennä


    • Anonyymi

      manit pois

    • Anonyymi

      Talousrikollisuutta ei ole vieläkään torjuttu riittävästi

    • Anonyymi

      Elämäntavoiltaan nuhteeton ja luotettava ei tee talousrikoksia

    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      165
      6024
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      146
      1659
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1448
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1230
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      40
      808
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      26
      801
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      87
      745
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      729
    9. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      689
    10. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      217
      687
    Aihe