Haluaisin tietää mitä oikeuksia minulla on. Äiti meni pois toukokuusda 2024,olen ainut lapsi. Isällä oli kiirus hoitaa perunkirjoitus ,hän ei antanut pankin hoitaa tätä koskaå olis maåksanu 700 euroa,olin itse valmis maksamaan tämän mutta ei.perinnönjakoa ei ole tehty, Vanhempani ovat velattomia,itse asun Ruotsissa, isän mukaan ei minulle kuulu nyt mitään hänen kommentti ,sullehan nämä kuitenkin kaikki jää. Tarvin apua
Hyvät neuvot kalliit
7
409
Vastaukset
- Anonyymi
Hailaits:
https://www.minilex.fi/a/kuolinpesän-osakkaan-oikeudet
Tarkemmin:
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1965/19650040#L1 - Anonyymi
Perinnönjakoa ei ainoan osakkaan kohdalla tehdä, kun ei ole muita kelle perintöä jaetaan. Perukirjalla todistat omistusoikeutesi, että saat nimiisi siirrettyä jos jäi esim kiinteistö tai osake tms mikä pitää siirtää nimiisi, tietenkin sinun itsesi on todistettava että olet perukirjassa mainittu oikeudenomistaja.
Isäsi on leski, ja voi pitää hallintaoikeuden äitisi koko jäämistöön, elinaikansa, ellet vaadi ositusta, isäsi ja kuolleen äitisi välille, minkä jälkeen siis tiedät mitä sinulle jäi. Voit miettiä vaaditko ositusta nyt, koska se ei muuta isäsi hallintaoikeutta mitenkään, vai odotatko isäsi kuolemaan asti.- Anonyymi
Sala kuuntelija saatana,viekää tuo hullu jonnekin täällä jo!
- Anonyymi
Tuo on on helppoa sillä ellet ole antanut mitään valtakirjaa isällesi ei isäsi saa tehtyä perunkirjoitusta ikinä ilman sinun nimikirjoitusta ja olit tyhmä jos niin teit.Lapsi on aina automaattisesti osakas kuolinpesässä ja perunkirjaa ei voi tehdä ilman kaikkien osakkaiden suostummusta ollenkaan eli isäki kusetanut sinua jos sille valtakirjan annoit ja vei kaiken.Eli jos et mitään perintöä saanut niin rikosilmoitus isästäsi.
- Anonyymi
Iäkäs aloitus jo....
"perunkirjaa ei voi tehdä ilman kaikkien osakkaiden suostummusta ollenkaan eli isäki kusetanut sinua jos sille valtakirjan annoit ja vei kaiken."
Silkkaa satua. Perunkirjoitustilaisuuteen tulee lähettää kutsu, mutta siihen ei ole pakko osallistua. Perukirjan laatii se henkilö, jonka katsotaan tuntevan parhaiten vainajan taloudellinen tilanne, mutta se voi olla kuka tahansa. Perukirjan allekirjoittavat vain sen ilmoittaja sekä uskotut miehet.
Jos ja kun leski ottaa pesän haltuun, pesä pysyy jakamattomana, ellei joku pesän osakas vaadi erottelua ja/tai ositusta. Ositus on mahdollista sopimuksella tai käräjäoikeuden määräämän pesänjakavan tekemänä. Rintaperillinen voi vaatia asiaa tehtäväksi.
Perinnönjakoa ei voi suorittaa ilman perukirjaa, johon jako perustuu. Jakokirja kertoo, miten perintö jaetaan, ja jakokirja on aina allekirjoitettava, - Anonyymi
Eihän nyt ole varmaa, että olisi jäänyt mitään kuolleen kuolinpesään. Isä on ilmeisesti kieltäytynyt tasingon maksamisesta.
Isä on ollut juuri oikea henkilö kuolinpesän ilmoittajaksi.
Kaikki asiat lienevät kohdallaan, kun näin on lisäksi vakuutettu. Pitää vaan odotella kunnes isästä aika jättää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän nyt ole varmaa, että olisi jäänyt mitään kuolleen kuolinpesään. Isä on ilmeisesti kieltäytynyt tasingon maksamisesta.
Isä on ollut juuri oikea henkilö kuolinpesän ilmoittajaksi.
Kaikki asiat lienevät kohdallaan, kun näin on lisäksi vakuutettu. Pitää vaan odotella kunnes isästä aika jättää.Odotella tai vaatia erottelua-ositusta ja vaatia omaa osuuttaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567815Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675911Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615390Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515293Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084632Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072343Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41231Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41185Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371036Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko45996