Haluaisin tietää mitä oikeuksia minulla on. Äiti meni pois toukokuusda 2024,olen ainut lapsi. Isällä oli kiirus hoitaa perunkirjoitus ,hän ei antanut pankin hoitaa tätä koskaå olis maåksanu 700 euroa,olin itse valmis maksamaan tämän mutta ei.perinnönjakoa ei ole tehty, Vanhempani ovat velattomia,itse asun Ruotsissa, isän mukaan ei minulle kuulu nyt mitään hänen kommentti ,sullehan nämä kuitenkin kaikki jää. Tarvin apua
Hyvät neuvot kalliit
7
369
Vastaukset
- Anonyymi
Hailaits:
https://www.minilex.fi/a/kuolinpesän-osakkaan-oikeudet
Tarkemmin:
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1965/19650040#L1 - Anonyymi
Perinnönjakoa ei ainoan osakkaan kohdalla tehdä, kun ei ole muita kelle perintöä jaetaan. Perukirjalla todistat omistusoikeutesi, että saat nimiisi siirrettyä jos jäi esim kiinteistö tai osake tms mikä pitää siirtää nimiisi, tietenkin sinun itsesi on todistettava että olet perukirjassa mainittu oikeudenomistaja.
Isäsi on leski, ja voi pitää hallintaoikeuden äitisi koko jäämistöön, elinaikansa, ellet vaadi ositusta, isäsi ja kuolleen äitisi välille, minkä jälkeen siis tiedät mitä sinulle jäi. Voit miettiä vaaditko ositusta nyt, koska se ei muuta isäsi hallintaoikeutta mitenkään, vai odotatko isäsi kuolemaan asti.- Anonyymi
Sala kuuntelija saatana,viekää tuo hullu jonnekin täällä jo!
- Anonyymi
Tuo on on helppoa sillä ellet ole antanut mitään valtakirjaa isällesi ei isäsi saa tehtyä perunkirjoitusta ikinä ilman sinun nimikirjoitusta ja olit tyhmä jos niin teit.Lapsi on aina automaattisesti osakas kuolinpesässä ja perunkirjaa ei voi tehdä ilman kaikkien osakkaiden suostummusta ollenkaan eli isäki kusetanut sinua jos sille valtakirjan annoit ja vei kaiken.Eli jos et mitään perintöä saanut niin rikosilmoitus isästäsi.
- Anonyymi
Iäkäs aloitus jo....
"perunkirjaa ei voi tehdä ilman kaikkien osakkaiden suostummusta ollenkaan eli isäki kusetanut sinua jos sille valtakirjan annoit ja vei kaiken."
Silkkaa satua. Perunkirjoitustilaisuuteen tulee lähettää kutsu, mutta siihen ei ole pakko osallistua. Perukirjan laatii se henkilö, jonka katsotaan tuntevan parhaiten vainajan taloudellinen tilanne, mutta se voi olla kuka tahansa. Perukirjan allekirjoittavat vain sen ilmoittaja sekä uskotut miehet.
Jos ja kun leski ottaa pesän haltuun, pesä pysyy jakamattomana, ellei joku pesän osakas vaadi erottelua ja/tai ositusta. Ositus on mahdollista sopimuksella tai käräjäoikeuden määräämän pesänjakavan tekemänä. Rintaperillinen voi vaatia asiaa tehtäväksi.
Perinnönjakoa ei voi suorittaa ilman perukirjaa, johon jako perustuu. Jakokirja kertoo, miten perintö jaetaan, ja jakokirja on aina allekirjoitettava, - Anonyymi
Eihän nyt ole varmaa, että olisi jäänyt mitään kuolleen kuolinpesään. Isä on ilmeisesti kieltäytynyt tasingon maksamisesta.
Isä on ollut juuri oikea henkilö kuolinpesän ilmoittajaksi.
Kaikki asiat lienevät kohdallaan, kun näin on lisäksi vakuutettu. Pitää vaan odotella kunnes isästä aika jättää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän nyt ole varmaa, että olisi jäänyt mitään kuolleen kuolinpesään. Isä on ilmeisesti kieltäytynyt tasingon maksamisesta.
Isä on ollut juuri oikea henkilö kuolinpesän ilmoittajaksi.
Kaikki asiat lienevät kohdallaan, kun näin on lisäksi vakuutettu. Pitää vaan odotella kunnes isästä aika jättää.Odotella tai vaatia erottelua-ositusta ja vaatia omaa osuuttaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1185121Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332792- 342629
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺302418Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭211640- 1181637
En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä101540Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle231304- 951168
Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘351153