Poikkesin Elisan liikkeeseen päivittämään viihdepakettia, karsimaan erään turhan viihdepalvelun komponentin pois. Se sujui hyvin. Myyjä ehdotti saman tien myös vanhan Elisan digiboksin vaihtamista uuteen, joka olisi aiempaa monipuolisempi. Suostuin, nehän ovat vaihtuneet aiemminkin muutaman vuoden välein 'ilmaiseksi'. Se oli virhe! Monivaiheinen käyttöönotto sujui hyvin. Kodin nettiyhteys on varsin nopea ja boksi on datakaapelilla yhdistetty reitittimeen. Eli tiedon saantipuoli on kunnossa. Uuden digiboksin käyttökokemusta on nyt yli kuukauden verran. Mitään oleellista hyötyä tai parannusta ei juuri ole entiseen, sen sijaan tuli: käytön hankaluus, ohjelmien ja toimintojen jumiutuminen, ohjelmavalikon avaamisen hitaus ja hyytyminen, siinä navigointi sattumanvaraista. Ohjelmavalikon avaaminen vie tarkastelyajankihdan usein monta tuntia tulevaisuuteen eikä pysty navigoimaan tilannetta tähän hetkeen paitsi sammuttamalla js avaamalla jörjestelmön uudelleen. ym. ym. Mainittakoon, että vanhasta digiboksista luopuessani kaikki vanhat talletukseni olivat kysymättä kadonneet, minkä Elisa sai onneksi korjattua parissa vuorokaudessa. Mutta, kaiken kaikkiaan näyttää siltä, että olen saanut täysin keskeneräisen p***a sovelluksen, jonka toiminta on sattumanvaraista. Onko tarkoitus testata uutta järjestelmää ja etsiä ongelmia maksavilla asiakkailla? Vien laitteen takaisin liikkeeseen, ja vaadin saada vanhan digiboksin takaisin! Ellei onnistu, vaihdan palvelun tarjoajaa.
Elisa viihde
2
221
Vastaukset
- Anonyymi
Älä ainakaan D NA:han vaihda! Myymälässä myyjä tuputti minulle entisen DNA-liittymän tilalle toista "halvempaa". Olisihan se ollut halvempi ensimmäisen vuoden ajan. Sen jälkeen hinta olisi noussut lähes kaksinkertaiseksi.
Tästä myyjä ei liikkeessä puhunut mitään. Kun sain sähköpostiini seuraavana päivänä todelliset hintatiedot, kävin liikkeessä perumassa liittymän vaihdon ja siirryin Elisan asiakkaaksi. 😁
DNA mainostaa myös olevansa halpa. Pari kolme vuotta sitten se myi televisioon maksukortinlukijaa vajaan 70 euron hintaan. Saman laitteen sai Verkkokauppa.comista alle 40 eurolla.
Isoja eroja voi olla muunkin alan liikkeissä. Jokunen vuosi sitten värikasetti Canon LBP 6000 lasertulostimeen maksoi Powerissa yli 110 euroa. Vähemmän tunnetussa Proshopissa se maksoi runsaat 40 euroa.- Anonyymi
Onkos Elisa nyt pelannu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kaunis ihminen parempaa kohtelua?
Onko kauniin ihmisen elämä "helpompaa" kuin tavallisen näköisen ihmisen? Olen kuullut väittämän, että kaunis ihminen saa1363827- 122586
En rehellisesti usko et oisit
Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos372015Näin sinusta taas unta!
Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly211751Paljonko aikaa on kulunut siitä kun viimeksi tapasit hänet?
Päiviä? Viikkoja? Kuukausia? Vuosia?311556- 1251511
En muuttaisi sinusta mitään
Ensin olit etäinen ja yritin pysyä tutkan alapuolella. Mutta ei silmiltäsi jää mitään huomaamatta, kuten minulla ei kuul101331Se oli siinä sitten
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on määrännyt kaiken maan Ukrainalle toimittaman sotilaallisen tuen tauolle, kertoo5001290- 831277
- 141266