Toisivat pöhinää kuntaan. Jäähdytysvettä, tilaa ja sähköä riittää.
Milloin datakeskuksia Ristijärvelle?
85
3040
Vastaukset
- Anonyymi
Ei oo tuulimyllyjä jotka tekisi sähköä ...mites sitten?..naapurikunta (Paltamo) tässäkin asiassa pidemmällä ja päättäjät yksimielisiä .Osaavat pohtia yhdessä..onko täällä turhan räkyttäjiä ja toraisia päättäjät/ kuntalaiset. ( meinaan kirjoittelu aika erikoista sivistysjohtajan valinnan jälkeen)
- Anonyymi
Seitenoikean luota tulee aähkölinjat joten sitä piisaa.
- Anonyymi
Sehän nostaisi taas siirtomaksua karvalakkiväelle, kun nämä isommat virmat ei sitä maksa ja kulungit jää rahvaan kontolle.
- Anonyymi00072
Sen voi kompensoida laskemalla kuntaveroa 0,5 prosenttiyksikköä. Samalla hyvätuloisten vetovoimatekijät kasvaisi. Syntyisi positiivinen kierre.
Ristijärvi - Kainuun Kauniainen - Anonyymi00073
Anonyymi00072 kirjoitti:
Sen voi kompensoida laskemalla kuntaveroa 0,5 prosenttiyksikköä. Samalla hyvätuloisten vetovoimatekijät kasvaisi. Syntyisi positiivinen kierre.
Ristijärvi - Kainuun KauniainenHeitetään vihreä ideologia romukoppaan ja rakennetaan rannat täyteen. Hienoja huipputontteja.
- Anonyymi
Tulis ees viinakauppa se riittäis alkuun
- Anonyymi
Ässästä viinipänikkä ja kaviaaria
- Anonyymi
Ydinvoimala pitäs rakentaa
- Anonyymi
Sitten pitäs rakentaa lissää runkovoimalinjaa ja se taas nostaa siirtohintaa. Ydinvoimalat kannattaa rakentaa sinne, missä on sähkön kulutusta enempi, ei sinne, missä vielä puolessa taloissa pärevalaistus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitten pitäs rakentaa lissää runkovoimalinjaa ja se taas nostaa siirtohintaa. Ydinvoimalat kannattaa rakentaa sinne, missä on sähkön kulutusta enempi, ei sinne, missä vielä puolessa taloissa pärevalaistus.
Uusi runkolinja tulossa Vaalasta Seitenoikealle. Kyllä sähkö pitää käyttää Kainuussa eikä antaa rannikolle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uusi runkolinja tulossa Vaalasta Seitenoikealle. Kyllä sähkö pitää käyttää Kainuussa eikä antaa rannikolle.
Vielä rannikolle, kun vievät toki ulkomaille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uusi runkolinja tulossa Vaalasta Seitenoikealle. Kyllä sähkö pitää käyttää Kainuussa eikä antaa rannikolle.
Saukkovaara koko pituudelta täyteen tuulimyllyjä, aluksi, ja sitten houkuttelemaan kryptovaluutan louhintalaitoksia vihertämään kunnan mainetta.
- Anonyymi
Täälä ei semmosia tarvita on parempi olla omissa oloissa
- Anonyymi
Tuulimyllyt korjaa kunnan talouden, muita vaihtoehtoja ei edes kannata miettiä!
- Anonyymi
Googlen hankkeet ja Kajaanin jo olemassa olevat keskukset vetävät magneetin tavoin puoleensa muita toimijoita Pohjois-Suomeen, arvioi Suomen datakeskusyhdistyksen FDCA:n puheenjohtaja Veijo Terho.
Euroopan kaupungeissa ja Etelä-Suomessa datakeskukselle sopivat tontit alkavat käydä vähiin etenkin lentokentän läheisyydessä.
– Osalle toimijoista sijainti ei ole niin kriittinen, ja niille Pohjois-Suomi on loistava paikka, koska alueella on paljon sähköä ja vahva kantaverkko, Terho sanoo.
Espooseen, Vihtiin ja Kirkkonummelle jättimäisiä datakeskuksia rakentava Microsoft on onnistunut varaamaan ajoissa riittävät maa-alueet.- Anonyymi
Elekeähän hättäillä siellä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elekeähän hättäillä siellä!
Datakeskusyhtiö XTX Markets suunnittelee Kajaaniin uutta jätti-investointia – hukkalämpöä kajaanilaisille ilmaiseksi?
- Anonyymi
Norjalainen kiinteistökehittäjä Arcem AS tutkii datakeskuksen rakentamisen mahdollisuutta Mäntymäen uudelle teollisuusalueelle Kuhmoon. Perusteellisen arvioinnin ja due diligence -tutkimusten helpottamiseksi Arcem AS haluaa varata alueet 18 kuukauden ajaksi selvittääkseen huolellisesti datakeskuksen perustamisen toteutettavuuden.
Due diligence -tutkimus tarkoittaa prosessia, jossa tutkitaan ja arvioidaan esimerkiksi yrityskaupan, sijoituksen tai muun liiketoiminnan riskit ja taustat huolellisesti ennen päätöksentekoa. - Anonyymi
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/jopa-sata-datakeskusta-kartta-nayttaa-minne-suomen-seuraavat-jatti-investoinnit-voivat-syntya/7c7dae13-11b2-4b54-ad5a-7fb3e2f350f0
Isoja datakeskuksia jopa sata lisää! Tuossa kyllä tuhannen taalan paikka Ristijärvelle. Kylmä ilmasto ja järvi riittävät viilentämään kuumana käyvät koneet. - Anonyymi
Tänne yläkainuuseen nyt ei saaha mitään yrityksiä. Täällä nukutaan kuin ruususen unta. Jos työllistäviä yrityksiä pitäsi hommata, niinhän herrat kunnissa joutusi töihin. Millon työllistävä yritys on aloittanut, kuka muistaa.
- Anonyymi
Tämähän se lisää eriarvoisuutta, ainoastaan tuulimyllyillä pilataan maisemat.
- Anonyymi
Ei tartte mitään Data keskuksie,tiedon siirto pelovaa jo nyt 5 topissa ja niissä tiedoissa ei tunnetusti ole viruksie.
- Anonyymi
Tekoälyllä saadaan vaikka kuvia tehdyksi.
- Anonyymi
Sittenkun tuulentuvalle on ajettu koneella luisteluhiiholle latu.
- Anonyymi
On jo
- Anonyymi
Juustoleipää on osattu ainakin 100v tehä,onkkoon liian suuri harppaus siirtyä Data hommiin,mitä mieltä lie Pate
- Anonyymi
Näillä ''datakeskukseilla'' vejätetään perukan kansaa niinkuin pässiä narussa.
Miksi muuten etelän vetelät ei ota tuulimyllyjä, datakeskuksia yms. mailleen?
No siksi, että niissä on koira haudattuna, rahat menee maailmalle ja haitat jää meille, onhan tuo jo nähty! - Anonyymi
Mitäs pöhinää se paikallisille tuo?eikö nuo datakeskukset toimi aika itsenäisesti?
- Anonyymi
Kiinteiatöverotulot, henkilökuntaakin tarvitaan pitämään yllä laitteistoa. Kuhmossa ei edes tuulivoimaa tulossakaan.
------
Arcem hakee alueita, joissa erityisesti voidaan hyödyntää uusituvia energiaratkaisuja, kuten vesi- ja tuulivoimaa sekä maapallon sisäistä lämpöenergiaa. Palvelinkeskusten vaikutus ympäristöön jää näin mahdollisimman pieneksi ja fossiilisten polttoaineiden tarve vähenee, kerrotaan yhtiön verkkosivuilla.
Pohjoismaiden viileä ilmasto vähentää lisäksi jäähdytyksen tarvetta laskien palvelinkeskusten käyttökustannuksia tältä osin. Pohjoismaat kiinnostavat yhtiötä myös poliittisen vakautensa ja vahvan digitaalinen infrastruktuurinsa takia.
Arcem AS on etsinyt sopivia alueita palvelinkeskuksille eri puolilta Suomea, kertoo liiketoiminnan kehittäjä Nicolai Bjørno Arcem AS:ltä. Yhtiön huomio kiinnittyi myös Kuhmoon, ja se tiedusteli kaupungilta sopivia tontteja kyseiseen tarkoitukseen.
Kuhmon kaupungilla olikin muutama vaihtoehto ja niistä paras oli Mäntymäki.
Palvelinkeskuksen kannalta tärkeää on riittävä sähkön saaminen alueelle ja siksi yhtiö selvitti muuntaja-asemien ja voimalinjojen sijainnit, ennen kuin otti yhteyttä kaupunkiin. Kuhmossa nämä asiat olivatkin vaatimuksia vastaavalla tolalla ja hanke eteni suunnitteluvaraukseen, jolloin tehdään lisäselvityksiä. - Anonyymi
Niin ja kaukolämmöstä tulisi ilmaista kun hukkalämpö siirtyisi kaukolämpöverkkoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin ja kaukolämmöstä tulisi ilmaista kun hukkalämpö siirtyisi kaukolämpöverkkoon.
No ei tule ilmaista. On verkostokustannukst ym. Eikä hukkalämpöä datakeskus anna ilmaiseksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ei tule ilmaista. On verkostokustannukst ym. Eikä hukkalämpöä datakeskus anna ilmaiseksi.
Muussa tapauksessa pitäisi pumpata järveen. Kajaanissa ja Muhoksellakin annetaan ilmaiseksi pois.
- Anonyymi
Ouluun datakeskus. Joko seuraavana Ristijärvi?
https://www.kaleva.fi/ouluun-suunnitellaan-datakeskusta-norjalaisyhtio-h/11527742 - Anonyymi
Lukekaahan uutisia. Datakeskukset ovat ulkolais yrityksiä. Eivät maksa edes suomeen sähköveroa vaikka käyttö on valtava. Samoin kaikki yritystulot viedään ulkomaille jollekin emoyhtiölle konserni siirtoina. Valtio ei saa senttiäkään verotuloja. Saahan tänne sijoittaa ja siksihän ne sijoittaakin. Tämä maa on ulkolaisyrityksille veroparatiisi. Samoin toimii tuulivoima yhtiötkin. Ensin kupataan valtion avustukset ja veroja ei makseta. Ainu hyöty on työntekijöiden palkkaverot.
- Anonyymi
Persut Purran johdolla panevat datakeskukset sähköverolle. Tänään uutisoitiin.
Ja kiinteistöverotulot kunnalle. Plus kyllä niissä joku talkkari työllistyy. Ja ilmaista hukkalämpöä kaukolämpöverkkoon. - Anonyymi
Uusi kunnanjohtaja ollut jo hommissa hetken. Voimalinjoja on joka puolella joten kai ensimmäiset neuvottelut käyty..
Olisi hienoa jos hukkalämmöllä saataisiin Pakarilahdelle pienimuotoinen kylpylä. - Anonyymi
Jokainen voi omakustanteisin rakentaa mitä tontilleen saa rakentaa.
- Anonyymi
Datakeskusten veronkorotus poistuu. Köyhät saavat maksaa kovaa veroa ja juopoille korotetaan alkoholiveroa. Nyt olisi aika rakentaa Ristijärven datakeskus. https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/yllatyskaanne-datakeskusten-47-miljoonan-veronkorotus-ollaan-perumassa/22330881-d32c-49c3-b111-f126b629bf3d
- Anonyymi
Ei sähkönsyöppöjä kuntaan.Taitaa olla jo liikaa suunnitteilla Suomen sähkö riittävyyden kannalta.
- Anonyymi
Hyrynsalmi, jonka sijainti on ihan perseestä, saamassa datakeskuksen. Ristijärven kunnanhallitus/valtuusto kyvytöntä porukkaa kun viitostie, vesistö jäähdytykseen vieressä eikä Kajaanin lentokenttäkään ole kaukana. Olisin odottanut uudelta kunnanjohtajaltakin enemmän.
KS:
Lisäksi alueelle on varattu tilaa myös mahdollisille noin 45 MWp:n kokoluokan aurinkopuistolle, noin 100 MW:n akkuvarastolle sekä noin 200 MW:n datakeskukselle. Kaavoituksen lopullinen rajaus, voimaloiden ja akkuvaraston kokoluokka sekä muiden toimintojen sijoittuminen tarkentuvat kaavoitusprosessin aikana - Anonyymi
Liekö kunnanjohtajalla mitään mielipidettä, toiset sanelee ja naisihminen nyökyttelee. Vuosi näyttää onko luonnetta.
- Anonyymi
Tunnelit saukkovaaran alle ja foliohatut jokaselle
- Anonyymi
Norjalainen Endra AS rakentaa Liminkaan Kivimäelle Ruutikankaan itäpuolelle seitsemän kilometrin päähän Limingan keskustasta aurinkovoimapuiston, jossa on yli 100 000 aurinkopaneelia 87:n hehtaarin alueella. Rakentaminen alkaa syksyn kuluessa ja kestää noin kaksi vuotta. Lisäksi alueelle on aloitettu toisen 72:n hehtaarin aurinkovoimapuiston kehittäminen, jonka suunnittelusta vastaa Sweco Finland Oy. Alueella on käynnistymässä myös yhteistyössä YIT:n kanssa 30:n hehtaarin laajuisen datakeskuksen suunnittelutyö. Aurinkovoimapuisto tulee tuottamaan yli 70 000 megawattituntia sähköä vuodessa, mikä vastaa noin 4000:n sähkölämmitteisen omakotitalon vuotuista sähkönkulutusta.
- Anonyymi
Alkaa suoraansanoen v*tuttamaan kun kunnanhallitus lähinnä koostuu kansakoulun käyneistä jotka eivät ymmärrä nykymaailmasta mitään. Ristijärvellä kaikki valtit, sähköä, jäähdytysvettä ja hyvät yhteydet. Silti ei saada yhtä datakeskusta mikä toisi pöhinää, työtä ja verotuloja.
Utajärvelle jopa 700–900 miljoonan euron datakeskusinvestointi – "Kyllä se sinne tulee"
Datakeskuksen rakentamisen Utajärvellä on arvioitu alkavan alkuvuonna 2026 ja toiminnassa se olisi vuoden 2027 aikana.- Anonyymi
Juurikin tämä. Lisään tähän, että ei ole Kajaania pidemmällä käyty. Poislukien ne reissut kun Virosta haettua laivalla juomia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juurikin tämä. Lisään tähän, että ei ole Kajaania pidemmällä käyty. Poislukien ne reissut kun Virosta haettua laivalla juomia.
Kohta joku kunnanisistä kommentoi, että ei muuta kuin vaaleissa ilmoittautumaan ehdolle. Siinä heidän kritiikin vastaanottokyky ja kommentointi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juurikin tämä. Lisään tähän, että ei ole Kajaania pidemmällä käyty. Poislukien ne reissut kun Virosta haettua laivalla juomia.
No nyt Vaalaan datakeskuksia. Ristijärven päättäjät taas nukkuvat.
__
Vaalaan suunnitellaan uusiutuvan energian tuotantoaluetta tuottamaan sähköä kuntaan rakennettaville datakeskuksille.
UB Uusiutuva Energia on jättänyt Vaalan kuntaan kaavoitusaloitteen hybridihankkeesta, jossa Metsähallituksen omistamalle Paatinkankaan energiatuotantoalueelle suunnitellaan noin yhdeksän tuulivoimalan, aurinkopuiston ja akkuvarastojen kokonaisuutta.
Energiatuotantoalueelta sähkö johdetaan siirtolinjalla datakeskusalueelle, joka tulee sijoittumaan Vaalan keskustaajaman itäpuolelle, Jylhämän alueelle.
Vaalan kunnan mukaan datakeskuksen kokoluokka ja määrä tarkentuvat hankkeen edetessä. Datakeskus sijoittuu UB Metsän omistamille maille ja sinne suunnitellaan yhdestä kolmeen datakeskusta.
Yhden datakeskuksen kustannusarvo on keskimäärin noin 500 miljoonaa euroa. Nyt suunniteltavan hybridienergiahankkeen kustannusarvio on noin 145 miljoonaa euroa.
- Anonyymi
Akaaseen suunnitellaan jo toista datakeskusta – sähköpula jarruttaa kumpaakin hanketta
Datakeskuksen arvioidaan tuovan alueelle noin uutta 100 työpaikkaa. - Anonyymi
Jaahas. Keskustalaiset suuttuivat ja yksi viesti poistettu. Siinä luki että Sotkamon kristilliset ehdottavat datakeskuksen saamista Sotkamoon.
- Anonyymi
Ja rva kunnanjohtajalla tuskin on mitään sanavaltaa, jos on mielipidettäkään?? Saukkovaaran matkailuvaltista hänkin nuori ihminen höpisi tulohaastattelussa. Ja ihanista luontoelämyksistä. Kyllä Suomessa on paljon paremman näköisiä luontoelämyksiä kuin täällä, tai turistihinnat pitää olla matalat, sellaisille köyhille matkailijoille suunnattu matalalla katteella.
- Anonyymi
Menee vähän aloituksen ohi mutta Saukolla pitäisi olla majoitusta. Kyllähän vaaramaaisemat talviaikaan ovat upeat. Pitäisi olla vaan täysin metsässä olevaa latua (tai ainakin eteläpuolellla) jotta kevätaurinko ei sulata.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Menee vähän aloituksen ohi mutta Saukolla pitäisi olla majoitusta. Kyllähän vaaramaaisemat talviaikaan ovat upeat. Pitäisi olla vaan täysin metsässä olevaa latua (tai ainakin eteläpuolellla) jotta kevätaurinko ei sulata.
Tarkoitat kai pohjoispuolella?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitat kai pohjoispuolella?
Eikun eteläpuolella. Jos olet hiihdellyt keväällä niin uusien aukkojen kohdalla aurinko syö ladut. Siinä pitäisi olla tiheää kuusikkoa suojaamassa auringonpaisteelta.
- Anonyymi
Iglutyyppiset majoitukset vetäisi tai ainakin mökit joissa kattoikkuna joista voi tiirata tähtiä.
- Anonyymi
Onhan teillä jo Café 5-Stop.
- Anonyymi
Kannattaa mainostaa tyhjällä kylänraitilla. Klo 22 jälkee aavemainen tunnelma syysillassa.
- Anonyymi
XTX Markets kertoo Ylelle, että se tulee työllistämään Kajaanin datakeskukseen yhteensä 50 henkilöä.
Tällä hetkellä yhtiön palkkalistoilla on Kajaanissa yhdeksän henkilöä. XTX kertoo lähiviikkoina avaavansa Kajaaniin lisää työpaikkoja.
XTX Markets on yksi Britannian tuottavimmista yksityisistä yrityksistä etenkin henkilöstömäärään suhteutettuna. Yhtiön viime vuoden nettotulos oli 1,28 miljardia puntaa ja se syntyi vain 250 työntekijän voimin.
Karttakuva jossa alareunassa Kajaani ja vasemmassa yläkulmassa datakeskuksen paikka.
Avaa kuvien katselu
XTX Marketsin datakeskukset nousevat Kajaanin keskustan luoteispuolelle. Joen rantaan tulee yhtiön sauna. Kuva: Antti Heikinmatti / Yle, Mapcreator, Openstreetmap
XTX:n datakeskuksen rakennustyömaalla Kajaanissa työskentelee tällä hetkellä yli 300 henkilöä.
Yhtiön mukaan työmaalle tullaan palkkaamaan lisää alihankkijoita, kun datakeskuksen ensimmäisen vaiheen käyttöönotto ensi vuoden puolella lähenee.
XTX Marketsilla on suunnitelmana rakentaa Kajaaniin yhteensä viisi datakeskusta.
..olisi melkoinen juttu jos saataisiin yksi datakeskus tänne Ristijärvellekin. - Anonyymi
Liian vaikeita asioita tämän kunnan päättäjille. Valitettavasti täytyy todeta jos olisi ollut mies kunnanjohtaja jolla ymmärrystä tämän tyylisiin asioihin olisi paikalliset lapaset nyökytelleet hyväksyvästi ja kops päätetty.
- Anonyymi
Ei me tarvita datakeskusta, meillä on jo Virtaala ja Pizzeria!
- Anonyymi
Sunnuntaina dataa kirkossa, nojataan vain perinteisiin arvoihin. Amen.
- Anonyymi
Miten saisimme Paavolle myytyä idean datakeskuksesta? Olisi lähempänä lentokenttää ja rautatietä kuin Hyry tai Sotkamo?
Fingrid on luvannut rakentaa voimajohtolinjan vuoteen 2030 mennessä. Se on siten houkutteleva alue esimerkiksi datakeskuksen rakentamiseen. Alue on erittäin vetovoimainen. Ainakin itse näen, että se on erittäin potentiaalinen paikka datakeskukselle. Investorin saaminen sinne vaatii töitä.
Jos Hyrynsalmella aloittaa iso yritys toiminnan, se tarkoittaa väkisinkin sitä, että ihmisiä muuttaa kuntaan.
– Meidän pitää olla silloin hereillä, että saamme työntekijöitä asettumaan Hyrynsalmelle. - Anonyymi
Tom’sHardware taustoittaa siruyhtiö Nvidian toimitusjohtaja Jensen Huangin aikaisemmin todenneen, että laskentatehon ylitarjonta on mahdotonta ainakin seuraavien kahden tai kolmen vuoden ajan.
– Rehellisesti sanottuna suurin ongelma tällä hetkellä ei ole laskentatehon ylitarjonta, vaan sähkö — kyse on tavallaan siitä, kuinka nopeasti [tekoälyinfra]rakennukset saadaan valmiiksi lähelle sähköä , Nadella kertoo. - Anonyymi
Voitaisiinko Ristijärveltä joku virkamies laittaa englannin kurssille ja houkuttelemaan joku datakeskus Ristijärvelle?
Iin Hervaan suunnitteilla oleva Metan iso datakeskus voi toteutuessaan työllistää satoja henkilöitä pysyvästi. Rakennusvaiheessa työllisyysvaikutus on vielä suurempi.
Torstaina uutisoitiin, että Iin kunta ja amerikkalaisen Meta Platformsin tytäryhtiö Valoa Networks ovat käynnistäneet kehityshankkeen, jonka tavoitteena on perustaa suuri datakeskusalue Hervan sähköaseman lähelle.
Meta on hankkinut vajaan 500 hehtaarin datakeskustontin yksityisiltä maanomistajilta hallintaansa.- Anonyymi
Nämä paavot ja artot ovat ihan mehtässä kunnan kehittämisen suhteen. Pitäisi ymmärtää nykyaikaa ja firmojen houkuttelua.
"Amerikkalaisyhtiö toisi Iihin satoja pysyviä työpaikkoja – "Meta ei varmasti tee pieniä datakeskuksia mihinkään"
Asiantuntijan mukaan kunnan ja paikallisten yritysten kannattaa ammentaa oppia aiemmista datakeskushankkeista siinä, ettei aluetalouden hyöty valu ulkopaikkakunnille ja ulkomaille."
- Anonyymi00065
Ristijärven päättäjät haikailevat vain Saukolle lunta, muualla haikaillaan työpaikkoja ja veronmaksajia:
Kokemäen datakeskuksesta on tulossa yksi Euroopan suurimmista. Asiasta kertoo kanadalaisyhtiö Bitzero joulukuun alkupuolella julkaistussa tiedotteessaan.
Marraskuussa Kanadan pörssiin listautunut yhtiö on aiemmin kertonut rakentavansa Kokemäelle 500 megawatin datakeskuksen kaikkiaan noin sadan hehtaarin alueelle. Nyt suunnitelmissa on jo yhden gigawatin kokoluokka. - Anonyymi00066
Ei datakeskuksia pyöritetä tuulivoimalla. Pienydinvoimalat tulevat Otanmäelle ja Muhokselle sitä varten.
- Anonyymi00067
Syrjäiselle Hyrynsalmelle datakeskus. Kyllä tympii kun Ristijärvellä olisi parempi sijainti, lyhyemmät matkat rautateille, lentoasemalle ja vitostielle. Mutta kunnan johto ei saa ajettua tätäkään.
UB Uusiutuva Energia ja CBRE Finland ovat allekirjoittaneet sopimuksen, jonka perusteella CBRE Finland vastaa Vaalan ja Hyrynsalmen energiapuistoihin kaavoitettavien ja rakennettavien datakeskusten kaupallisesta markkinoinnista.
CBRE:n tavoitteena on löytää hankkeelle vuoden 2026 aikana datakeskusoperaattori, joka rahoittaa, omistaa ja rakentaa UB Uusiutuvan Energian energiapuistoihin suunnitellut datakeskukset. - Anonyymi00068
Pikkuinen Isojokikinn saamassa datakeskuksen mutta Ristijärvellä vaan hiihdellään. Mitäpä se hyvejää veronmaksajia ja töitä hankkia.
Isojoki on noin 1 700 asukkaan pieni, mutta poikkeuksellisen vauras ja velaton kunta. Tuulivoimalat tuottavat kiinteistöverotuloja 800 000 euroa vuodessa ja hallinnossa hyödynnetään yhteistyötä muiden kanssa.
Kunta on tehnyt hiljattain aiesopimuksen arviolta satojen miljoonien arvoisesta datakeskushankkeesta, jonka tuottama hukkalämpö voitaisiin hyödyntää kasvihuoneissa. - Anonyymi00069
Onko Ristijärvi edustettuna tulevana viikonloppuna Matkamessuilla ja millaisilla mainesanoilla?
Luonto, marjamaat, itikat, ikuinen Saukkovaara. Hiihto, hiohto ja hiihto. Se on kyllä erikoista ettei näissä pikkukunnissa ole lounasruokaravintoloita vaikka on marttakerhoja oppeineen. Niitä pitsalättypaikkoja riittää ja kebabbia vuollaan. Kontsan Nesteelläkin toisinaan ihan ala-arvoista sotkua. Salaattiosasto vain syöntikelpoista. - Anonyymi00070
Tuota minä olen kärvistellyt, että kun menee uimarannalle fiilistelemään, niin maiseman sotkee vilkkuvalot jotka on naapurikunnan tuulivoimaloissa. Eli haitta ristijärveläisille ja verotulot hyrynsalmelaisille. Ei mäne oikein tämä!
- Anonyymi00074
Normikuvio. Tuulivoimapuistot tehdään aina kunnan rajoille, jotta omat kuntalaiset vastustais mahdollisimman vähän.
- Anonyymi00075
Anonyymi00074 kirjoitti:
Normikuvio. Tuulivoimapuistot tehdään aina kunnan rajoille, jotta omat kuntalaiset vastustais mahdollisimman vähän.
Nyt vielä Hyrynsalmelle Seitenoikean Hyryn puolelle tekeevät datakekuksen ja kuulema useamman. Miksi Ristijärvi ei tee mitään asian eteen vaan antaavat kaiken hyödyn jo valmiiksi rikkaalle Hyrynsalmelle???
- Anonyymi00076
Anonyymi00075 kirjoitti:
Nyt vielä Hyrynsalmelle Seitenoikean Hyryn puolelle tekeevät datakekuksen ja kuulema useamman. Miksi Ristijärvi ei tee mitään asian eteen vaan antaavat kaiken hyödyn jo valmiiksi rikkaalle Hyrynsalmelle???
Siksi juuri ei tehdä kun ollaan niin naimisissa Paltamon ja Kajaanin kanssa. Kohta kuntaliitos tapahtuu. Sitä ei ole estäminen. Katsokaa taloutta. Meille ei ehdi tulla mitään tuulivoimaa eikä muutakaan isompaa joka pelastaisi. Pelkkä kaava ei sitä rakentamista vielä tuo. Tuulivoiman investoinnit on jäissä koko Suomen maassa ja Ristijärvi ei ole ensimmäinen investointikohde kuten ei ole Puolankakaan. Pitäsköhän jo meidän valtuutetuilla ja niillä puheenjohtajilla jo herätä unesta.
- Anonyymi00071
Turhaan niitä veronmaksajia haalimaan Ristijärvelle.
Brittiläinen kaupankäyntiyhtiö XTX Markets hakee Kajaanin datakeskukseensa kymmentä suurteholaskennan infrastruktuuri-insinööriä.
Insinöörit vastaavat yhtiön suurteholaskennan koneiden asentamisesta, käyttöönotosta ja käyttämisestä.
XTX valmistautuu parhaillaan Kajaanin ensimmäisen datakeskuksensa käyttöönottoon, jonka on tarkoitus tapahtua tämän vuoden aikana.
Yhtiöllä on Kajaanissa töissä jo 16 henkilöä, ja XTX odottaa henkilömäärän nousevan lähes 30:een, kunhan kaikki uudet työpaikat on saatu täytettyä.
XTX on aiemmin kertonut rakentavansa Kajaaniin yhteensä viisi datakeskusta. - Anonyymi00078
Voijaan naulata Ristijärven kunnantalon ovet säppiin ja muuttaa Kajaanin kanssa yhteen. Näin se menee. Uskokeepa vain
- Anonyymi00079
Hyrynsalmi saanut kuulema Kainuun liiton tuenkin datahankkeelle. Mitä tekee meidän päättäjät. Nuukkuuvat untaan. Meille jää vain tuulivoimaloiden ja datakeskusten haitat kun uudet linjat rakentaa.
- Anonyymi00080
Onko kunnanjohtajalla tällaisiin asioihin omaa tietämystä ja visiota.
- Anonyymi00081
No ei varmsti. Keskustalaisuus ei vielä ole tutkinto. Millaisessa säiliössä ne kunnanjohtajaa pitää kun ei näy eikä kuulu.
- Anonyymi00083
Anonyymi00081 kirjoitti:
No ei varmsti. Keskustalaisuus ei vielä ole tutkinto. Millaisessa säiliössä ne kunnanjohtajaa pitää kun ei näy eikä kuulu.
Tämä kyllä ihnetyttää. Odotin että kunnantalolla tarjotaan kahvit ja uusi johtaja esittäytyy. Eipä varmaan tunnistaisi jos kaupassa tulisi vastaan.
Hänhän tuli Kirkkonummelta jossa iso datakeskus. Elättelin toiveita että tuo osaamista ja jonkun konesalin Ristijärvelle. Toki iso vastuu luottamusmiehillä mutta he eivät ole tuskin käyneet Saukkovaaraa pitemmällä ja ymmärtävät vain latu-urista joilla rahaa ei tehdä. - Anonyymi00084
Anonyymi00081 kirjoitti:
No ei varmsti. Keskustalaisuus ei vielä ole tutkinto. Millaisessa säiliössä ne kunnanjohtajaa pitää kun ei näy eikä kuulu.
Eihän hän ole ollut missään muualla kunnanjohtotehtävissä. Valitsivat ohjailtavan eli isopalkkaisen sihteerin.
- Anonyymi00082
Toivottavasti ei koskaan. Joudutte niiden sähkönmaksajaksi
- Anonyymi00086UUSI
Maksajaksi joudutaan joka tapauksessa. Verotulot jää vaan saamatta jos menee Hyrynsalmelle.
Kunnan ovet Ristijärvellä saa pistää säppiin kun niin monet pelkäävät täällä yrityksiä, työllistymistä ja verotuloja. - Anonyymi00087UUSI
Anonyymi00086 kirjoitti:
Maksajaksi joudutaan joka tapauksessa. Verotulot jää vaan saamatta jos menee Hyrynsalmelle.
Kunnan ovet Ristijärvellä saa pistää säppiin kun niin monet pelkäävät täällä yrityksiä, työllistymistä ja verotuloja.Se datakeskus menee valitettavasti Hyrylle. Hyrynsalmen kunnanjohto oli jo Helsingissä rakentajan kanssa kokoustamassa. Kouhottivat somessa. Ei näkynyt Ristijärveläisiä vaikka tuossa rajallahan se alue on. Miksi?
- Anonyymi00088UUSI
Anonyymi00087 kirjoitti:
Se datakeskus menee valitettavasti Hyrylle. Hyrynsalmen kunnanjohto oli jo Helsingissä rakentajan kanssa kokoustamassa. Kouhottivat somessa. Ei näkynyt Ristijärveläisiä vaikka tuossa rajallahan se alue on. Miksi?
Missä Paavo? Tai eikö hallituksessa ole ketään joka ymmärtäisi asian päälle? Vattuniementien kohdalle tulee uusi sähkönsyöttö aivan vesistön viereen. Tuosta ei olisi pitkä matka syöttää kaukolämpöverkostoon vettä.
Ja miksei Seitenoikean Ristijärven puolellekin voisi rakentaa? Onhan Kajaanissakin kilpailevia datakeskuksia.
- Anonyymi00085
Täytyy olla aikamoinen idiootti, jos niitä tosissaan minnekään toivoo.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176339Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696000Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887