Artekin 611-tuolien jäykistäminen?

Anonyymi-ap

Meillä on 6kpl Artekin 611-tuoleja ruokapöydän ympärillä. Ei niitä, joissa on punottu selkänoja ja istuinosa vaan puisella ja kangasverhoillulla selkänojalla ja istuinosalla.

Muutama tuoleista on käytössä (lapset ja nuoret röhnöttävät ja nojailevat liian voimakkaasti) on alkanut tuntua hieman hempuloilta ja selkänoja joustaa epäilyttävästi hieman kun siihen nojaa.. Alkanut huolettaa, että pian murtuu ja hajoaa kunnolla, jos ei pian asialle tee jotain.

Onkohan tähän hyvinkin yleiseen tuoliin mitään vakiokikkaa jäykistämiseen? Mitään ilmiselvää murtumaa en ole löytänyt, mutta tuntuu, että tuolin "liitokset" ovat vähän löystyneet.

Jotain tappeja/lamelleja/ruuveja/pieniä kulmarautoja semmoisiin paikkoihin, jotka eivät näy?

Kokeilemallahan lopulta varmasti jäykistyisi tarpeeksi, mutta ajattelin, että tämmöiseen yleiseen tuoliin, voisi olla jo valmiina jolalin asia mietittynä..

1

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On niihin vakiokikka ja se on liimaus. Koska tässä mallissa ei ole käytetty ruuveja, joita voisi kiristää, vaihtoehtona on liitosten liimaus. Verhoilu varmaan pitää tuoleja vielä koossa. Liimausta kannattaa kysellä entisöijiltä, koska liitosten liimauksesta pitäisi vähän tietää ja puristimia voi tarvita useita/tuoli ja sitten on vielä tuo verhoilu.

      Joten älä laita ruuveja, kulmarautoja, tappeja äläkä mitään muutakaan tuollaisia tuoleihin - ne eivät pidä tuolia kasassa vaan hidastavat kunnostusta. Ota ammattilaiseen yhteyttä. Juu, se maksaa rahaa, mutta saat tuoleistasi taas kestävät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2931
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe