Lääkintäteknologiayritys Nexstim

Anonyymi-ap

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/b822fecc-5902-479e-8c90-e97496a647fa?ref=ampparit:3be1

Lääkintäteknologiayritys Nexstim kertoo aloittaneensa konkreettisen yhteistyön neuromodulaatioyritys Sinaptica Therapeuticksen kanssa yksittäisessä hankkeessa.

Yhtiöt jatkavat edelleen neuvotteluja lopullisista sopimuksista pitkäaikaiselle 10 vuoden yhteistyölle. Yhtiöt kertoivat tähän liittyvästä aiesopimuksesta 7.6.2024. Tuolloin kerrottiin, että osana suunniteltua yhteistyötä Nexstim kehittää, valmistaa ja toimittaa Sinaptican patentoitua tarkkuusneuromodulaatiolaitteistoa, joka perustuisi Nexstim NBS 6 -laitteiston lääketieteellisiin TMS- ja neuronavigaatiojärjestelmiin ja niihin liittyviin ohjelmistoihin, mukaan lukien integroitu EEGohjelmisto.

Nyt käynnissä on Sinaptistim neuromodulaatiojärjestelmän yhteiskehittäminen. Ensimmäisen validointitestaukseen ja tuleviin kliinisiin tutkimuksiin tarkoitetun tutkimuslaitteiston suunniteltu toimitus on maaliskuussa.

Nexstim kehittää järjestelmää Sinaptican spesifikaatioiden mukaan, yhdistäen siihen korkearesoluutioisen 64-kanavaisen aivokäyrätutkimuslaitteiston (EEG) Bittiumilta, mikä mahdollistaa terapian tarkkuuskalibroinnin.

”Arvostamme suuresti yhteistyötämme Sinaptican kanssa ja Sinaptistim-järjestelmän ainutlaatuista kustomointia Alzheimerin hoidossa, joka on saavuttanut harvinaisen saavutuksen erittäin onnistuneessa Alzheimerin vaiheen 2 tutkimuksessa," Nexstimin toimitusjohtaja Mikko Karvinen sanoo tiedotteessa.

0

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        236
        4016
      2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        123
        2317
      3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        82
        1996
      4. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        141
        1471
      5. Mistä kehon osasta

        Pidät minussa eniten?
        Ikävä
        77
        939
      6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

        Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
        Maailman menoa
        127
        937
      7. Hotelli kainuu

        Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
        Kuhmo
        37
        930
      8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

        Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
        Luterilaisuus
        331
        860
      9. Pitäis vaan lopettaa

        Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
        Ikävä
        8
        847
      10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

        Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
        Seinäjoki
        62
        770
      Aihe