Huhtikuun kuntavaaleissa ehdokkuutta miettivillä on noin 1,5 kuukautta aikaa päättää, lähtevätkö he kisaan. Ehdokaslistat on jätettävä viimeistään 4. päivä maaliskuuta. ”Oppositiossa ei ole aina helppoa” (suupohjan sanomat).
Miksi muut puolueet eivät tajua vai halua tehdä vaaliliittoa?
Perustakaa vaaliliitto SuomenKielinenPuolue tai Finnska folkpartiet i Finland.
Jos RKPeessä on aina vihervassarista - kokoomuslaiseen ajatteluun asti ja vain yhdistävä tekijä on Ruåtsinkieli, niin miksei suomea puhuvat perustaisi edes kerran vaaliliiton tällä kielipoliittisella perusteella.
Oppositiossa ei ole aina helppoa
3
361
Vastaukset
- Anonyymi
det är en riktigt bra idé
- Anonyymi
Det gör ingenting, låter inte de små sakerna påverka mig längre.
Ei anneta pikkuasioiden enää vaikuttaa - Olihan Lina ihan täysi-ikäinenkin.
Lapväärttiläinen Patrick Ragnäs (r.) osallistuu kevään kuntavaaleihin.
Ragnäs erosi kaikista luottamustehtävistään kesällä 2023 epäiltynä seksuaalisesta häirinnästä RKP:n puoluekokouksessa.
Paikallislehti Syd-Österbotten uutisoi Ragnäsin erosta luottamustoimista, ja oli saanut häneltä myös kommentteja Tampereella RKP:n puoluekokouksessa viikonloppuna sattuneesta tapauksesta.
Kokouksen jälkeen baarissa pidetyissä juhlissa Ragnäs oli seksuaalisesti häirinnyt puoluekokoukseen osallistunutta ruotsalaista liberaalipuolueen kansanedustajaa Lina Nordquistia. - Anonyymi
Kaikki sekopäitä tässä kaupungisa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991947
- 711696
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91411- 741078
- 811040
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191944- 67911