Etenkin suurten yritysten luottamus, OP:n ennustus noudattaa samaa kaavaa kuin muittenkin ennustajien edellytys talouden kasvulle on.
Mun ennustus pohjautunut onko meillä resusseja, OP raportissa suuret yritykset on pettyneitä hallituksen maahanmuutto politiikkaan, jossa tähdennetään että turha luulo että Suomi pärjäisi ilman maahanmuuttoa.
Oletus ennustus hyvästä talouden nousukaudesta, resussit tarkoittaa onko työvoimaa saatavilla, jos ei ole paria sataatuhatta työllistettävää jää OP:n ennustus toteutumatta. Jotain talouskasvua tulee, työttömyys ei pahene vaaditaan kunnon nytkähdys että alkaisi näkyä
Tämän päivän yhtälö 9 miljardin leikkaukset ja vuodessa uutta velkaa 12,5 miljardia, tämä ei vielä riitä hyvinvointi valtion rahoitukseen, puuttuu verokertymän kasvu.
Tämä ei tarkoita puoluepolitiikkaa, vaan tarkoittaa hyvinvointi politiikkaa jolla hoidetaan palvelut jotka kuuluu hallituksen hoitaa, julkinen terveydenhoito, vanhukset, nuoret, yksinhuoltajat jne.
Mun ennustus pohjautunut onko meillä resusseja, OP raportissa suuret yritykset on pettyneitä hallituksen maahanmuutto politiikkaan, jossa tähdennetään että turha luulo että Suomi pärjäisi ilman maahanmuuttoa.
Oletus ennustus hyvästä talouden nousukaudesta, resussit tarkoittaa onko työvoimaa saatavilla, jos ei ole paria sataatuhatta työllistettävää jää OP:n ennustus toteutumatta. Jotain talouskasvua tulee, työttömyys ei pahene vaaditaan kunnon nytkähdys että alkaisi näkyä
Tämän päivän yhtälö 9 miljardin leikkaukset ja vuodessa uutta velkaa 12,5 miljardia, tämä ei vielä riitä hyvinvointi valtion rahoitukseen, puuttuu verokertymän kasvu.
Tämä ei tarkoita puoluepolitiikkaa, vaan tarkoittaa hyvinvointi politiikkaa jolla hoidetaan palvelut jotka kuuluu hallituksen hoitaa, julkinen terveydenhoito, vanhukset, nuoret, yksinhuoltajat jne.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Hukkaan heitettyjä resursseja on nuorista huolehtiminen, tuleva työvoima. Hallitus on tietoinen viimeistään kun media niitä julkaisee. Nuoriso voi huonosti se näkyy väkivallan lisääntymisenä, miten saada huumeitten käyttö rajoitettua.
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000010962215.html
Kryptolla kohti parempaa 🤔🧐
Tuolta ainakin voi yrittää. Crypto.com:n visalla esim kerryttää cashbackia kaikista talouden ostoksista. Lisää linkistä:
https://kokemuksia-crypto-visa-kortista.webnode.fi/kokemuksia-crypto-com/
Grypto valuutasta, tytär sanoi estäneensä miehensä haaveet sijoittaa grypto valuuttaan.
Sijoita itseesi, nauti elämästä.
Presidentti Bidenin jäähyväispuhe oli hyvä, neuvo mitä on moraali.
Gryptojen tuntia Pertikki kirjoittaa kerrankin asia pitoista fagtaa niihin sioittamisesta
Mitä on ” fagta ” selitä
Ilman omaishoitajia olisi terveydenhoitojärjestelmä romahtanut, yrittäjät sinnittelee vaikka konkurssien määrä ohittanut koronavuodet.
Hallituksen saavutus: Konkurssiaalto vyöryy kuin tsunami
Hallituksen aikana konkurssien määrä on räjähtänyt järkyttävään kasvuun.
Tästä vuodesta ennustetaan vieläkin pahempaa.
Hallitus sai käsiinsä hyvin hoidetun talouden, loistavan työllisyystilanteen ja hyvin voivat yritykset. Ei kriisin kriisiä, ei huolen häivää. Mitä tapahtui? Hallituksen politiikka on ollut harvinaisen typerää, totaalisen lyhytnäköistä ja liukuhihnalta päätöksiä joiden seurauksista ei ole välitetty pätkän vertaa.
Konkurssit lisääntyvät. Työttömyys kasvaa. Verokertymä ei riitä.
https://www.iltalehti.fi/talous/a/5c69f443-c690-4374-b940-78d036193903
Orpo odottelee nousukautta, joka korjaisi itsestään persuhallituksen
virheet.
Suhdanteita se osaamaton selkärangaton syyttää myös.
Purra syyttää edellistä hallitusta ja mediaa 🤣
Kokoomukselle paha juttu, kun liike-elämä menettää luottamuksensa siihen.
Kokoomus yleensä ajaa yksityisen sektorin yritysten ja sijoittajien etuja. Itseäni ei haittaa yhtään, jos luottamus menee.
Uskomatonta, että pieni rasistinen vähemmistö johtaa Suomea ja on
saanut liike-elämänkin luottamuksen hallitukseen katoamaan.
Muut hallituspuolueet seisovat tumput suorina. Pääministerillä ei ole mitään sanomista mihinkään tai jos sanookin sillä ei ole mitään vaikutusta.
Yritykseni luottamus Osuuspankkiin on mennyt.
"Mein täytyy jatkaa sopeutumistoimia", totesi Orpo viime lauantaina
TV1:ssä. "Kun yleinen epävarmuus väistyy niin talouskasvua tulee", jatkoi
Orpo.
Juuri hallitus on luonut sen "yleisen epävarmuuden" ja nyt ei pankitkaan
luota enää hallitukseen.
PS liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne haluaa Ylen pienemmäksi, eilen MTV huomenta suomi ohjelmassa. PS mitä vihaamista Ylessä, ainoa laatu ohjelmistoa tuottava media pitäisi tuhota, nykyisellään leikkausten jälkeen yrittää tuottaa laatu ohjemaa.
Jos Suomen liike-elämä om menettänyt luottamuksensa Suomeen,
Suomeen ei luoteta enää ulkomaillakaan.
Persuhallitus on mustannut Suomen maineen totaalisesti.
Hallituksella menee huonosti. Pankkien luottamus hallitukseen on mennyt.
Kun bisnesamaailmakaan Suomessa ei enää luota hallitukseen
ei ulkomaillakaan luoteta. Sijoittajat karttavat maineensa menettänyttä
maata, jossa hallitsee kauhukabinetti, jolle nauretaan keski-Euroopassa
Hitler-vitsien säestyksellä.
Pertikillä on parhat natsitukset ja htiler vitsit tällä palstalla
Orpo rassu, teki ahneuttaan elämänsä virheen.
En pidä vitsinä Hitler vertausta, hyökkäystä kansanryhmää vastaan, en ylistä rasismia.
Useimmat eivät ymmärrä rasismi päälle. Rasismi on syrjintää, mutta kaikki syrjintä ei ole rasismia.
Rasismia on sellainen syrjintä, joka perustuu ihmisen etniseen taustaan tai rotuun. Muu syrjintä on sitten vain pelkkää syrjintää.
Mites se punikilta unohtui kertoa paljonko oli yritysten luotto marininiin oli peräti 2%
Mutta kansan luotto Mariniin oli ylivertaista, myös hänen hallitukseen ei taida historiasta löytyä äkkiä yhtä suosittua.
EK ja kokoomus vihasi Marinia just suosion takia, kokoomuksen suosio näinkin korkealla tällä hetkellä ihme kyllä vaikka laiva uppoaisi silti uskotaan.
Ongelma oli liialliset menot suhteessa tuloihin. Kansa ei vaan siitä piitannut, tai sitten eivät edes tajunneet.
Olettko sitä mietä että ostatte grybtoja jos pertikki antaa merkin fagtoihin vedoten asain tuntiana?
Berliinistä kajahti varoitus Orpon ja Purran aikeista: Kuin Hitlerit !
Eli sotasuunnitelmia?
OP ilmoittanee aika pian muutosneuvotteluista?
Kysy Halla-aholta.
Hallituksella vähän keinoja saada talouselämä virkoamaan, eväät on syöty. Yritysten kilpailukyky saada tuotantoa nousuun sitä kautta vaikutus työllisyyteen ei näy virkoavan. Kotimaisen ostovoima ei riitä, pitäisi ulkomainen kysyntä suomalaisiin tuotteisiin lisääntyä että sen vaikutus näkyisi työllisyytenä.
Pandemian jälkeen syntyi yleismaailmallinen kysyntä kulututukseen, se näkyi Suomessakin joka riitti siivittämään hyvään talouskasvuun vain sen aikaa mitä Marinin hallituksella oli jäljellä, nykyistä tilaa voi verrata krapulaksi, krapulassa ei mikään onnistu.
Ei kansa kuluta, jos ei ole rahaa, jota kuluttaa. Päivänselvä asia se, miksi ostovoimaa ei ole.
Tämän hallituksen aikana tulevaisuus näyttää niin epävarmalta,
että täytyy yrittää säästää sekin vähä minkä voi eikä ostaa mitään.
Yhteiskunnassa ei ole mitään luottamusta persuhallitukseen.
Kun liike-elämäkään ei enää luota, ulkomainen sijoittajakaan ei luota.
500 kasvuideaa on bluffi.
Jos kiinnostaa seurata mitä Sanna Marinilla ja Li Anderssonilla sanottavaa voi seurata sitä seuraavasta linkistä hetkenkuluttua.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010963092.html
Grybtopertikki astuu sioitusmaailman kevyesti kuin pskanpostaaja ikään
"Kykypuolueen talousmies", jolla on kaavat ja ratkaisut" ei ole tehnyt
mitään kasvun eteen.
Sillä ei ole muuta kuin 500 mielikuvituskasvuideaa, joita ei ehtisi toteuttaa
tämän hallituksen aikana, jos sellaisia realistisia olisi.
Viime viikon "Lauantaiaamussa" kasvuideoita taisi Orpolla olla jo 700 !!!
Valheet vaan kasvaa ja kun liike-elämä, pankitkin ovat menettäneet
luottamuksensa hallitukseen ja hallituksessa on arvaamaton äärioikeistopuolue
ei ulkomaiset sijoittajatkaan uskalla Suomeen sijoittaa.
Pohtimista lyhyesti
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhnYiZj0grNOAyo3IloBNxLGbjs10dDEsou05pk6V4s785EeKHWIAHaD6Ryb
jaha ei onnistunut
Ykis kuva kertoo enemmän kuin mikään hallituksen oma jallituspuhe.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhnYiZj0grNOAyo3IloBNxLGbjs10dDEsou05pk6V4s785EeKHWIAHaD6Ryb5cznnQ81GP19f1lz5oQwn6i2cRerjOdFjOD3cJFgjBFzNBuR9QqYkfjKWMsQXSEF_Up2g2Tz7zsNR8-sFfu/s1600/veronkiertoon+puuttuminen.jpg
Nimenomaan porvarillisessa oikeistossa on vallalla aate verojen välttelemiseksi. Perään he kuitenkin sitten itkevät, kuinka valtiolla on velkaa ja joutuu ottamaan sitä lisää. Itse saavat asian aikaiseksi veronkierrolla. Ei tiedä, pitäisikö itkeä vai nauraa.
Älä muuta sano ! Veronkiertäjät löytyvät varakkaasta porvaristosta, joka ei maksa
veroa kuin korkeintaan keskituloisen palkansaajan verran.
Kokoomus piireissä heräsi ajatus isosta ydinvoimalasta, Pyhäjoelle oltiin jo oikeiston avustuksella rakentamassa uutta ydinvoimalaa, jos nyt pakko rakentaa ydinvoimala niin miksei sinne kun sinne on jo sijoitettu yksityistä pääomaa.
Mihin unohtunut pien ydinvoimaloiden rakentaminen, sillä saataisiin lämpöä ja sähköä, lämmöstä on puute, tai ainakin millä se tuotetaan.
Teollisuus eli yksityinen on valmis kustantamaan, kokoomus tahtoo veronmaksajat kustavan hö, eikö tämä hallitus ole jo tarpeeksi kurittanut suomen kansaa, ei kokoomuksen mielestä.
Sähkönkäyttäjille voi tulla uusi maksu, "kokoomuslisä", uutta ydinvoimalaa varten,
jota kaikki tuskin tulevat koskaan edes näkemään
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010960148.html
Älytöntä. MIKSI Orpo haluaa kansalta kerätä rahaa ydinvoimalaa varten ???
Yksityiset sen rakentaa ja käytöstä voitot ottaa. Miksi kansalaisten pitäisi sen
rakennuttaminen maksaa ja jo 20 vuotta aikaisemmin, kun se edes valmistuu ?
Taas jotain kieron orpon kieroilua.
Ydinvoimala on tunninjuna kakkonen.
Mitä ihmeen sekoomuksen sekoilua tämä on ? Eikö pitänyt rakentaa
pienvoimaloita ? Onko ydinvoimala myös joku korruptiohanke kuten tunninjuna ?
Korruptoituneen hallituksemme "rahankeruuidea" varakkaille.
Missä ne rahat olisivat siihen asti kun joskus maailmassa voimalaa alettaisiin
rakentaa ?
Ns. pienydinvoimaloita on suunniteltu lämmöntuotantoon, siihen ei sisälly sähköntuotanto. Esim. OL3:n sähköteho on luokkaa 1600 MW, kaavailtujen pienydinvoimaloiden kaukolämpötehot olisivat 100- 300 MW...
Suomessa alkaa heti voimakas talouskasvu kunhan julkisia menoja pienennetään tasolle
50% suhteessa BKT:hen.
Nyt julkiset menot ovat 55% suhteessa BKT: hen !?
Eikö ole yksinkertaista ?
Meinaat että julkiset suhteutettava aina BKT vaikka talous vielä tästä huonontuisi, tällä hallituksella on halu huonontaa vielä enemmän, luulen etteivät ilkeä. Tuskin kannattaa puhua pohjoismaisesta hyvinvointi valtiosta, turha mainita onko syyllisiä viime vuosikymmenten oikeisto hallitukset.
Ei se nyt ihan mene . .....
14:10 Etkö ymmärrä, että juuri siksi vaje on niin suuri, koska surkea
hallitus ei saa talouskasvua aikaan ?!
Prtikin prese olevinnyt makaamisesta ja yhteiskunnan tuella sairastamisesta
niin ettei tahdo ilkkumaan päästä
OP on alentanut talouskasvuennustettaan. Luottamut hallitukseen on mennyt.
Sähkölaskuun on tulossa "KOKOOMUSLISÄ" uutta ydinvoimalaa varten,
jota emme tule edes näkemään.
Halaxy jodkus hlftj joku filharmonikot joihinkin durkealla luulottelemansa kielitaidottomia konfirmaatio kauheuksista klubilla kehitysmaalaisia käski