Jatkuva verensokerin mittaus CGM

Libre mittaus sensorien lisäksi on markkinoille tullut Dexcom G7 CGM System
Jota ei aivan varmasti saa Suomen sotesta.

Onkohan kukaan kokeillut moista systeemiä?

Kyseessä lienee amerikkalainen tuote, ainakin viittaukset Blue Cross vakuutuksiin viittaavat siihen.
Äkkiä katsoen näyttäisi siltaä että kyseessä on alypuhelimella luettava verensokerianturi.
Stelo antureita näyttäisi olevan verkkomyynnissä.
4580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hinta on kova kuukauden sensorit 99$ kolme kuukautta 252$ ja tietenkin tulli rahti ja ALV.

Äänestä
  • Voi olla että eivät edes toimita Suomeen. Olen yrittänyt tilata lanselointilaitetta (ultraäänimoottorilla) mutta kukaan ei toimita Suomeen.

    Äänestä

  • hvp27 kirjoitti:

    Voi olla että eivät edes toimita Suomeen. Olen yrittänyt tilata lanselointilaitetta (ultraäänimoottorilla) mutta kukaan ei toimita Suomeen.

    Unohtui mainita että tuolla sensorilla on myös maahantuoja.

    Äänestä

Dexcom G6 ja G7 on jo Suomessa käytössä ja uskallan väittää, että ovat kaikissa hyvinvointialueiden hankinnoissa sisällä. Ollut täällä jo vuosia, Suomi vaan suosii libreä hinnan takia, vaikka dexcom on tutkimusten mukaan tarkempi. Esim. Jenkeissä ja Ruotsissa on enemmän dexcom-käyttäjiä kuin libre-käyttäjiä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Libre mittaus sensorien lisäksi on markkinoille tullut Dexcom G7 CGM System
Jota ei aivan varmasti saa Suomen sotesta.

Onkohan kukaan kokeillut moista systeemiä?

Kyseessä lienee amerikkalainen tuote, ainakin viittaukset Blue Cross vakuutuksiin viittaavat siihen.
Äkkiä katsoen näyttäisi siltaä että kyseessä on alypuhelimella luettava verensokerianturi.
Stelo antureita näyttäisi olevan verkkomyynnissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu