50 pv ehdotonta. En puolusta lyöjää millään lailla, mutta että lyönti ta pari ilman vahingon tuottamista tuotti ankaran rangaistuksen kun kohteena oli poliitikko. Jos lyöjä olisi lyönyt tavista vastaavalla tavalla, seurauksena olisi ollut pikkusakko.
Toisaalta on oikeusjärjestelmän halventamista muuntaa 50 pv ehdoton vankeus 47 tunnin yhdyskuntapalvelukseksi. Muuntosuhde on naurettava. Suomella ei ole enää vara laittaa ihmisiä vankilaan, jos ehdotonta on määrätty. Ensiksi annetaan jonkinlainen vankeustuomio ja seuraavaksi tuomio muunnetaan joksikin naurettavan alhaiseksi.
Zyssen lyömisestä ankara tuomio
3
179
Vastaukset
- Anonyymi
Rangaistus ei johtunut siitä, että uhri oli poliitikko. Se johtui siitä, että tekijällä oli aiemmin vastaavia pahoinpitelyjä, joista hän oli saanut ehdollisen vankeusrangaistuksen. Uusin teko oli tehty ehdollisen rangaistuksen koeaikana.
Kun tuomitaan vankeuteen, voidaan aiempi ehdollinen vankeusrangaistus täytäntöönpanna niin kuin nyt kävi tekijälle.- Anonyymi
Miksi tekijä ei saanut paljousalennusta? Eikö sellainen ole ihan oikeuskäytännön mukainen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi tekijä ei saanut paljousalennusta? Eikö sellainen ole ihan oikeuskäytännön mukainen?
Niinpä. Rikoslaissa on yhteensä 5 rangaistuksen koventamisperustetta. Yksi niistä on tekijän aikaisempi rikollisuus.
MUTTA, rangaistuksen lieventämispersteita on 13. Rangaistusta voidaan lieventää myös
määräämällä ehdoton vankeus ehdolliseksi. Alle 18 vuotiaiden tuomioita lieventävät mm. nuorisorangaistus, valvontarangaistus sekä tekijän tuomitsematta jättäminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1214550Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv692632Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801665Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91146- 66872
- 21853
- 41845
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu120833Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N67807Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789