Huono koe arvosana masentaa

Anonyymi-ap

Olen ollut yleensä todella hyvä oppilas nyt kasi luokkaan asti, mutta nyt tuli 6- fysiikan kokeesta. Tuntuu maailman lopulle :(

Eihän se koko arvosanaa kurssista pilaa? Olin harjoitellut ihan hyvin mielestäni, ja nyt harmittaa.

4

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aina ei voi onnistua.

    • Anonyymi

      Aina ei voi onnistua, ja niitä numeroita ei kannata tuijottaa liikaa. Epäonnistumisia pitää oppia sietämään, koska niitä tulee vastaan. Mikäli tätä ei hallitse, on ennenpitkää oma mielenterveys aivan palasina.

    • Anonyymi

      Ei se yksi 6- ole niin vakavaa, vaikka olisi kuinka suuret tavoitteet. Ensi kerralla sitten teet kokeet huolellisemmin ja tällä tarkoitan myös sitä, että luet koealueen useamman kerran läpi ennen koetta.

    • Anonyymi

      Joo arvosanat tuntui niin tärkeiltä koulussa silloin. Melkein itkin aikoinaan kun sain kutosen matematiikan kokeesta yläasteella. Fysiikka on siitä vähän vaikea aine että siinä kannattaa osata myös matematiikkaa, pelkkä teorian tietäminen ei riitä. Kannattaa harjoitella laskuja jos niitä on kirjassa tai tunnilla mainittu tai en tiedä minkälaista se oli yläasteella mutta ainakin lukiossa ensimmäisellä kurssilla oli matematiikkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4545
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      128
      2978
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1720
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1314
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1225
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe