Sijoittaja veronmaksajana

Anonyymi-ap

Joskus kuullut, kun 500 000 euron kasvurahastosalkun omaava sanoo, että "kyllä mä tuun joskus maksamaan veroja enemmän kuin sä koskaan"

Tarkoittaen siis sitä, että joskus kun salkku kasvanut vaikka yli miljoonaan ja sitten myydessä maksaa veroja tai vähintään jälkipolvet maksaa.

Mutta minäpä kysyn: Voidaanko ajatella kasvurahastoon sijoittava veronmaksajaksi jo nyt? Kun maksaahan hänen omistavat yritykset yhteisöveroa.

Ei nyt ajatella mistä hän saa sijoitettavat rahat eli luultavasti maksaa ansiotuloveroa, mutta kysymys kuuluu vaan siihen, että onko hän sijoitustoiminnassaan jo nyt veronmaksaja vai vasta sitten, kun maksaa veroja omissa nimissään?

Miellättekö te sen veronmaksuksi, jos omistavasi yritys maksaa veroja, mutta sinä henk.koht. et?

9

142

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaahas. Ihmisen osakesalkku paisuu eikä hän myy mitään, josta maksaa veroja? Enpä pitäisi veronmaksajana.

      • Anonyymi

        Onko yritykset veronmaksajia? Jotkuthan sen yrityksen omistavat.


    • Anonyymi

      Se, että joku yritys tekee jotain ei tee sinusta veronmaksajaa. Henkilökohtaisesta verotuksesta voit arvioida millainen veronmaksaja olet.

      • Anonyymi

        No eihän toi noin selvä tai mustavalkoinen asia ole. Otetaan esimerkki pienemmässä piirissä. Olen yrittäjä, teet yrityksessäsi töitä ja sinulla on vaikka 20 alaista. No sitten katsot, että yritys pärjää jo ilman sinua ja jäät sivuun.

        No sinulla on sen verran säästöjä tilillä, että et nosta mitään kahteen vuoteen firmasta. Mutta olet siis 100%:en omistaja.

        Minun on vaikea nähdä ettet olisi veronmaksaja vaikka et töitä teekään ja palkkaa tai osinkoja nostakaan.

        Eikö sama päde eri mittakaavassa, jos omistat 0,01% Nokiasta. Et ole töissä siellä, mutta olet omistaja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No eihän toi noin selvä tai mustavalkoinen asia ole. Otetaan esimerkki pienemmässä piirissä. Olen yrittäjä, teet yrityksessäsi töitä ja sinulla on vaikka 20 alaista. No sitten katsot, että yritys pärjää jo ilman sinua ja jäät sivuun.

        No sinulla on sen verran säästöjä tilillä, että et nosta mitään kahteen vuoteen firmasta. Mutta olet siis 100%:en omistaja.

        Minun on vaikea nähdä ettet olisi veronmaksaja vaikka et töitä teekään ja palkkaa tai osinkoja nostakaan.

        Eikö sama päde eri mittakaavassa, jos omistat 0,01% Nokiasta. Et ole töissä siellä, mutta olet omistaja.

        Kirjoitin 'olen', piti kirjoittaa 'olet'


    • Anonyymi

      Maksan jos jaksan. Muutaman vuoden päästä en maksa, sillä poistun muualle.

    • Anonyymi

      Jos et tee työtä, et ole oikea veronmaksaja. Piste. Kaikki verot ja maksut lähtee työntekijän selkänahasta. Ei ole mitään muuta.

    • Anonyymi

      No ehkä sijoittaja, joka ei jonain vuonna kotiuta yhtään, ei ole veronmaksaja, koska jos hän ei kyseistä osaketta omistaisi, niin sen omistaisi joku toinen. Eli ei hänelle voida antaa ansiota yrityksen yhteisöveron tai muun veron maksamisesta.

      • Anonyymi

        Jokainen joka ostaa prismasta ruokaa, on veronmaksaja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2545
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      41
      1691
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      143
      1315
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      297
      1141
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      316
      1109
    6. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      23
      1063
    7. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      57
      1053
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      946
    9. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      12
      875
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      843
    Aihe