Ei ole meneillään kolmasmaailman sota, Jussi kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan halusit Nato joukot Ukrainaan olisimme olleet lähellä kolmatta maailman sotaa. Halla-aho puhut sodista vaikket ole käynyt armeijaa, olet noussut asemaan vaikka sinut on tuomittu rikoksesta ihmisyyttä vastaan.
Tarkoituksesi on nostaa profiiliasi sota jutuilla, odotat että kannattajasi nostaisi sinut suurten valtiomiesten joukkoon, olethan sinä jo mestari uusnatsien.
Ukrainan tukeminen on tullut selväksi heti Venäjän hyökättyä, nythän yritetään saada rauha maitten välille. Ei ole tarkoitus lopettaa kolmatta maailman sotaa, hybridi tasolla voi olla sota.
Perussuomalaiset vastustaa ainoana puolueena EU yhteisvelkaa Ukrainan sodan takia, Trumpin valtaan nousun takia yhteisvelka voi olla ainoa keino luoda turvallisuutta, tuskin persujen ajatusmaailma tajuaa mitä yhteisvelka tarkoittaa.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010973680.html
Tarkoituksesi on nostaa profiiliasi sota jutuilla, odotat että kannattajasi nostaisi sinut suurten valtiomiesten joukkoon, olethan sinä jo mestari uusnatsien.
Ukrainan tukeminen on tullut selväksi heti Venäjän hyökättyä, nythän yritetään saada rauha maitten välille. Ei ole tarkoitus lopettaa kolmatta maailman sotaa, hybridi tasolla voi olla sota.
Perussuomalaiset vastustaa ainoana puolueena EU yhteisvelkaa Ukrainan sodan takia, Trumpin valtaan nousun takia yhteisvelka voi olla ainoa keino luoda turvallisuutta, tuskin persujen ajatusmaailma tajuaa mitä yhteisvelka tarkoittaa.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010973680.html
Vastaukset 42
Vanhimmat
Minäkin oikein hätkähdin kun pelkkää asiaa harkiten puhuva eikä turhia pyörittelevä Halla-aho noin tuon lauseen lohkaisi.
Mutta miettiessäni enemmän, kyllähän olemme jo hybridisodassa olleet sitten polkupyörämaahantulon. Ja siitä muuhun ilkivaltaan. Sota mikä sota.
Hybridioperaatiot ovat tavallaan sotaa ilman perinteisiä ruutiaseita.
Jussin puolue kuuluu siihen suureen äärioikeistolaiseen ryhmään, joka sotaa ja eripuraa EU:ssa lietsoo ❗️
Nimenomaan. PS hekumoi saavutuksestaan olla mukana sotaa lietsomassa.
Eiköhän ne sotahaukat sentään ole Moskovassa yhä.
Ei olla sodassa ei, mutta samaa ilkivaltaa tekee Venäjä jota harrastaa tällä palstalla Suomen hallitusta ja hallituspuolueita joka ikinen päivä rasisteiksi, natseiksi yms, haukkuva. Eripuran ja riitojen lietsominen suomalaisten välille, on Kremlin asialla olemista.
Kaiken mailman ilkivaltaa on omassa maassakintrpeekoåi jo aitten kraatteri maat myös aitä harjoittavat joka puolella. Jossain on asiallisuus kadotettu ja ollaan ilkeitä
Jos ajatellaan kokonaisuutta, niin ei se kovin kaukana ole, kun joudutaan rahoittamaan ja lisäämään sotilaskaluston valmistusta ja vientiä. Sodassa voidaan olla välillisesti, vaikka ei nyt ihan soditakaan asein.
Jussi haluaa johtaa Suomen sotajoukkoja Putinin syliin.
Halla-aho on Ukrainan kielen taitaja ja piti siellä parlamentissa hienon venäjävastaisen puheen. Mieti sitä putinisti.
Petospersut puhuvat yhtä ja tarkoittavat toista. Se on jo käynyt selväksi
muille kuin PS:n kannattajille.
Olet yksisimäisyydessäsi nolo.
Halla-aho on oikeilla jäljillä, olemme jo puolittain sodassa. Viimeistään 2030- luvulla on täyden ryskeen aika.
PS käy koko ajan sotaa, se on äärioikeistolaisten sota muuta yhteiskuntaa
vastaan. Muu yhteiskunta vastaan uusnatsit.
EU:n uusnatsit ovat verkostoituneet kaikkia muita vastaan.
Putin rahoittaa EU:n äärioikeistoa.
Putinko antaa rahaa Suomelle, jotta voimme lähettää aseita Ukrainaan.
Ainoastaan vasemmistolainen voi olla noin tyhmä !
Uusnatsit rahoittivat halo senputin preseenuolenan
Putin rahoittaa vain EU:n natseja, pölhö.
Eli sinua, valehtelet ihan Göebbelsin tavoin.
Typerys olet!
Apukolulaisen taso isen maalaistollon aloituspostaus
SUURUUDENHULLU Halla-aho on siis julistanut SODAN ALKANEEKSI.
Onko se merkki hänen kannattajilleen ja äärioikeiston väkivaltasiivelle,
että, kaikki väkivalta on nyt sallittua, koska on sota ?
On avattu jo uusi, pääsette sinne Halla-ahoa moittimaan johonkin ikäryhmään.
Kuka muu kuin jussi on sanonut meneillään on kolmas maailmansota.
Rauhoitu.
Kyllä se Hesari sitten ilmoittaa sinulle, kun kolmas maailmansota syttyy.
Jos ei siellä mitään lue, niin älä toki usko kenenkään muun sanomisia.
Savolaisen polla käy kovilla kierroksilla, että se hirttää pian kiinni. Se on äkkiä kiikun teko savolaisella palstajutuillaan, jos jatkaa tuota menoa.
Suotta hermoilet
Halla- aho on paitsi kielitaitoinen Stubbiin verrattuna myös tuntee slaavilaiskielet ja puhuu ikrainaa ja ollut siellä Suomen virkamiehenä tarkistamassa viisumiväärennöksiä
Hän on itä- Euroopan ja sen tietojen tuntija
Peörtikki on hesatitason pönttöilijä
P*skat on minkään muun tuntija kuin Hitlerin aatteen.
Samalla kun ei oikein raahaamaan ole maassa kun kaikenlaisia asioista tapahtuu.
Halla-aho sanoo ettemme näe sitä että kolmas maailmansota on meneillään, ei ole pahemmin paukkunut mitä vuoden vaihteessa.
Olen odottanut kaihin leikkausta jos sen jälkeen vanhat silmäni näkevät.
Eihän joka maassa paukkunut toisenkaan maailmansodan aikaan.
Kuka vain pönttö olisi voinut sanoa saman kuin Hallapönttö.
Ei siihen paljon tarvittu.
Halla haluaa nostaa uusnatsismin kannatusta.
Jussi haluaa näyttää ulospäin suurelta valtiomieheltä antamalla filosofisia ajatuksia. Puolueitten välisisissä keskusteluissa Jussi yritti esittäytyä muitten yläpuolelle olemalla filosofisen näköinen, kun muut keskustelivat kiivaasti Jussi vain tuijotti yhteen suuntaan välittämättä muista.
Halla-ahon politiikka on laskelmoivaa alusta pitäen kiire saavuttaa nopeasti, tavallisella politiikalla ei saada näkyvyyttä, hivuttautumalla Soinin puolueeseen luomalla se äärioikeisto puolueeksi syrjäyttämällä Soini. Jussin ei tarvitse enään mennä raastuvaan vastaamaan puheistaan, puolueen edustajat käyttäneet samaa taktiikkaa päästääkseen lehtien etusivuille oikeusjuttujen avulla.
Äärioikeisto joutuu ottamaan kantaa yhteiskunnallisiin kysymyksiin koska pelkällä rasismilla ei pärjätä.
Populismi äärioikeisto kansallismielisyys, Trumppi edustaa sitä jossain muodossa, Putin esiintyy Stalinistina jota Kiinan Xi tukee määrättyyn pisteeseen vain omien etujen mukaisesti, Xi ja Kiina pystyisi pysäyttämään Putinin venäjän.
Miten diktaattori Trumppi sekoittaa pakkaa sen näemme pian. Maailman talous ei tule kukoistamaan tässä myllerryksessä, kolmannessa maailmansodassa ei olla, siinä ei olisi voittajia, vähän hulluja johtajia on noussut valtaan.
Paloma Korpis ja Pertikki ovat matu elämän tuntioita dragomaanisia tekiöitä jotka muuntavat pinnallisimmatkin uhka kuvat trivialiteeteiksi palstalaisille ymmärrettäviksi ja käsin kosketeltavaksi kamaksi eikä paljonmuuta enään tarvita mielen kiinnon herätä mäsäksi
Hallaahonäänestä44 uusnatsi käyttäytyy kuin Hitlerin ihailija, matu rotu vihamielisyys tarkoittaa juuri sitä.
Halla-aho ... Ja muutenkin; mistä hitosta höpäjät?
Halla-ahonäänestäjä44 on tyypillinen ihmisvihamielinen persu.
Halla-ahon äänestäjä 44. vai mitä / mikä hemmetti?
Paloman Korppiksen ja Pertikin porukalla keittää yli toisinaan mutta yleensä porukan asian tuntemus ja tahdon voima ovat latteudessaan vakuutavia ja jäärä päisyydessään kiehtomattovia
Trumpilta jäi mainitsematta kolmas maailmansota, kaikki maailman kartat joudutaan uusimaan nimien muuttumisen takia, Meksikon lahtea et löydä uudesta kartasta jne paikat vaihtavat nimiä.