Häsan oma puskista ampuja nm. Antti kirjoittelee tänään Vekka groupin tilanteesta ns. kieli keskellä suuta, eikä kerro totuutta asioista.
Antti siis kirjoittaa, että Tapio Vekka irtaantui linjaliikennettä harjoittavasta yrityksestään. Aikuisten oikeasti Tapio ei onnistunut johtamaan yritystään niin, että se olisi kannattanut, ja joutui myymään firmansa. Tapio istutti ensin toimitusjohtajaksi mielitiettynsä, mutta kun sekään ei onnistunut, pestasi seuraavaksi hyvin menestyneen Miodexin toimarin Vekan jonkinlaiseen johtoon, toivoen, että hän saisi yhtiön jaloilleen. Kun tämäkään viritys ei onnistunut, hän joutui myymään yrityksensä, ei siis irtautunut siitä.
Toisekseen Antti ei kerro totuutta siitäkään, miksi Hämeenlinja joutui lopettamaan liikennöinnin Hämeenlinnan linjaliikenteessä. Hämeenlinja ja Vekka jakoivat aikanaan liikennöinnin Hämeenlinnassa, tehden näin tiivistä yhteistyötä keskenään. Tätä kautta Tapio Vekka oli saanut tiedon tiettyjen linjojen hinnoittelusta Hämeenlinjalta, ja käytti sitten häikäilemättömästi hyväkseen tätä tietoa, jolloin Hämeenlinja hävisi kilpailun ja joutui näin myymään kalustonsa pois.
Hämeen Sanomista on muutenkin turha yrittää löytää totuutta tiettyjen asioiden ja henkilöiden kohdalla, tämä on vain yksi esimerkki siitä.
Vastuullista journalismiako Antti?
9
135
Vastaukset
- Anonyymi
Tapio Vekka ei ole omistaja mutta ole vaan kateellinen mutta varo sydäntäsi.
- Anonyymi
Ilmeisesti kohtuullinen hutikka ylitetty
- Anonyymi
Silmiin pistävää Häsan kirjoittelussa on, ettei mitään kriittistä, saati negatiivistä lehdessä kerrota KOSKAAN Vekasta, Rautiosta tai Kiemungista
- Anonyymi
Itse sotkit asiasi Gäry.
- Anonyymi
Eivät uskalla hiirulaiset
- Anonyymi
Toimitus pelkää tiettyjen asioiden ja henkilöiden kohdalla totuuden kertomista
- Anonyymi
Vekkakade ei nuku koskaan.
- Anonyymi
Antti siis kertoo näin:"Se toinen takavuosina kaupunkiliikennettä hallinnut firma, Hämeen Linja, koki markkinoiden murroksen jo yli kymmenen vuotta sitten. Kilpailutuksen hävittyään yhtiö myi kaikki kaupunkilinjansa turenkilaiselle Lehdon Liikenteelle."
Tämä hienosti kerrottu markkinoiden murros terkoitti siis sitä, että Tapio Vekka käytti Hämeenlinjalta saamaansa sisäpiiri tietoa hyväkseen, ja sai näin tehtyä alemman tarjouksen linjoista, joilla Hämeenlinja oli ennen toiminut. - Anonyymi
Pravda kertoo puolueettoman totuuden.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101681- 1711628
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691538Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231318Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901204Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146973Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70961- 97912
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr187825Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud211791