Kovettaako päärynä vatsaa?

äitee 05

Oliskos kenelläkään tietoa tai kokemusta siitä että päärynä aiheuttaisi ummetusta? Meillä on aloteltu muutaman viikon ajan kiiteitä ja nyt ollaan parina päivänä maisteltu päärynää yksin ja perunan kanssa. Vatsa ei olekaan sitten toiminut näinä päivinä ollenkaan. Aiemmin maissin ja perunan kanssa vatsa toimi oikeastaan paremmin/säännöllisemmin kuin pelkällä maidolla, vaikka silloinkaan ei ollut ummetusta. Miten voisin helpottaa vauvani oloa? Hieronta, autoajelu, jumppa on jo kokeiltu. Kauanko odotellaan ennen kuin otetaan yhteys neuvolaan tai lääkäriin? Nyt siis on mennyt pari päivää ilman vatsan toimintaa ja aiemmin toiminut päivittäin.

7

4187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuullut

      että päärynä kovettaisi, eikä meillä ainakaan. kokeile antaa luumua: keität kuivatun luumun pehmeäksi; pitäis mahan toimia.

    • jenni

      päärynä voi kovettaa vatsan. Koita luumusoseella tai mustikalla auttaa. Ja meillä havaittiin että päärynä-omena ei koveta niin paljoo..

      • Jonn@

        Olen kyllä kuullut päin vastaista että mustikalla on vaikutusta hieman kovattaa, mutta en ole nyt aivan sata varma..


      • Anonyymi

        Mustikka kovettaa ja päärynän vaikutus on päinvastoin.


    • taasen

      neuvolassa sanottiin päärynän pehmentävän. Poika oli puolivuotiaana ripulin takia sairaalassa tiputuksessa ja siellä kertoivat mustikan pääsääntöisesti kovettavan vatsaa, samoin kuin porkkana ja peruna. Luumu pehmentänee kaikkien vatsaa, muut on kaiketi jokaisen kokeiltava.

    • Anonyymi

      minä olen lääkekuurissa kärsinyt ummetuksesta nyt kun olensyönyt päärynän oikein pehmeän kypsän.niin olen hämmästynyt kuinka hyvin suoli on toiminut.päärynä päivssä mutta kypsä pehmeä.
      t.Raimo.

    • Anonyymi

      Päärynä saa aikaan löysävatsaisuutta, mutta mustikka ja banaani kovettaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe