Haloo kaikki

Anonyymi-ap

Musiikin ystävät, miks ei muutkin.

https://www.youtube.com/watch?v=RcqM5rkUytc

Kuulostipa hyvältä, sävel, laulajan ääni.. paljon heillä musiikkia, varmasti hyviä sanoituksia, mutta enemmän "rääkymisenä" kokenut aiemmin.

18

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo kaunista joskin vähän surullista!

    • Anonyymi

      Mnaah.

      Pidän kyllä pändistä ja erityisesti laulajan soundista. Mutta toi slaager oli kammottava itkuvirsi, kauheeta määkymistä ja pateettista jollotusta. Sanat kilometri tehtaalta.

      =DW=

      • Anonyymi

        Ai jaa.
        Autoradiosta kuulin toistamiseen, piti sitte paremmin kuunnella kotona, että tosiaan Elli laulaa.
        Pändillä on hyviä sanoituksia, vaikken aktiivisesti oo seuraillu, eikä tääkään lenkille korvanappeihin taida päätyä haikean tunnelma vuoksi.


    • Anonyymi

      Upea , kympin esitys laulajalta, loistava,

      mutta

      erittäin vaativa sävel laulettavaksi,
      herää epäily, kakanko äänihuulet kestää moista rasitusa,

      • Anonyymi

        Tekniikkalaji laulaminen.

        Ite ihmetellyt metallimörinää. Hankala käsittää, miten jotkut voi laulaa siten vuosikausia äänen sortumatta. Lukeman mukaan kyse tekniikasta. Väärin örisemällä äänihuulet riekaleina yhden piisin jälkeen, oikealla tekniikalla ei mitään haittaa.

        Pakko mainita Paula Koivuniemi. Sillä kans viskipasso. Sen puhe melkoista kähunää, mutta lauloi hienosti vanhoilla päivilläänkin.

        Toinen tekniikkalaji korkealta laulaminen. Liki kaikilla vanhemmiten ääniala pienenee, ei onnistu vanhat piisit. Mainitaan nyt Ian Gillan. Ei irtoo enää Child in Time häävisti. Mutta yllättävä poikkeus, Mikko Alatalo. Kundi veti vanhoja Coitus Intin piisejä livenä, kuin nuorimies.

        Noh, autotune keksitty.

        Ellin laulu on aika käheetä. Mimmi kuitenkin käynyt kallion musalukiot jne. Sillä kyllä tekniikka kunnossa. Ja autotune hoitaa loput.

        =DW=


    • Anonyymi

      Kun näin, että täällä on musajuttu, niin ajattelin linkittää tänne juuri tuon Haloo Helsingin biisin, mutta sehän olikin jo täällä.
      Biisi ja varsinkin Ellin laulu ja tulkinta ovat huikeita.

      Tämän biisin ovat säveltäneet ja sanoittaneet Anssi Kela ja Mariska.
      Anssi Kela: Kaikesta puolet saat

      https://www.youtube.com/watch?v=ePPkE8IQWmY

      kylmätotuus

    • Anonyymi

      Ensi kertaa elämässään todella rakastunut vaari tykkää Tarja Lunnaksen rakkauslauluista ja mikä parasta, niin ensi kertaa elämässään todella rakastuneeseen vaariin rakastunut mummokin tykkää Tarja Lunnaksen rakkauslauluista ja niitä yhdessä itseensä rakastuneen ja rakastamansa vaarin kanssa käsi kädessä sohvalla istuen kuuntelee.
      https://www.youtube.com/watch?v=_CEWJqceAdw

    • Voice of Finland alkoi eilen. Upendra Siriwardanan esitys oli erikoislaatuinen ja menikin jatkoon. Mielenkiintoista millaisia kappaleita saamme kuulla jatkossa. Tykkäsin.

      • Anonyymi

        Oli kyllä erilainen, ja esittäjä aurinkoinen.
        Asiallisesti Ela kysyikin esittääkö muita genrejä, ja kun näin on, on mielenkiintoista jatkossa kuulla.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Oli kyllä erilainen, ja esittäjä aurinkoinen.
        Asiallisesti Ela kysyikin esittääkö muita genrejä, ja kun näin on, on mielenkiintoista jatkossa kuulla.

        Juuri näin.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Suomalaista Hilipatipippania.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      19
      6055
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      89
      5682
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3679
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3664
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      126
      1434
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1367
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1292
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1089
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1083
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      26
      1059
    Aihe