Ubuntu on "heavyweight", raskas möhkäle

Anonyymi-ap

Turha asiasta keskustelua on estää, koska Raspberry Pi:n valmistaja niin sanoo ja teki tästä syystä vitosmallistaan 16 gigatavun keskusmuistilla olevan version.

7

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi olla, mutta jos sitä vertaa Windows 11:een se on melkoisen paljon vähemmän muistia vievä jo oletusasetuksilla. Raskaus on myös suhteellista, sillä se ei tahmaa samalla tavalla eli nykyiseen laitekantaan nähden tasapainoisempi tuote - ei tarvitse rajoittaa laitteita, joihin sen voi asentaa.

      • Anonyymi

        Ubuntu on LOISTAVA OS TUOLLE!


    • Anonyymi

      Olen katsonut kanssa että on se alkanut kärsiä elefantti-taudista...

    • Anonyymi

      8 giganen PI5 itellä ja Ubuntu 24.04.1. Yleensä muistin käyttö on siinä 2-3 gigaa, eli hyvin riittää 8 gigaa. Miten tuo 16 gigaa muka auttaa? Sanoisin että näytönohjaimessa pitäisi olla enemmän potkua, koska uudessa Ubuntussa on se Wayland käytössä.

      Eli 1440p resoluutiolla on ok, mutta 4K on aika raskaan tuntunen.

      • Anonyymi

        Kyllähän 16 gigaa työpöytäkäytössä on äkkiä nielty. Pöytäkoneessakin on syytä olla nykyään ainakin 48 gigaa. Valmistaja perustelee 16 gigan versiota seuraavasti.

        Why 16GB, and why now?

        We’re continually surprised by the uses that people find for our hardware. Many of these fit into 8GB (or even 2GB) of SDRAM, but the threefold step up in performance between Raspberry Pi 4 and Raspberry Pi 5 opens up use cases like large language models and computational fluid dynamics, which benefit from having more storage per core. And while Raspberry Pi OS has been tuned to have low base memory requirements, heavyweight distributions like Ubuntu benefit from additional memory capacity for desktop use cases.


    • Anonyymi

      Tehty uusiin tehokkaisiin koneisiin. Onhan ubuntulla nää köyhien versiot eli lubuntuu ja Xubuntuu joten ei ongelma jos ubuntu on raskas möhkäle vanhemmille hitaille koneille.

      Eniten ubuntussa ottaa pattiin sen helppokäyttösyys myös näissä köyhien versioissa. Kaikkeen tehty joku graaffinen härpäke ja homma hoituu klick klick.
      Upuntun käyttäjät siis pahimmillaan todella idiootteja. Ei tiedä mistään mitään.

      • Anonyymi

        No, sinulla on ainakin otsa matalalla ja vaatimustaso alhaalla jos GUI-härpäkkeillä pärjäät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6324
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3160
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1716
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe