Häiriköivä asukas

Anonyymi-ap

Asun toisessa kerroksessa, kerrostalossa on viisi kerrosta, yläpuolelta joko kolmannesta tai viidennestä kerroksesta tulee siis jatkuvasti jotain häiritseviä ääniä joita en tietääkseni ole kokenut muissa kerrostaloasunnoissa. Neloskerroksessa ei taida asua ketään, siellä ei ole ikinä valoja. Tuossa vitoskerroksessa on aina valot kun ne vain voi nähdä. Kerran tämä kolmoskerroksen asukas oli ilmeisesti kauan poissa niin ne samat äänet kuului.

Yleisin ääni on kuin jotain pientä lasipalloa tiputettaisiin useasti, siis en ole laskenut mutta varmaan muutaman kerran tunnissa tai enemmän lattialle. Siitä lähtee ääni että jotain kovaa tippuu lattialle ja se jotenkin pomppii siinä nopeasti ja vähän muutaman kerran? Aivan kuin iso neula tippuisi lattialle pomppisi muutaman kerran tiputuksen voimasta. Toinen ääni on se että jokin iso tavara kuten sohva tiputettaisiin lattialle. Siitä lähtee sellainen paineaalto että tuntuu korvassakin. Myös kolmannesta ja viidennestä kerroksesta kuuluu välillä homovastaisia solvauksia. Etenkin miehen ääni toistaa niitä useasti silloin kun on hiljaa englanniksi.

Ikinä en ole valittanut isännöitsijälle melusta, ensimmäistä kertaa harkitsen asiaa. En tiedä miten tämä henkilö tuntuu olevan koko aika hereillä vaikka mikä aika olisi, varsinkin keskiyöstä aamukuuteen ja mistä tuollaiset ääni voisi edes lähteä.

8

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oleksä ny varma, ettei ääni kuulu viereisen kerrostalon B-rapun kolmannesta kertoksesta? Haukut viel turhaan omat lähinaapuris.

      • Anonyymi

        Tässä on vain yksi rappu...no aika varma koska olen tarkkaillut valoja ja miten ääni voisi kuulua jostain toiselta puolelta taloa...no ehkä voi sitten.


    • Anonyymi

      Aika vaikea isännöijän häiritsevään elämään on puuttua jos asukkaat vaan kärsii itsekseen eikä raportoi niistä eteenpäin. Pitäisi kohdistaa äänet ja saada muiltakin asukkailta vahvistavaa tietoa. Eli pitäisi olla kovaa näyttöä ja aelkärankaa eikä vaan mumista partaansa niinkuin yleensä tehdään.

      • Anonyymi

        Niin. Nuo äänet taitaa kuulua vain tänne saman kohdan alakerroksiin, varsinkin ne kuin jotain tiputellaan lattialle. Siis tässä on kerrostalon sivussa viisi asuntoa. Ne asunnot josta äänet tulee on suoraan yläpuolella eikä jossain toisessa päässä kerrostaloa.


    • Anonyymi

      On raukalla ongelma 😂, jospa laitat telkkarin päälle tai lähdet lenkille, niin helpottaa.

      • Anonyymi

        On telkkari joskus päällä...jaa että ihan turhaan valitan? Häiriön pitäisi olla jotain tyyliin lekalla oven rikkomista että voi tehdä valituksen.


    • Anonyymi

      Voi olla myös se pimeä asunto. Itsellä tilanne, jossa yläkerrassa ei muka asu ketään. Muutaman kerran ovat olleet huolimattomia ja valot olleet päällä. Normaalisti tästä pimeästä asunnosta kuuluu usein kotiin tulessa, nyt se tuli, sitten kommentoidaan jokaista ääntä tai ollaan hiljaa, kummallisia koputuksia kolinoita lukuun ottamatta. Talossa kulkee äänet tietysti vaikka kuinka pitkältä, mutta kyllä sen aika hyvin erottaa, mikä tulee vierestä. En ole 'äänten kuulija' muualla, eli tämä ei johdu mielisairaudesta. Kaikenlaista paskaa vaan on rakennettu ja kaikenlaisia ihmisiä täällä elää. Ongelmallista on se ettei voi varmaksi sanoa mistä nämä äänet tulee.

    • Anonyymi

      Siellä asustaa pimee kotiryzzä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      142
      8077
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7121
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3643
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      140
      3280
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2804
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2338
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1566
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe